Petek, 4. 12. 2015, 17.30
9 let, 2 meseca
Ford fusion hybrid

Razred: D - srednji Družina modelov: mondeo Letna prodaja: več kot 85.000 (ZDA) Proizvodnja: Valencia (Španija) Začetek prodaje: 2014 Cene: še ni znana, v ZDA 27.200 dolarjev
Poudarki: - nova karoserijska struktura - več prostora, več udobja - varnostne blazine zadaj so vgrajene v varnostne pasove - 140 kilovatov sistemske moči, izpusti pod 100 gramov CO2 in poraba pod 5 litrov
Dve celini, dve imeni, a isti avto in cilj
Fordovo strategijo zniževanja emisij in povečevanje energijske učinkovitosti smo vam predstavili že v okviru prve vožnje električnega focusa.
Dejstvo je, da si pri Fordu želijo, da bi v vseh avtomobilskih razredih, ki jih pokrivajo s svojim modelnim naborom, postali proizvajalec z najnižjimi emisijami in najbolj ekonomično porabo goriva. Do konca tega desetletja naj bi tako ponudili že 10 avtomobilov z izpusti ogljikovega dioksida pod sto grami na prevoženi kilometer.
V srednjem razredu pa bo to namero morala uresničiti prav nova generacija mondea. Zato prihodnje leto med drugimi denimo prihaja tudi mondeo z motorjem leta v nosu, litrskim trivaljnikom iz serije ecoboost.
A glavno, "zeleno" vlogo bo pri tem seveda moral odigrati mondeo hibrid, ki se na drugi strani luže za 27.200 dolarjev že prodaja kot fusion hybrid. Tega oziroma v resnici čisto novega hibridnega mondea smo tokrat preizkusili na dobrih 30 kilometrov dolgi vožnji po mestnih ulicah in tripasovnih vpadnicah Frankfurta.
Potnike zadaj ščitijo zračne blazine, vgrajene v varnostne pasove
Hibridnega lepotca nam Barb Samardzich, podpredsednica Fordovega evropskega razvojnega oddelka, predstavi kot najboljši mondeo vseh časov v smislu oblikovanja, tehnologije in kakovosti. Ob tem seveda še posebej izpostavi tudi energijsko učinkovitost in varnost. Novinec bo v serijski varnostni opremi med drugim ponujal tudi zračne blazine, integrirane v zadnje pasove, ki bodo potnike zadaj učinkovito ščitile pred poškodbami glave in vratu. Sicer bo stopnja glede aktivne in pasivne varnosti že serijsko na precej visoki ravni. Za bolj varno vožnjo pa bo imel voznik na voljo tudi prilagodljiv radarski tempomat, pa asistenta za ohranjanje smeri znotraj voznega pasu, aktivno parkirno asistenco, nadzor utrujenosti voznika …
Aerodinamično učinkovit in udoben, a s stopnico v prtljažniku
Njegova oblika sledi hišnemu oblikovalskemu jeziku, ki je evolucija kinetičnega dizajna. Novincu elegance ne manjka, kar še posebej velja za limuzinsko različico, ki smo jo na kratko preizkusili tokrat. Vožnja je res zelo udobna, sploh pa je v skladu s pričakovanji izredno bogato odmerjen prostor za potnike zadaj, če seveda pri tem izvzamemo centimetre med stropom in glavo.
Podobno kot pri električnem focusu pa si pripombo zasluži prtljažni prostor. Oblika karoserije obeta precej litrov tam zadaj, a pogled v odprtino prostora za prtljago spet nariše baterijsko stopnico.
Malce nenavadno, saj večina konkurentov tudi pri hibridih že ponuja praktično enako prostoren prtljažnik, kot je v različici, ki jo ženejo zgolj bencinski oziroma dizelski kilovati. Pa četudi je prtljažnik manjši oziroma plitvejši, to ni katastrofa, če je dno ravno, ampak stopnica žal ne pije vode.
Pri električnem focusu smo še nekako pokimali v smislu krajšega medosja, zmogljivejše baterije, razporeditev teže … Pri mondeu pa bi baterijo, sploh glede na prostorske gabarite karoserije, najbrž lahko integrirali tudi kako drugače (pod zadnjo klop, v dno vozila ...), uporabniško bolj prijazno.
Hibridni pogon ponuja 190 konjev sistemske moči
Bencinsko-električni hibridni pogon v mondeu sestavljajo dvolitrski bencinski motor, ki deluje po sistemu atkinsonovega cikla (podaljšana ekspanzija), in električnega motorja s trajnim magnetom. Moč se na sprednja koles prenaša prek elektronsko krmiljenega brezstopenjskega menjalnika eCVT. Električna energija, ki jo pridela zavorna rekuperacija, generator …, je shranjena v 7,6-kilovatni litij-ionski bateriji, nameščeni nad zadnjo premo.
V dobrih tridesetih kilometrih testne trase seveda hibridnega sistema nismo mogli preizkusiti v vseh režimih vožnje. Dobrih 140 kilovatov sistemske moči se odziva v skladu s pričakovanji namena takega hibridnega avtomobila. Pospeševanje je zvezno, a nikakor ne atletsko eksplozivno, pogon pa res zelo hitro in učinkovito izbira med obema viroma pogonskega toka.
Na primer: na avtocestnem uvozu pospešujete (motorja sodelujeta) in ko dosežete vozni pas in želeno hitrost ter nogo umaknete s stopalke za plin, bo avtomobil takoj začel jadrati na elektriko, količina zelenih listov na energijsko pametnem merilniku SmartGauge pa bo začela rasti. Zna pa ta hibridni mondeo, podobno kot preostali Fordovi modeli, vozniku s pomočjo Ecoguide pomočnika svetovati, kako voziti za doseganje čim večje energijske učinkovitosti.
Energijska učinkovitost je pri tem hibridu bolj pomembna kot pa čisti domet na elektriko
Inženirji električnega dosega pri tem hibridu niso izpostavljali. To ni priključni "plug in" hibrid, zato doseg v EV programu seveda ni ključni podatek. Njegov elektromotor je pač prvenstveno namenjen, da pokrije tiste sekvence vožnje, kjer bi bencinski motor bil pač preprosto preveč potraten in energijsko neučinkovit.
Električni kilovati tako predvsem speljujejo, avtomobil poganjajo pri zelo nizkih hitrostih, ki jih denimo zahtevajo parkirni manevri, pa vožnja po garažnih hišah in parkiriščih ter spelji in ustavi premiki v zastojih prometnih konic.
Poleg tega pa pomagajo pospeševati in v električnem jadranju tudi vzdrževati potovalno hitrost. Predvsem pa zna tak hibrid ob zmanjševanju hitrosti, vožnji po klancu navzdol in zaviranju ujeti oziroma pobrati ter shraniti energijo, ki bi sicer odšla v nič.
Dejanska poraba? Za to bo treba počakati na test, je pa res, da smo tisti dan v Frankfurtu vsi novinarji skupaj naredili vsaj deset teh 30-kilometrskih krogov, zato smo pred odhodom na letališče iz radovednosti še enkrat skočili v garažo pogledat na potovalni računalnik, ki je ob koncu dneva kazal 5,1 litra na 100 kilometrov. Pa večina kilometrov je bila narejena v mestu.