Torek, 19. 2. 2008, 19.12
8 let, 8 mesecev
Volvo S60 D5
Navadili smo se že, da se srednji avtomobilski razred deli na dva dela: v prvem so avtomobili kot naprimer renault laguna, volkswagen passat, mazda 6, ford mondeo, opel vectra ... če naštejemo predvsem najbolj prodajane. Ti avtomobili so po večini že tako prostorni, da se na zadnjo klop lahko usedejo tudi odrasli otroci. Dražji od teh "povprečnih" avtomobilov srednjega razreda pa so prestižni izdelki tega razreda, naprimer audi A4, BMW serije 3, mercedes razreda C, alfa 156, volvo S60 ..., pri katerih pa se ob pogledu na prostornost zadaj vprašamo: "čemu odšteti toliko denarja, če lahko za manj dobim več ...". Ja, sesti je treba spredaj, da se lahko razume, zakaj.
Zunanjost, notranjost
Volvo S60 je res tipičen predstavnik pretižnega dela srednjega razreda. Zadaj nikakor ni toliko prostora, da bi tja lahko posadili "razvajenega direktorja". Zadnja klop je namenjena bolj otrokom (dokler se po poroki ne začnejo rediti), ki pa se morajo tam zaradi udobno zasnovane klopi prav dobro počutiti. Volvo je imel otroke v mislih naprimer tudi takrat, ko je zasnoval otroški sedež, ki se razpne iz naslona za roko zadaj (doplačilna oprema). Spredaj pa je počutje imenitno, udobno, prefinjeno ... Ergonomija je zelo dobra, vse je tako kot mora biti ... manjka edino kak koš za smeti (v nekadilski izvedbi nima pepelnika). Prtljažnik tudi lahko označimo kot majhnega, a za večino potreb dovolj velikega. Izredno zanimiv je tudi sistem povečevanja prtljažnika s preklopom naslonjala zadnje klopi (dvotretjinska delitev), kajti to se naredi kar iz prtljažnika (ni potrebno odstraniti vzglavnike, niti premikati sedala) ... nekako tako kot se to dela v mazdi 6.
Vozne lastnosti
Vožnje z volvom S60 ne bi označili kot športno, pa čeprav se Volvo rad pohvali s športnimi voznimi lastnostmi (mimogrede, na voljo so tudi športne različice S60R in S60 T5). Saj ne da bi bilo kaj narobe, avtomobil je sploh izredno dolgo nevtralen, ovinke speljete tudi pri velikih hitrostih brez kakega posebnega napora, v pretiravanjih pa je avto predvidljiv in enostaven za reševanje. Primanjkuje pa tisti občutek športnosti, volan je premehak in ne nudi toliko informacij, kaj se dogaja na cesti. Poleg tega zaradi avtomatskega menjalnika včasih ne povleče takrat, ko bi si želeli. Skratka, avto je naravnan bolj na udobje ... Izreden je recimo na avtocestah, na relacijah, to je avto, s katerim bi šel na dolgo pot.
Zmogljivosti, poraba
Dizelski petvaljnik zmore 163 konjskih moči in 340 Nm, svoje zmogljivosti pa zelo rad pokaže. Avto je s tem motorjem hiter, višja moč v primerjavi z bolj pogostimi dvolitrskimi štirivaljnimi turbodizli z močjo med 120 in 140 KM pa je precej občutna. Doseganje visokih hitrosti (tudi najvišje) je otročje lahkotno, tudi potem, ko morate na avtocesti pred kom hipno zavreti, hitro spet ulovite visokohitrostni tempo. Teče gladko in ima prijeten zvok (a vam ga Švedi nočejo pustiti poslušati ...). Zaradi zmogljivosti pa nismo bili razočarani niti nad porabo goriva, ki tako znaša slabih osem litrov na sto kilometrov (kar je nekako liter in pol več kot navajajo). Po naših meritvah bi tako avtonomija morala biti slabih devetsto kilometrov - to se zdi prijazno za uporabo.
Cena, tekmeci
Volvo S60 svojo pripadnost prestižnemu delu srednjega razreda kaže tudi s ceno. Ta je sicer še vedno malce nižja od cen mercedesov, audijev in beemvejev. Prestižnost pa se kaže predvsem v zelo zelo dolgem seznamu dodatne opreme. Naprimer preizkusni izdelek je imel za slabe tri milijone tolarjev dodatne opreme (skupaj je stal skoraj deset milijonov: od usnja na sedežih (ki je relativno poceni) preko sončne strehe, ksenonskih žarometov, vgrajenega telefona do kakovostnega avdio sistema. Zmoti, da serijska oprema ne vsebuje naprimer dinamičnega nadzora stabilnosti, potovalnega računalnika, tempomata, niti usnjenega volana in prestavne ročice ... Že res, da si z obširno ponudbo dodatne opreme lahko sestavite avtomobil povsem po vaših željah, a morda bi kdo utegnil imeti pomisleke ob primerjavi s prej omenjenimi bolj prostornimi avtomobili srednjega razreda; češ da so le-ti z vsako generacijo bolj prestižni, nudijo odlične vozne lastnosti in so tudi dovolj fini. Vprašanje bi lahko bilo torej, v kolikšni meri se prefinjenost teh luksuznih primerkov še čuti. Mi menimo, da se jo čuti dovolj! Nasprotno pa še pomislek v prid volva: ali so popularni beemveji, audiji in mercedesi še kaj v prednosti pred volvom?