Ponedeljek, 14. 4. 2008, 10.04
8 let, 8 mesecev
Piaggio beverly 500
Beverly kot pravi maksi skuter povzema lastnosti motornih koles. To pomeni, da se vozi kot motocikel in da ima (brez dodatnih kovčkov) bolj malo prtljažnega prostora. Tudi po izgledu od spredaj deluje kot pravi motocikel in kar nekaj nasprotivozečih motoristov nas je vnaprej pozdravljalo.
Oblika
Najprej tole: beverly, čeprav samo skuter, zahteva celega motorista, saj vozilo tehta skoraj 190 kg. "Karoserijskih" površin z zloščenim lakom je na njem manj kot ponavadi na skuterjih in kot tak razkazuje nekaj svojega drobovja. Prednji žaromet je dvignjen nad krmilo in se premika skupaj z njim, kakor pri starih vespah. Zato pa je dodatna vetrobranska plastika nepomično povezana s prednjim oklepom. Ta je bolj vitkih izmer in dopušča nekaj pihljanja tja nad gležnje. Rezervoar za gorivo je nameščen v tunelu med voznikovima nogama. Pod udobno oblazinjenim dvonivojskim sedežem je nekaj osvetljenega prtljažnega prostora, ki sprejme eno manjšo čelado. Tu najdemo še 12-voltni priključek, vse skupaj pa se odpira električno.
Vozne lastnosti
Vožnja z beverlyjem je udobna in potovalna, tako za voznika kot za sopotnika. Če slednji prenese, je lahko tudi silno dinamična. Višina sedeža je primerna za večje postave, širina in oblazinjenje omogočata daljšo vožnjo brez prekinitev. Sopotnik je nameščen malo višje, tako da lahko nerga ob pogledu na števec hitrosti, tudi njemu je namenjen dovolj izdaten kos sedala. Med vožnjo sta oba primerno zaščitena pred prepihom, tudi kadar uporabljata odprti, jet čeladi. Kolesi, 16-palčno spredaj in 14-palčno zadaj, omogočata skoraj motoristično vožnjo, lepo premagujeta neravnine podeželskih cest, na bolj "razrukanih" asfaltih pa je podvozje malce "stresno". Naglo ustavljanje poteka brez težav, z levo ročico na krmilu se zavira integralno (prednji levi in zadnji kolut), z desno ročico pa se zavira prednji desni kolut.
Ko smo prvič zapeljali čez robnik na pločnik, nam je centralno stojalo udarilo po tleh. Tudi pri "motorističnem" nagibanju smo z dvema potnikoma na krovu s stojalom podrsali po tleh. Sledila je ugotovitev, da naj tisti, ki rad polaga, enostavno odstrani centralno stojalo. Še vedno mu ostane tisto stransko, ki ni tako izpostavljeno. Omenimo še pregledne merilnike z eno manjšo pripombo: kljub temu, da je med motorjem in zadnjim kolesom CVT menjalnik, bi bilo vsaj zanimivo opazovati števec vrtljajev. Tega namreč ni, pa kaj. Je pač bolj "cruiser" in tudi vsak harley ne meri vrtljajev. Aja, luči! Vožnja ponoči (poleg dnevne seveda) nam je bila z beverlyjem v veliko veselje.
Zmogljivosti, poraba
Beverly speljuje brez zamude in brez nestrpnega, glasnega navijanja vrtljajev, ki spremlja manjše skuterje. Pol litra delovne prostornine mu daje dovolj navora, da tudi polno naložen takoj povede izpred semaforja. Pri tem spušča na prvih metrih simpatične, malce čoperske glasove, ki se umirijo v prijetno brnenje, ko se vrtljaji ujamejo s položajem ročice za plin. Pri testni porabi 4,6 litra na sto kilometrov je bilo treba po novo "župco" najkasneje po dvestopetdesetih kilometrih. Poraba je za dane in tudi preizkušene zmogljivosti ugodna, ne bi pa imeli nič proti, če bi se 13,2-litrski rezervoar še malo raztegnil v kakšno smer. Aja, še tole: ker se s svojo 20 let staro vespo potovalno peljem nekje med 70 in 80 na uro, sem imel med tokratnim testom večinoma usta do ušes. Z beverlyjem je potovalna hitrost s števcem med 90 in 100 povsem neproblematična, udobna in varna.
Cena, tekmeci
Pollitrski maksi skuterji na naših cestah niso tako množični kot desetkrat manj kubična brenčala. Razen beverlyja in aprilie scarabeo so vsi bolj "oklepniki" masivnejšega videza, z naslonjalnim nastavkom za sopotnikovim sedežem in ponavadi z dvema zašiljenima žarometoma. Beverly in scarabeo sta med maksi skuterji posebnost, saj sta po voznih lastnostih mnogo bližje motociklom, poleg podobne zasnove pa ju druži tudi enak Piaggiov motor. Ceni 500-kubičnega beverlyja (1,33 milijona tolarjev) je priporočljivo dodati vsaj centralni kovček (40 tisočakov), če že ne oba stranska (74.000 tolarjev). Ta dodatna oprema je na voljo v barvi skuterja. V podobnem cenovnem rangu videvamo "prave" skuterje, ki se praviloma vozijo na manjših kolesih, zato pa so bolj izdatno obdani s plastičnimi površinami. Mislimo na aprilio atlantic 500 (1,3 milijona), malo cenejši (1,2 milijona) je kymco Xciting. Suzukijev burgman velja pri 400 kubikih 1,44 milijona, model 650 pa je že razred višje, podobno kot honda silver wing. Pri konkurentih iz hiše PVG naj omenimo gilero nexus, ki prekaša beverlyja za 300 tisočakov, za toliko več pa je na njej strupa že na prvi pogled.