Četrtek, 24. 9. 2009, 11.57
8 let, 8 mesecev
Volkswagen sharan 2,0 TDI 103 kW
"Sharambra"
Sharan si osnovno obliko deli z alhambro, v podrobnostih pa se razlikujeta njuna sprednja in zadnja dela. Saj veste, volkswagni morajo imeti enotno oblikovana žarometa in masko med njima. Bočni pogled pokaže na boljšo opremo s srebrnima strešnima letvama in dražjimi platišči in kar je najpomembnejše – z drsnimi vrati. Skozi malo trikotno stekelce ne bodo pretirano kukali zvedavi pogledi, sharan ga ima namreč spredaj že od nekdaj zaradi ojačanja stebrička A.
Avtomobilska zasnova
Sharan ima med sedežema dokaj razsežno avtomobilsko konzolo in na njej tudi po avtomobilsko nameščeno prestavno ročico. To ni všeč tistim, ki si enoprostorce predstavljajo kot avtobuse z ravnim dnom med sedežema, tako kot prakticirajo C8, 807 in espace. Če nezadovoljneži na sprednjih sedežih ne dobijo "dnevne sobe", se nad ureditvijo druge in tretje vrste ne bodo pritoževali. Ta del je vreden vse pohvale, poleg tega pa je tudi za sedmimi sedeži dovolj prtljažnega prostora. Oprema highline z usnjem obrobljeno alkantaro in mehkimi preprogami deluje ugledno in tako poskrbi za piko na i.
Med francozi in S-maxom
Lastnosti podvozja sharana so enake kot pri alhambri. Več poudarka je na potovalnem udobju, čeprav mu hitra vožnja okoli ovinkov ni tuja. Z dinamičnim delom voznih lastnosti sta pred mehkimi in udobnimi francozi (C8, espace in 807), po tej plati pa ne dosegata športnih lastnosti S-maxa. Kaj posebej pohvalimo? Elektronska "ročna" zavora pri speljevanju ne popusti samodejno, če voznik ni privezan. Ta dodatni in učinkovit opozorilnik za uporabo pasov že nekaj časa vgrajujejo v vozila koncerna Volkswagen.
Dizelski motor s 103 kilovati je varčen in dovolj zmogljiv za družinska potovanja. Ker je vozilo namenjeno tudi poslovni rabi, je na voljo izbira 125-kilovatnega motorja, kar ima predvsem samopromocijski pomen. Drugih prednosti pri dani zasnovi vozila ne vidimo, na vsak način pa bi večjo moč kombinirali z dodatno znižanim športnim podvozjem. Poraba na našem testnem krogu je bila malo nižja kot z alhambro enake moči, pri čemer je razliko ustvaril menjalnik DSG. Tudi sharan ima v prtljažniku nameščen rezervoar, ki sprejme 17 litrov tekočine AdBlue, ki zadošča za redukcijo dušikovih oksidov najmanj za 17 tisoč kilometrov.
Okoli 30 tisoč evrov ...
... oziroma nekaj evrov manj, skoraj 1300 več pa stane sedemsedežna različica. Alhambra z enakim menjalnikom in z malo manj opreme stane dva tisoč evrov manj, z menjalnikom DSG pa 2200 evrov manj. Kljub temu naj bi se za sharana dločilo precej več kupcev kot za alhambro, kar pripisujemo predvsem večinskemu prepričanju, po katerem je Volkswagen bolj priljubljen kot Seat.
Tudi tisoč letno
Celostno gledano so enoprostorska vozila v rahli, ampak stalni prednosti pred karavani. Tekmeci med velikimi MPV-ji lahko dosežejo tudi letno prodajno število tisoč, kadar zasije kakšna zvezda, kot je bilo to v primeru dinamično zasnovanega S-maxa oziroma bolj družinskega brata galaxyja. Sharanovi aduti so velikost, možnost izbire dodatnih tehnoloških poslastic (na primer samodejno parkiranje) in 15-letno minulo delo. Ali bodo tekmeci, kot so espace, C8 in 807, še naprej stavili na udobje, bo pokazala prihodnost. Predvidevamo, da si ogledujejo sharanovo praktičnost, možnost dostojnega prevoza sedmih odraslih potnikov, pa tudi pet isofix priključkov lahko kaj pomeni.