Ciril Komotar

Četrtek,
10. 12. 2015,
15.31

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 10. 12. 2015, 15.31

9 let, 1 mesec

Ford B-max 1,0 ecoboost

Ciril Komotar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
B-max dopolnjuje Fordovo paleto enoprostorskih vozil, s svojimi skromnimi merami in presenetljivo prostornostjo pa posega med kupce malčkov in večjih vozil.

Drugačnost ni le marketniški prijem

Že dolgo časa ni več dovolj, da je avtomobil, še posebej če je zasnovan popolnoma na novo, le dober. Vse zahtevnejši mlajši kupci zahtevajo drugačnost in prilagodljivost, starejši dajejo prednost uporabnosti in visokemu položaju sedenja. B-max tudi zaradi premierne novosti – nima klasičnega stebrička B – odgovarja vsem.

Z inovativno karoserijsko zasnovo, ki ob navidezni odsotnosti drugega stebrička ob odprtih vratih ponudi kar poldrugi meter veliko odprtino, se prilagaja, pa čeprav se sliši klišejsko, vsem trem generacijam – mlajši (aktivni), srednji (družinski) in starejši.

Težka drsna vrata z lahkoto odpira in zapira tudi štiriletnik

Novost, s katero si Ford močno pomaga tudi pri trženju novinca, so kompenzirali z dodatnimi, jeklenimi ojačitvami obojih vrat, a dodatno težo uporabnik občuti le pri sprednjih, drsna pa kljub ojačitvam po saneh drsijo tako lahkotno, da jih zlahka, od znotraj ali od zunaj, odpira in zapira tudi štiriletni otrok.

Zaradi rešitve, ki kljub težkim sprednjim vratom prinese več minusov kot plusov, smo se hitro privadili tudi na sprednja integrirana varnostna pasova, ki sta, kot pri pravih kupejih, pritrjena na sprednja sedeža.

Prostoren, to pa!

Na vsega skupaj dobrih štirih metrih je prostora veliko, toliko, da bi lahko privabil tudi kupce, ki svoje vozilo običajno iščejo razred višje. A to seveda velja le, če se v B-maxu nameravate voziti štirje. Glave in kolena ne bodo trpela niti malo, rame pa zaradi omejitev s širino kaj hitro, a tega malčku še nikoli nismo zamerili.

Tudi prilagodljivost je namenu vozila primerna. Zadnja sedeža se v ravno dno zložita s potegom ene roke, sopotniški pa se poklopi v mizico in sprosti 2,35 metra dolgo luknjo za prevoz daljših predmetov.

Prostornost prtljažnika je z dobrimi tristo litri omejena le, če pričakujete, da bo brez težav "pogoltnil" prtljago štirih odraslih za dvotedenske počitnice. Starejšemu ali mlajšemu paru brez otrok bo ustrezal in ju bo zadovoljil tudi z doplačljivim dvojnim dnom. Več od malčka pravzaprav ne bi smeli pričakovati.

Tipična fordova kabina

Delovni prostor v primerjavi z drugimi fordi ne ponuja pravzaprav nič novega. Položaj za volanom je odličen, namestitev brezhibna. Hvalimo. Nad razporeditvijo (pre)številnih stikal nimamo pripomb, še vedno pa ne prenesemo sicer lične pianoplastike. Zavedamo se, da vsakič bentimo nad njo, a kljub stalnemu čiščenju se tudi tu nadležnega prahu nismo mogli znebiti.

Visok položaj sedenja je skladen z enoprostorsko zasnovo, odlična vidljivost dobro dopolnjuje s skromnimi merami povezano uporabnost na tesnih parkiriščih in ozkih ulicah.

Bencinski trivaljnik smo pohvalili že v focusu

Da so tudi trije valji lahko dovolj, je litrski motor ecoboost dokazal tudi v B-maxu. Navdušil je z uglajenim delovanjem in odzivnostjo pri nižjih vrtljajih. Zaradi turbinskega polnilnika daje vtis 1,6-litrskega motorja in nepodučenim voznikom se tudi pri višjih hitrostih na avtocesti ne bi posvetilo, da motorju "manjka" valj.

Zanj se bodo odločali predvsem tisti, ki spremljajo trende, tisti, ki so na tekočem z downsizingom, dodano vrednost pa vidijo v cenejšem vzdrževanju in dejstvu, da se komaj litrski motor ponaša z naslovom motor leta.

7,7 ni malo

A tako kot enako motoriziran focus je tudi B-max v kombiniranem ciklu zahteval neskromnega 7,7 litra in sprejemljivega 5,4 litra ob umirjeni vožnji. Kljub zmogljivostim je to vseeno relativno veliko in hkrati vsekakor dovolj, da bodo številni razmislili o zmogljivejšem od obeh dizlov s 70 kilovati, ki ni bistveno dražji in z lahkoto porabi liter manj. No, racionalni kupci bodo verjetno vseeno opozarjali na priročno skromno prostornino trivaljnika in s tem povezanimi nižjimi dajatvami za uporabo cest …

Ob tem se sprašujemo tudi, zakaj Ford B-maxu, tako kot focusu, ni namenil šeste stopnje menjalnika? Prestavna razmerja so sicer odlično razporejena, a predvsem avtocestni odseki bi bili do denarnic prizanesljivejši.

Talentirano podvozje je B-max priredil sebi v prid

Dejstvo, da se B-max pelje na fiestinem podvozju, se še kako pozna. Pelje se odlično, lahko tudi športno, a s poudarkom na udobju.

V primerjavi s fiesto, za katero še vedno trdimo, da se pelje bolj lahkotno in športno od večine malčkov, je B-max za stopnjo mehkejši in na splošno nudi boljšo izkušnjo na slabših podlagah.

Kaj pa tehnika?

Premierno B-max v segment uvaja sistem za samodejno ustavljanje v primeru nevarnosti naleta, ki deluje pri hitrostih do 30 kilometrov na uro in ki smo ga že večkrat preizkusili v focusu. Hvalimo.

Sodelovanje z Microsoftom pri izboljšavah glasovnega upravljanja sistema Sync kaže Fordovo voljo do napredka, kljub posodobitvi pa opaznejših razlik v primerjavi z že znanimi Fordovimi sistemi za glasovno upravljanje nismo zaznali. Zares zadovoljni bomo takrat, ko bomo lahko ukazovali po slovensko! To velja za vse avtomobilske znamke!

B-max že v seriji nudi tudi sistem E-call, ki naj bi v primeru prometne nesreče samodejno poklical pomoč in javil lokacijo nezgode.

In tekmeci so?

Izstopa predvsem Oplova meriva, razredna posebnica s samomorilskimi vrati, Fiat v ospredje poriva prostornejšega, napihnjenega 500L, Kia vengo, Hyundai njenega bratranca ix20, Honda jazza, Citroën pa svoj najmanjši prostorski čudež C3 picasso. Vsi našteti, z izjemo honde jazz, ki podobno kot civic ponuja inovativen način zlaganja sedalnega dela klopi, pa v primerjavi s fordom nudijo tudi prednost – vzdolžno pomično zadnjo klop.