Torek,
15. 1. 2008,
17.09

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 15. 1. 2008, 17.09

8 let, 8 mesecev

Volkswagen passat 2,0 TDI 170 KM DSG

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Limuzina, ki lepo požira cestne anomalije in ponuja dobro mero udobja za potnike, se dobro počuti pri hitrejši vožnji. Pohvale vredna je tudi na visokem nivoju izdelana notranjost.

Dejstvo, da je passata izrisal Slovenec, je najbrž res pripomoglo k prodaji pri nas, še zdaleč pa to ni edini razlog, da se avtomobil prodaja kot vroče žemljice. Passat je namreč nasploh zelo v redu avtomobil, kar smo tudi že nekajkrat zapisali. Zato tega tokrat ne bomo več ponavljali, bomo pa razložili kakšna je razlika, če je na oznaki 2,0 TDI črka "I" rdeče barve. V tem primeru ne gre za 140, ampak za 170 konjskih moči. Motor pa ni samo "navit", temveč gre za povsem drug agregat, ki si s prejšnjim deli le enako prostornino.

Zunanjost, notranjost

O zunanjosti smo povedali že marsikaj, še enkrat pa velja pohvaliti notranjost. Sedeži, oblečeni v alkantaro, so naravnost odlični, notranja izdelava je na zelo visokem nivoju, stikala priročna, edino volanski obroč nekako ne sovpada s celoto. V primerjavi z ostalimi elementi je oblikovno malce "dolgočasen", čeprav odlično sede v roke. Če ne zaupate serviserjem, boste cenili, da se da preklopljivo (!) naslonjalo zadnje klopi in odprtino v njej zaklenit. Za priročnega se je izkazal sistem za pomoč pri speljevanju v klanec, zlasti, ker je bil tokratni passat opremljen s samodejnim menjalnikom. Tako nam na vsakem križišču ni bilo potrebno pritiskati stopalke za zavoro ali vključiti ročne zavore. Tudi na ravnem ...

Vozne lastnosti

Skoraj bi si upali priporočiti izbiro dvokolesnega passata. Nikakor zato, ker bi bil 4MOTION slab, ampak passat s samo prednjim pogonom se med vožnjo zdi precej lažji in agilnejši. Tudi v hitrih zavojih se brez težav kosa s "štirimoušnom", pravzaprav gre lego na cesti pohvaliti. Limuzina, ki lepo požira cestne anomalije in ponuja dobro mero udobja za potnike, se prav zato dobro počuti pri hitrejši vožnji. Pa ima passat sploh kakšno slabost? Niti ne, edino dinamični tempomat, ki samodejno skrbi za ustrezno varnostno razdaljo in tudi sam zavira ali pospešuje, je deloval slabše, kot na primer v audiju Q7, ki smo ga preizkusili pred kratkim. Audijev tempomat je zmogel povsem ustaviti vozilo, passatov pa se je pri hitrosti nižji od 30 km/h izklopil (predal). Tudi v primeru, da se je kdo na avtocesti "vrinil" pred nas, je passatov tempomat prepočasi reagiral in je bilo potrebno še dodatno zavirati. Vsekakor pa koristen pripomoček ...

Zmogljivosti, poraba

170 konjski dizel ni zgolj močnejša različica tistega s 140 KM. Kljub filtru trdih delcev namreč uporablja štiriventilsko tehniko (šibkejši dizel v tem primeru dvoventilsko), za vbrizgavanje goriva pa uporablja piezo injektorje. V praksi se je izkazal za odličnega, o pomanjkanju moči pri nižjih vrtljajih ni ne duha ne sluha. "30-konjski" prirastek moči se precej pozna, saj motor vleče zelo suvereno, kjerkoli in kadarkoli. Obvzen dodatek je DSG menjalnik, s katerim je pospeševanje praktično zvezno, predstavljanja se sploh ne čuti. Priporočamo tudi "formula 1" obvolanska prestavna stikala, za vse trenutke, ko želite imeti pod kontrolo čisto vse. Tudi dober liter višja poraba goriva (v primerjavi s 140 KM motorjem) se nam ne zdi previsoka.

Cena, tekmeci

Številčni konkurenci navkljub se je passat dobro usidral v srca oziroma garaže slovenskih kupcev. Slabih devet milijonov tolarjev, kolikor znaša cena testnega primerka, seveda ni malo, a hkrati nič več, kot bi stala konkurenca s tako bogato opremo (bi-ksenonska žarometa, šeststopenjski samodejni menjalnik, aktivni tempomat, usnje, motor s 170 KM ...). Točno take kombinacije pravzaprav ne ponuja noben konkurent, pa čeprav je na trgu veliko limuzin tega velikostnega razreda. Veliko tekmecev odpade že, ko pod zahtevo postavite približno 170 KM močan dizelski motor. No, tile avti se z motorji passatu vendarle približajo: peugeot 407, citroen C5 in toyota avensis tolikšno moč dosegajo iz 2,2-litrskega motorja, dvolitrska renault laguna ponuja 175 KM, a ne tudi 6-stopenjskega avtomatika. Volvov motor D5 ponuja iz 2,4-litrskega 5-valjnika 15 KM več, a S40 in S60 sta manj prostorna kot passat. Tudi pri vectri se da dobiti več dizelskih konjev kot pri passatu, a iz trilitrskega dizla - dvolitrski nudi samo 155 KM, enako kot na primer Fordov 2,2 dizel. Passatova kombinacija se torej zdi zelo smotrna.