Torek,
6. 5. 2008,
13.35

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 6. 5. 2008, 13.35

8 let, 9 mesecev

Bajuk obžaluje odhod KBC iz NLB

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Finančni minister Andrej Bajuk je izrazil obžalovanje, da se bo belgijska skupina KBC, ki je konec aprila začela prodajati svoj 34-odstotni delež, umaknila iz NLB.

"Kot minister in predstavnik večinskih lastnikov NLB moram povedati, da obžalujem odhod, ker mislim, da je KBC odigrala zelo pozitivno vlogo," je dejal Bajuk. Večina NLB naj ostane v slovenskih rokah Bajuk je opozoril, da so ob koncu prvega leta mandata te vlade partnerju KBC jasno povedali, da ne podpirajo tega, da bi postali večinski lastniki NLB. "Povedali smo, da se zavzemamo, da bo večina NLB v slovenskih rokah, kar pa ne pomeni, da mora biti v državnih rokah, ter da moramo najti skupni jezik, da se to uredi," je osvežil minister. Bajuk: KBC ne preganjamo "KBC smo večkrat povedali, da jih ne preganjamo, ampak da ne želimo, da bi imeli popolni nadzor nad NLB," je povzel Bajuk. Ob tem je spomnil na njegovo znano stališče: "Z vidika Slovenije so evropske direktive glede bančnega sistema, da ima v določenih primerih nadzornik večinskega tujega lastnika zadnjo besedo glede nadzora v neki bančni ustanovi v drugi državi, nesprejemljive."

Pred dvema letoma so bili "sončni dnevi"

Ob tem je navedel podatek, da je v starih članicah EU delež depozitov, ki je pod nadzorom ustave, ki ima sedež v drugi državi, pet do 15 odstotkov. V novih članicah se ta giblje med 95 od 100 odstotki z izjemo Slovenije, kjer je ta 30-odstoten. "Dokler bom finančni minister in bom odgovoren za finančno stabilnost, bom zagovarjal stališče, da moramo tudi iz tega vidika zagotoviti, da bo zadnja beseda pri nadzoru v slovenskih ustanovah v Sloveniji," je spomnil Bajuk.

Bajuk je ocenil še, da so bili pred dvema letoma, ko je prvič spregovoril o tem, "sončni dnevi", ko je bilo v finančnem sistemu vse lepo in je bilo težko govoriti o težavah. "Dejstvo je, da je danes za marsikoga bolj razumljivo, kaj bi to pomenilo," je poudaril.