Petek,
25. 1. 2008,
19.13

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 25. 1. 2008, 19.13

8 let, 8 mesecev

Renault modus 1,4

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Voznik in sovoznik se v modusu počutita dobro, nekaj zaradi simpatično barvite armature, predvsem pa prevlada občutek, da sediš v večjem avtu, kar je zasluga "visokega" stropa.

Da je nad twingom in pod družino megane, je nedvomno. Toda ali je tudi nad cliom? Od tega je namreč krajši, a hkrati širši in višji. Od tu izhaja bistvena razlika v značaju modusa in clia. Medtem ko je normalno, da se v cliu vozi en sam, pa modus navduši predvsem z zadnjo klopjo z imenom triptik. Ta modusa namenja mladim družinam in tistim, ki cenijo prilagodljiv prtljažni prostor.

Zunanjost, notranjost

Renault pravi, da je modus štirisedežnik, po potrebi pa lahko sprejme še petega potnika. Razlog je seveda v tem, da se trije potniki zadaj zaradi celotne majhnosti avta "gužvajo", samo dva potnika pa zadaj prav zares udobno sedita. Njuni sedali se namreč v tem primeru pomakneta bolj v sredino, sedalo tretjega potnika pa ob tem postane bočna opora. V štirisedežni varianti nastane tudi zares veliko kolenskega prostora ("dolgonoge lepotice se iz velikih limuzin že presedajo v moduse" ...). No, prostora za noge je lahko tudi manj, saj je klop dolžinsko pomična, na ta način pa se pridobi večji prtljažnik. Mene osebno je enkrat razočaral, drugič pa navdušil. Razočaral me je, ko vanj nisem mogel pospraviti svoje akustične kitare, navdušil pa me je, ko smo (ob preklopljenem ožjem naslonjalu) z modusom prepeljali osem oktav široko elektronsko klaviaturo. V modusov plus govori tudi sodelavec Aleš Črnivec, ki pravi, da lahko modusovo streho zasede s kanujem, pa mu v prtljažniku vseeno ostane prostor za dve (malce razstavljeni) gorski kolesi.

Vozne lastnosti

Voznik in sovoznik se v modusu počutita dobro, nekaj zaradi simpatično barvite armature, predvsem pa prevlada občutek, da sediš v večjem avtu, kar je zasluga "visokega" stropa ("še prijetneje bi bilo v modusu s panoramsko stekleno streho"). Ergonomija je ustrezna, kljub po globini nenastavljivemu volanu pa smo vsi iz našega uredništva našli dober položaj za vožnjo. Udobja je precej, avto je zelo okreten. Ni pa namenjen morebitni divji vožnji: se precej nagiba, hitro zaviranje ali kak sunek pa v ovinku rada povzročita, da gre zadek po svoje. A športnih ambicij od modusa noben ne pričakuje, kajne?

Zmogljivosti, poraba

Več kot od tega bencinskega šestnajstventilca pričakujemo od dizelskega 1,5-litrskega dCi-ja. Ta 1,4 16V namreč obljublja spodobnih 98 konjev, a jih v praksi kar dobro skriva. Avto je vsekakor manj živahen kot naprimer clio s 75-konjskim 1,2 16V motorjem, precej verjetno pa se razlog skriva v skoraj dvesto kilogramov višji masi modusa in v slabši aerodinamiki. Priganjanje v visoke vrtljaje sicer nekaj pomaga, toda ob tem se pojavi tudi bolj nadležen zvok. Ta zvok moti tudi pri avtocestni vožnji s 130 km/h, kjer so vrtljaji nad 4500 vrt/min. Poraba je z osmimi litri tolikšna kot pri večini tekmecev.

Cena, tekmeci

Tekmeci? Govorimo o malih enoprostorcih. Renault modus v tem razredu ni pionir (kot je bil z vsemi ostalimi svojimi enoprostorci), vsekakor pa je (tudi s klopjo triptik) delo opravil dobro. Ali vam modus bolj ustreza kot naprimer Fiatova idea, Oplova meriva, Hondin jazz ali Fordov fusion je seveda vaše vprašanje. V razmislek pa vam na tem mestu podamo vprašanje, ali so vsi ti mali enoprostorci res toliko prostornejši od klasičnih kombilimuzinskih malčkov (clio, punto, corsa, fiesta), da bi odtehtali pol milijona višjo ceno. Razlike so včasih premalo občutne - špekuliramo, da bo ravno zaradi tega dejstva prihodnji clio značajsko še precej bolj drugačen od modusa. Bolj individualen, bolj športen?