Sreda, 2. 7. 2008, 15.13
8 let, 8 mesecev
Ford tourneo connect KMR TDCi
Je pač kombinirano vozilo za prevoz oseb in stvari. Ampak če bi bil bolj za prevoz oseb, ne bi bil znotraj tako visok, ne bi bil tako na trdo nastavljen, malce bolj bi skrival svoj dizelski glas ... Če bi bil bolj za tovorjenje, ne bi imel toliko prostora za pet odraslih ljudi, ki na normalnih cestah lahko prav udobno potujejo, ne bi se vozil kot osebni avto, volan ne bi bil dvojno nastavljiv, najbrž ne bi imel serijskih meglenk in platišč iz lahke litine ...
Zunanjost, notranjost
Na zunaj bi ga po obliki lahko šteli med kombije - dostavnike. Spredaj razsežen v širino in višino s tovornjaško izpostavljenim nosom pa še z navzdol potegnjenimi stekli na prednjih vratih. Bočno in zadaj prevladujejo enostavne ravne ploskve, ki dajejo slutiti prostorno noranjost. Zatemnjena stekla in platišča iz lahke litine pa skušajo prepričati opazovalca, da je bil pri tovorno naravnani oceni morda nekoliko preuranjen. Notranjost je res prostorna in tudi udobno dostopna. Pet po zimsko napravljenih sankačev je v en glas trdilo, da so se vozili udobno, ravno toliko sani pa je šlo brez težav v prtljažnik, čeprav testni tourneo connect ni bil podaljšana različica. Prostora nad glavami pa je za potniške razmere prav nerazumljivo veliko. Prav pride pri tovorjenju visokih kosov, če so razsežne tudi ostale dimenzije, se iz avta enostavno odstrani zadnja klop. Za povrh pa se da ob majhnem doplačilu naprej preklopiti tudi sprednji desni sedež. V kabini bi prav prišlo odpiranje kakšnega okna več. Poleti sta pač premalo samo sprednji pomični stekli in tisti dve povsem zadaj, ki sta za izmakniti. Tako trdim, da je doplačilna klimatska naprava povsem upravičen strošek.
Vozne lastnosti
Sedeži so potovalno trdi, sprednja dva sta dobro oblikovana, pa tudi na treh mestih zadaj nudijo dovolj dobro bočno oporo. Pohvalimo tudi povsem avtomobilski položaj za volanom. Ker je tudi podvozje trše, bolj tovorno nastavljeno, je vožnja po slabših cestah za potnike malce poskočna, na normalnih podlagah pa vsekakor udobna. Zaradi visoke karoserije smo imeli v hitrih ovinkih občutek, da bi morda šlo "po tovornjaško" na dve kolesi, še preden bi avto utegnil zdrsniti. Pa med testom ni bilo preveč suhih asfaltnih prilik, zato pa je na snegu prišel na svoj račun "utripajoči" TCS. Polno naložen testni ford je pri najvišji dovoljeni hitrosti (ali pa malo čez) na avtocesti dobro držal smer. Z zvočno izolacijo motorja se pri tourneu connect niso pretirano trudili, pri 110 km/h je dobival bolj zamolkel prizvok, ki se je ohranjal tja proti prepovedanim hitrostim. Zaradi razsežnih stebričkov (beri stebrov) je pri voznikovih pogledih naokrog kar nekaj mrtvih kotov, kar je solidno rešeno z vgradnjo tovornjaških vzvratnih ogledal (po dve ločeni zrcalni površini). Tudi razgled nazaj skozi dvokrilna vrata je okrnjen, zato pa te vsaj ob dežju spravita v boljšo voljo dva brisalca. Še tole: z vozilom tourneo connect se da zelo spretno manevrirati na majhnem prostoru ...
Zmogljivosti, poraba
Ford pripisuje svojim duratorq motorjem dolgo življensko dobo, v tourneu connect naj bi brez težav deloval 250.000 km. 90 konj v 1,8-litrskem TDCi-ju povsem ustreza namenu tega vozila. Seveda ne bomo hvalili pospeškov in končne hitrosti, vendar gre pri obeh za povsem soliden nivo. Pri tourneu kaj velja navor, saj daje med vožnjo občutek vztrajnosti, zelo ugodna pa je tudi poraba goriva. Slednja velja v sorazmernju s težo, površino sprednje konture in ne prav aerodinamično obliko vozila.
Cena, tekmeci
Dokler se na daljnjem vzhodu ne bodo zmenili za kombinirana vozila, bo tovrstna ponudba izključno evropska. Vozila s podobno zasnovo so pri nas dobro znana in tudi predstavljena v naših testih, naprimer kangoo, berlingo in partner. Vsi navedeni "kombiniranci" pa so skoraj "premajhni", da bi jih uvrstili med neposredne tourneove tekmece. Za toliko kot so manj razsežni pa so tudi cenejši (testni ford bi brez dodatne opreme veljal 3,5 milijona SIT). Za povrh je tourneo connect na voljo tudi z daljšo medosno razdaljo in povišano streho. Bližje kot francozi sta tourneu Fiatov doblo in Oplov combo tour, prihaja pa tudi naslednik Volkswagnovega caddyja, ki bo po novem bolj "tourneovski".