Gregor Pavšič

Petek,
24. 6. 2016,
5.30

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,60

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 24. 6. 2016, 5.30

7 let, 2 meseca

Zgodba Slovenca, ki v Belgiji poveljuje evropski avtomobilski eliti

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,60
Miha Levec

Predsednik tekmovalne žirije avtomobilskega relija v Belgiji, kjer se pohvalijo z avtomobilskim parkom vrednim več kot 10 milijonov evrov, je Ljubljančan Miha Levec. V tekmovalni konkurenci tudi slovenski voznik relija Aleks Humar s sovoznikom Florjanom Rusom.

Slovenca FIA postavila na pomembno funkcijo v Belgiji

Slovenija je v svetu avtomobilskega športa majhna država in to velja tudi za reli, najbolj kompleksno in tudi eno najdražjih disciplin avtomobilskega športa. Vseeno pa imamo na reliju evropskega prvenstva v Belgiji, na eni najbolj priznanih asfaltnih dirk na stari celini, tudi slovenskega predstavnika. Ne le posadko Aleks Humar – Florjan Rus (renault clio R3T), vodilna v slovenskem državnem prvenstvu, temveč tudi Miho Levca. Ljubljančana, ki mu je mednarodna avtomobilska organizacija FIA na reliju Ypres dodelila funkcijo predsednika tekmovalne žirije.

Središče relija v starem  jedru mesta Ieper. | Foto: Središče relija v starem jedru mesta Ieper.

Nekoč je organiziral tudi slovenski reli Saturnus

"Letos sem podobno funkcijo že opravljal na reliju za evropsko prvenstvo na Severnem Irskem. Gre za vodenje tekmovalne žirije tekmovanja, skrbjo nad kočljivimi stvarmi. V zadnjem obdobju je sicer več odgovornosti padlo tudi na direktorja dirke, ki vodi tekmovanje," je povedal Levc.

Levca sicer poznamo tudi kot enega vodilnih organizatorjev v slovenskem avtomobilskem športu, kjer je imel ključne funkcije tako pri organizaciji gorskohitrostne dirke na Gorjance, kako v preteklosti tudi pri reliju Saturnus.

Na reliju bo nastopilo več kot 20 dirkalnikov razreda R5. Vsak med njimi stane okrog 250 tisoč evrov. (foto: FIA ERC) | Foto: Na reliju bo nastopilo več kot 20 dirkalnikov razreda R5. Vsak med njimi stane okrog 250 tisoč evrov. (foto: FIA ERC)

Belgijski Iepres v znamenju voznega parka, ki je vreden več kot 10 milijonov evrov

Levec se je kajpak lahko na lastne oči prepričal v visoki organizacijsko raven in predvsem število sodelujočih ljudi pri organizaciji dirke. Servisna cona v središču starega središča Iepresa – kraj je znan po eni najbolj znamenitih bitk 1. svetovne vojne – je sicer z več kot 100 sodelujočimi omrtvil mestno jedro, a dirki vtisnil nepogrešljiv športni utrip in dušo. Belgijci se skupaj s svojimi gosti iz Evrope ponašajo z resnično bogatim voznim parkom. Vse do štartne številke 27 so seznam sodelujočih zasedli avtomobili, ki stanejo vsaj okrog 250 tisoč evrov. Že samo to je vozni park, ki torej presega vrednost šest milijonov evrov. Če bi upoštevali vse nastopajoče dirkalnike, bi njihova vrednost bržkone presegala 10 milijonov evrov.

Če je število funkcionarjev v organizacijskih vrstah na samih hitrostnih preizkušnjah še primerljivo s slovenskimi prireditvami, imajo Belgijci predvsem veliko številčnejšo podporo na vmesnih etapah in pri ostali podpori dirke. Velika zasluga za nemoten potek relija evropskega prvenstva gre tudi domači policiji, ki zna učinkovito organizirati pretok več tisoč obiskovalcev s svojimi avtomobili.

Slovenske barve na reliju zastopata tudi Aleks Humar in Florjan Rus z renault cliom R3T. "Reli bo zelo težak, saj gre za zelo hitre ceste, ki jih prekinjajo ostri ovinki. Zelo agresivno je treba krajšati ovinke, ob cesti so tudi globoki jarki. Veliko bo odvisno tudi od vremena. Dež vso umazanijo hitro spremeni v kup blata," pred današnjim popoldanskim začetkom relija pravi Humar. (foto: Josef Petru) | Foto: Slovenske barve na reliju zastopata tudi Aleks Humar in Florjan Rus z renault cliom R3T. "Reli bo zelo težak, saj gre za zelo hitre ceste, ki jih prekinjajo ostri ovinki. Zelo agresivno je treba krajšati ovinke, ob cesti so tudi globoki jarki. Veliko bo odvisno tudi od vremena. Dež vso umazanijo hitro spremeni v kup blata," pred današnjim popoldanskim začetkom relija pravi Humar. (foto: Josef Petru)

Vzpon proti višjim rangom se začne s sodnikom pomočnikom

Višji rangi avtomobilskih funkcionarjev so seveda le vrh ledene gore tistih ljudi, ki neposredno omogočajo izvedbo avtomobilskih dirk. Čeprav za svoje delo dobijo povrnjen del kilometrine, jih lahko označimo za prostovoljce.

Medtem ko so te zabava tako za dirkače kot gledalce, sami za sendvič in steklenico vode opravljajo odgovorno funkcijo ob cesti. V Sloveniji jih pod okriljem zveze za avtošport AŠ2005 dela okrog 200. V preteklosti je več funkcionarjev oziroma sodnikov za svoje delo že prejelo nagrado iz strani FIA.

Odlična atmosfera že na včerajšnji kvalifikacijski hitrostni preizkušnji. | Foto: Odlična atmosfera že na včerajšnji kvalifikacijski hitrostni preizkušnji.