Četrtek,
15. 1. 2009,
16.36

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 15. 1. 2009, 16.36

9 let, 2 meseca

Prva Slovenca na Monteju

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Rally Monte carlo od svojih začetkov v letu 1921 velja za eno najbolj prestižnih avtomobilskih prireditev, malokdo pa ve, da tradicija slovenskih nastopov sega že v leta pred drugo svetovno vojno.

Januarja 1938 so namreč na raznih koncih Evrope štartali udeleženci že sedemnajstega Rallyja Monte Carlo, na katerem nastopila tudi dva Slovenca. Rally je bil v tistih časih zvezdne narave in je imel osem različnih prog, ki so se začele v Bukarešti, Talinu, Umei, Stavangerju, John O'Broatsu, Atenah, Amsterdamu ali Palermu, vse pa so se iztekle v Monte Carlu. Tistega leta so tekmovalci prvič vozili tudi skozi Grenoble, izbrali pa so ga zato, da bi v dirko vključili več gorskih prelazov.

"Slovenski" odsek

Za Slovence je bila najbolj zanimiva proga s startom v Palermu, saj je vodila tudi skozi naše kraje, v Ljubljani pa je bila kontrolna točka. Med najbolj znamenite dele je spadala cesta med Reggiom di Calabria in Neapljem s 5.000 ovinki, ki se je dvakrat vzpela 1.000 metrov visoko in se vrnila k morju. Drugi zanimivi odsek je bila »route Napoleon« med Grenoblom in Nico, na kateri so morali vozniki po treh dneh in očeh neprestane vožnje v snegu in ledu premagati vrsto gorskih serpentin. Med tekmovalci je bil tudi Slovenec, Gustav Stojnšek iz Maribora, ki se je na dolgo pot podal s svojim bratom. Brata Stojnšek sta vozila majhni DKW s 684-kubičnim dvotaktnim motorjem.

Dobrodošlica v Ljubljani

Udeleženci dirke so Italijo prevozili v gosti megli in se 27. januarja pojavili v Ljubljani, kjer so jih pred Kazino sprejeli slovenski avtomobilisti in jim omogočili malico in kratkotrajni počitek. Tekmovalci so menda hvalili ceste, ki so bile v primerjavi z italijanskimi lepo označene, o njihovem stanju pa so iz obzirnosti raje molčali.

Utrujeni na cilju

Čez dva dni so se tekmovalci po štirih dneh brez poštene hrane in spanja zbrali v Monte Carlu. Zaviti v težke kožuhe in okovane čevlje ter z lopatami, težko prtljago in verigami na avtomobilih so bolj spominjali na iskalce zlata v romanih Jacka Londona, kot pa na obiskovalce mondenega letovišča na Azurni obali ali sodobne prvake v rallyju.

Slovenski uspeh

V Monte Carlo je prišel tudi majhen DKW z bratoma Stojnšek za volanom. Mlada Slovenca sta v Monaco menda prispela brez kazenskih točk, po dokončnih preizkusih na rivieri v Monte Carlu pa sta pristala na dvanajstem mestu, kar je bil precej dober dosežek. Slabo sta se odrezala tudi pri ocenjevanju elegance, saj sta bila, kot je zapisal dopisnik revije Avto in sport, "pač dva mlada fanta, brez debele listnice in lepe dame."