Četrtek,
25. 2. 2010,
14.16

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 25. 2. 2010, 14.16

8 let, 7 mesecev

Bo mariborsko letališče izgubilo predvideni letalski promet z ljubljanskega?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ali pa bo napovedana obnova osrednjega dela vzletno-pristajalne steze na letališču Jožeta Pučnika morda za leto dni celo preložena?

Na Aerodromu Ljubljana opozarjajo, da bi ob morebitni preložitvi moral tisti, ki se bo tako odločil, prevzeti odgovornost z vidika varnosti ljubljanskega letališča in dodatnih stroškov, ki bi zaradi preložitve nastali.

Zaradi predvidene nujne obnove osrednjega okoli 1.100 m dolgega dela vzletno-pristajalne steze na letališču Jožeta Pučnika na Brniku naj bi začasno, med 7. in 21. aprilom, za največ petnajst dni v celoti zaprli ljubljansko letališče. Tako so že decembra lani po številnih predhodnih srečanjih z vsemi "vpletenimi", tudi letalskimi prevozniki, sporočili iz podjetja Aerodrom Ljubljana, ki je upravljavec našega največjega letališča. Na to pa so konec koncev pripravljeni tudi potniki. Dela naj bi, tako zagotavljajo v Aerodromu Ljubljana, končali že v dvanajstih dneh, stala pa bodo okoli tri milijone evrov. Družba Aerodrom Ljubljana naj bi zaradi začasnega zaprtja imela okoli 1,2 milijona evrov manj prihodkov.

Mariborsko letališče pa naj bi v omenjenem obdobju prevzelo glavnino letalskega prometa z ljubljanskega letališča. Pa se je že na začetku zalomilo. EasyJet in ČSA sta v tem času odpovedala vse predvidene polete, Air France pa bo v tem obdobju letel iz Trsta namesto iz Maribora, kar je seveda svobodna izbira vsakega letalskega prevoznika. Precej podobno razmišljajo tudi v nacionalni Adrii Airways. Njen prvi mož Tadej Tufek pravi, da je mariborsko letališče ta hip neprimerno in neuporabno, težko bi bilo zagotoviti "schengensko" ločevanje potnikov, letališče pa naj bi imelo težave tudi z dobaviteljem goriva, ljubljanskim Petrolom. Tadej Tufek tudi meni, da bi bilo zato najbolje, da bi Aerodrom Ljubljana predvideno obnovo osrednjega dela vzletno-pristajalne steze preložil za leto dni.

Na mariborskem letališču očitke prvega moža slovenske Adrie odločno zavračajo. Matjaž Sonc, direktor Aerodroma Maribor, ki je dosedanji najemnik mariborskega letališča, poudarja, da je letališče primerno za prevzem prometa z ljubljanskega letališča. Res, da so nekateri letalski prevozniki že odpovedali polete iz Ljubljane, Turkish Airlines pa se je odločil, da bo letel iz Maribora, bo pa mariborsko letališče prevzelo ves tovorni letalski promet. Glede težav z dobavo kerozina pa direktor Aerodroma Maribor odgovarja, da Petrol s prvim marcem res prekinja pogodbo kot končni dobavitelj za letalske prevoznike, vendar so s Petrolom tik pred podpisom nove pogodbe, s katero bo slovenski naftni trgovec postal "veledobavitelj" na mariborskem letališču. Skratka, na mariborskem letališču ne vidijo ovir, da Adria svojih letov v času obnove vzletno-pristajalne steze v Ljubljani začasno ne bi preselila k njim. Zato tudi morebitna preložitev obnove po njihovem ni utemeljena.

Na Aerodromu Ljubljana ob morebitni preložitvi obnove opozarjajo, da bo moral tisti, ki se bo tako odločil (pristojno prometno ministrstvo, ki daje tudi dovoljenje za začasno zaprtje letališča), prevzeti odgovornost z vidika varnosti ljubljanskega letališča in dodatnih stroškov, ki bi zaradi preložitve nastali. Zaradi preložitve bi bil projekt dražji, saj so bile pogodbe na podlagi javnega naročila sklenjene že lani, izbrani izvajalec je na projekt pripravljen in bi morda zahteval celo odškodnino. Vsi vpleteni pa so bili s predvideno obnovo seznanjeni že pred letom dni, se z njo strinjali in so imeli dovolj časa, da se na zaprtje pripravijo. Prihodnje leto naj bi se znova tudi povečal promet na letališču, kar je še dodaten razlog, zakaj je obnova letos veliko bolj smiselna. Škarje in platno sta torej v rokah prometnega ministrstva in samih prevoznikov. Da bi bila preložitev vsaj za uporabnika, torej potnika, ki že mesece ve, da aprila dobra dva tedna ne bo mogel leteti iz Ljubljane, neresna, pa je tudi jasno. Vprašanje je le, ali se tega zavedajo nekateri…