Ciril Komotar

Ponedeljek,
4. 8. 2008,
6.47

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 4. 8. 2008, 6.47

9 let, 2 meseca

Volkswagen passat CC 1,8 TSI

Ciril Komotar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Passat CC je limuzina, ki si želi biti kupe. Kar zadeva izgled, ji to tudi uspeva. Testni avto pa je poleg zvrhane mere elegance ponudil še nekaj koristnih tehničnih igračk.

Zunanjost, notranjost

Avto je lep, celotno obliko definira kupejevska linija, prednji del z lahkoto osvoji naslov najlepšega v družini, še največ pripomb pa je požel zadek (luči), pa tudi te so bile v skromni manjšini. Pri testnem vozilu smo znotraj pričakovali usnjene sedeže, ker menimo, da so za takšen avtomobil najbolj primerna rešitev. Dobili smo sedeže oblečene v tkanino, ki so sicer nekoliko trši, pa zato tudi na daljših poteh le malo manj udobni. Kupejevske utesnjenosti spredaj ni čutiti, prostornost zadaj (CC je namenjen le štirim), pa je glede na običajnega pasata okrnjena. Prostora za noge bo dovolj v vsakem primeru, prej ga bo zmanjkalo glavam, zato daljše poti višji ne bodo prenašali najbolje. Pri delovnem okolju voznika bistvenih razlik v primerjavi z običajnim passatom ni, vseeno pa izstopata spremenjena (modernejša in lepša) konzola za nadzor dvopodročne klimatske naprave in rahlo spremenjena sredica volanskega obroča z novimi stikali za upravljanje radia in potovalnega računalnika. Vmesnik preko katerega voznik na velikem zaslonu nadzira vse pomembnejše funkcije (radio, klima, potovalni računalnik in ostale nastavitve) je svež, lično oblikovan, predvsem pa preprost za uporabo. Prtljažni prostor (532 l) je zajeten, pa čeprav zaradi nizkega stropa le pogojno uporaben. Rad bi ga videl dolgina, ki se brez težav lahko stegne tako daleč v notranjost, da iz skrajnega roba pobere otroško dudo.

Vozne lastnosti

Vozne lastnosti CC-ja so (lahko) v veliki meri odvisne od doplačljivega sistema DCC, kar prevedeno pomeni električno nastavljive blažilnike. Testni CC ga je imel, poročamo pa, da zadeva deluje dobro. Možne so tri nastavitve, comfort, sport in vmesna stopnja. Razlika med najbolj "športno" in "komfortno" nastavitvijo je občutna, celotnemu karakterju avtomobila pa veliko bolj ustreza slednja. Navsezadnje je ta avtomobil vseeno veliko bolj limuzina kot kupe. Ko je na stikalu osvetljen napis "sport", CC do neke mere (predvsem zaradi visoke stopnje oprijema) dobro oponaša kupeja, vendar to avtomobilu ne diši.

Zmogljivosti, poraba

Stošestdesetkonjski, 1,8-litrski TSI motor je v kombiniranem ciklu porabil 10,7 litra goriva na sto kilometrov, kar je podoben rezultat, kot smo ga dosegli pri običajnem passatu opremljenim z enakim motorjem. Agregat se je izkazal za prožnega, odzivnega in po potrebi tudi varčnega, saj se voznik lahko (ob umirjeni vožnji) vozi tudi "le" z nekaj malega čez osmimi litri na sto. Živahnost kaže drugo plat medalje, ta pa je tudi nujno potrebna, če želi voznik redno uporabljati prej omenjeno stikalo sport. 250 Nm navora je na voljo že od zgodnjih 1500 vrtljajev, kar pomeni, da lahko voznik tudi lenari s prestavno ročico, kar govori v prid umirjenemu karakterju CC-ja.

Cena, tekmeci

Cena testnega vozila je iz osnovnih 29.137 (vstopni model - 1,8 TSI) zrasla za osem tisočakov. Glavni vzrok so doplačila, kot so shematski parkirni sistem, panoramska streha, (odlični) biksenonski žarometi, sistem DCC in "lane assist". Priporočamo predvsem izbiro slednjega, saj aktivno in skoraj brez napak pripomore k večji prometni varnosti, pa čeprav podpira nezbrane voznike. Panoramska streha je takoj za biksenonskimi žarometi najdražji dodatek. To omenjamo zato, ker si zadeva besede "panoramska" ne zasluži. Njene mere so odločno preskromne, moramo pa priznati, da še dodatno poskrbi za boljši izgled avtomobila. Končna cena dobrih 36.000 evrov se nam predvsem zaradi obilice stila in pametnih tehnoloških rešitev ne zdi pretirana, pravzaprav kupec za to vsoto denarja dobi veliko avtomobila. Konkurenca? CLS, ki v najbolj oskubljeni različici stane 63.600 evrov je, ko je govora o udobju in eleganci še vedno korak pred Volkswagnom. Podobne občutke nudi audi A5, le da mu "manjka" par vrat. Torej je passat CC uporabna eleganca dostopna tistim s "tanjšo" denarnico? Bo že držalo. Za konec pa še mnenje, ki pravi, da se CC od običajnega passata (kljub veliko skupnim točkam) vseeno razlikuje na preveliko področjih, da bi nosil isto ime, kar postavi vprašanje: si CC ne zasluži imena, ki bi ga imel povsem zase?