Sreda, 23. 4. 2008, 14.31
8 let, 8 mesecev
Honda CB 1300 SA
Je mešanica nostalgije in sodobne tehnike v kombinaciji z navorom ki prepriča vsakogar. Razen ljubiteljev dirkaške vožnje.
Oblika
Mad Max. To je prva misel ob pogledu na CB 1300. Retro oblikovanje slečenih motociklov iz osemdesetih let prejšnjega stoletja s tem motorjem dobiva nove dimenzije. Oglato zaobljena predja maska z enim samim žarometom, dva blažilca zadaj in zakrilce za sedežem. O obliki verjetno ni potrebno več povedati. Je divja, samosvoja, posebna, pa tudi kontroverzna. Kako bi si sicer razlagali LED diode v luči pod zakrilcem in vzmetenje staromodnega izgleda, a s sodobnimi nastavljivimi komponentami. Pravzaprav je nekaj posebnega celoten motocikel. Je eden največjih slečenih motociklov na svetu in že z izgledom vzbuja spoštovanje. Motor je lahko povsem gol ali na pol slečen kot naš testni model z oznako SA. Toda tudi poloklep ne uspe pokriti ogromnega agregata, ki kipi izpod posode za gorivo. In na motociklu ni nobene nepotrebne navlake, dodatkov ali olepšav.
Vozne lastnosti
Cevni okvir v kombinaciji z dvema zadnjima blažilcema in položajem daleč od krmila za dolgo posodo z gorivom ne daje kirurške ostrine v zavojih. In tudi ni potrebno, ker CB1300 ni tak motor. To je motor, ki daje doživetja med pospeševanji, rohnenji po mestu ali med celodnevnimi križarjenji v zadnji prestavi. A da ne bo pomote, to ni caffe racer za dirke v pospeševanju od gostilne do gostilne (čeprav je tudi to lahko). Honda CB 1300 se v zavojih pelje prijazno, dobro in je lahko tudi zelo hitra. Le dirkaške ostrine od nje ne smemo pričakovati. Njen namen je drugačen, za športnike pa pri Hondi skrbijo modeli z črko R. Pri CB 1300 pa motor razvaja z neverjetno zvezno krivuljo naraščanja moči in možatim občutkom za krmilom.
Zmogljivosti
Pri 1300 kubičnih centimetrih prostornine pogonskega agregata se za zmogljivosti ni bati. Predvsem tiste povezane z navorom. To je motor za ljudi, ki tudi v zadnji prestavi želijo divje pospeške in za tiste, ki se lahko cel dan vozijo v eni prestavi. Za ljudi, ki jih ne zanima drugo kot bučanje vetra v laseh (čeladi) in dvigajoče se vratne dlake od užitka med pospeševanjem. A motor ni le kipeča gmota navora. Vrstni štirivaljnik izgleda, kot da je iz nekega drugega sveta in časa, a v sebi skriva sodobno tehnologijo vključno z elektronskim vbrizgom goriva. Enaka količina konjev in newtonmetrov pove veliko in ker sta obe številki trimestni se za odzivnost in surovost ni bati. Moči in pospeškom primerne so tudi zavore. Spredaj dva 31 centimetrska zavorna koluta skrbita, da je ustavljanje prepričljivo. Na drseči podlagi pa pomaga še protiblokirni sistem.
Cena, tekmeci
Cena malo pod deset tisoč evri ni prav majhna, ampak tudi motor ni majhen. V resnici je pač stvar odločitve ali želimo za ta denar ostrega superšportnika, bleščečega nagca trendovskih linij ali pač motocikel s posebnim značajem in "dragracerskimi" koreninami v katerega pa je vendarle skrita tudi sodobna tehnologija. Tak posebnež danes nima veliko neposrednih rivalov. V širšem krogu so seveda vsi (pol)slečeni motocikli velike prostornine, vendar so pravi tekmeci modelu CB 1300 SA zaradi retro oblike in zasnove le trije. Yamaha XJR 1300 s klasičnim zračno hlejenim agregatom enako velike prostornine in nekoliko manjše moči ter mase, Kawasaki ZRX 1200 R, ki ima ščepec boljše razmerje moči in mase, a je še bolj oglat. Suzuki Bandit 1250 S pa je z zaobljeno masko in enojnim zadnjim blažilcem pravzaprav že sodobnejšega izgleda in zasnove.