Četrtek,
20. 3. 2008,
9.07

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 20. 3. 2008, 9.07

8 let, 8 mesecev

Nissan x-trail 2,0 dCi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
X-trail v novi generaciji morda res spominja na predhodnika, a gre za povsem nov avtomobil s prijetnejšo notranjostjo in skoraj dvajsetimi dodatnimi centimetri. Tokrat z odličnim dizlom ...

Ne vem, ampak morda zna biti malo frustrirajoče svojega novega x-traila parkirati poleg x-traila prejšnje generacije. In se potem spraševati: »Zakaj hudiča je moj novi lepotec skoraj na las podoben tej »starini?« Morda zato, ker so kupci tako želeli? So hoteli le nekaj več prostora (zato je novinec za dobrih sedemnajst centimetrov daljši) obenem pa so si želeli, da ta terenec obdrži svojo »škatlasto« obliko? Ki jo tudi je. Kar pa še zdaleč ne pomeni, da je avtomobil skoraj enak svojemu predhodniku.

Zunanjost, notranjost

Zunaj je (poleg precej večje dolžine seveda) sprememb le nekaj, bolj se bo poznalo v notranjosti. Prostora je namreč precej več (sploh v prtljažniku), predvsem pa sta plastika na armaturni plošči in volan na otip in na videz mnogo bolj prijetna. Hvalimo še ogromno število odlagalnih prostorov - teh je bilo sicer dovolj že pri predhodniku, so bila pa manj funkcionalna (zaradi trde plastike so predmeti na vsakem zavoju grdo ropotali), tudi dodaten sklop predalov v prtljažniku se zdi zelo dobra zamisel (predvsem zato, ker jih je mogoče odstraniti in tako dobiti nekaj več prostora). Nasploh je počutje v kabini na visokem nivoju, prednja sedeža pa sta zelo udobna.

Vozne lastnosti

X-trail je SUV, ki v sebi skriva precej terenskih genov. To pomeni, da je krmilni mehanizem z dobrimi tremi zavrtljaji dokaj posreden, podvozje mehkejše, nagibanja v zavojih pa nekoliko več. Motoviljenje po mestnih ulica vseeno ne predstavlja posebnih težav, saj je x-trail dovolj civiliziran in tudi grbine lepo požira. Je pa po drugi strani zelo suveren na terenu - na terenski karakter nekako opozarjajo že stroboskopske luči na strešnih letvah, ki še iz temnejše noči naredijo dan. Pogon je v osnovi speljan k prednjemu paru koles, v položaju "auto" vključimo še zadnji par koles. Za pravo terensko vožnjo pa je treba stikalo premakniti na lock, torej na stalni štirikolesni pogon z zaklenjenim razmerjem moči.

Zmogljivosti, poraba

Dvolitski dizel je Renaultov in ponuja 150 konjskih moči. Motor hvalimo predvsem zaradi mirnega teka in dovolj moči že pri nizkih vrtljajih. X-trail z njim sicer ne pričara izjemnih pospeškov, je pa moči dovolj za spodobno vožnjo in tudi prehitevanja niso nobena ovira. Motor je bil tokrat povezan s šeststopenjskim samodejnim menjalnikom, ki prestavlja precej mirno in nežno, skratka karakterju avtomobila primerno. Glede na precej veliko čelno ploskev avtomobila in samodejni menjalnik je tudi poraba z 8,8 litri pohvalni nizka.

Cena, tekmeci

Glede na (še vedno) vse večjo popularnost SUV vozil, ne preseneča, da jih ponuja vse večje število znamk. Se pa slednji med seboj precej razlikujejo po cestno-terenskem karakterju. X-trail spada med tiste, ki jim teren diši in so po drugi strani zato nekoliko manj športno čvrsti na cesti. Če ga postavimo ob bok toyote RAV4, honde CRV, volkswagna tiguana recimo. V tem pogledu se x-trail primerja z land roverjem freelanderjem … Če si želite nekakšne dvoživke, potem je x-trail super izbira, za predvsem terensko vožnjo pa bo pri Nissanu primernejši večji pathfinder, za cestno uporabo pa murano.