Torek, 18. 3. 2008, 14.32
8 let, 8 mesecev
Fiat 500 1,4
Ok, najprej moramo razjasniti nekaj dejstev. Popolnoma vsi, ki vidijo tale mali rdeč avtomobil, rečejo: "O, fičko!" Pa ni. Gre za naslednika avtomobila z enakim imenom, fiat 500. Ampak tistim, ki petstotko brez sramu kličejo "fičko" seveda ne moremo zameriti. In verjemite mi, tudi s pregovarjanjem ne bi dosegli nič. Za šolske lekcije je prepozno.
Zunanjost, notranjost
O prikupni retro zunanjosti ne bomo izgubljali (veliko) besed. Dovolj pove podatek, da se za avtomobilom obračajo prav vsi. Sem pa tja kakšen navdušen mimoidoči celo vzklikne. Ko je govora o notranjosti, se debata šele dobro prične. Trda plastika nas ni zmotila niti za sekundo. Vse skupaj je preveč lepo oblikovano, da bi manj kvalitetni materiali pokvarili vtis. Spomin na izvirnik obuja tudi velika plastična površina na armaturni plošči. Pri testnem avtomobilu je bila obarvana v živo rdečo barvo, kar je dodatno poživilo notranjost. Bi pa imeli kakšno pripombo v primeru, da bi bili preveč zvesti originalu. Pločevine na tako vidnem mestu ne bi trpelu tudi najbolj trdoživi. Spredaj je prostora (tudi za visokorasle) ogromno, sedi se dobro, res pa je, da je volan nastavljiv samo po višini. Na zadnjih dveh sedežih je prostora za kolena in glave bolj malo, ampak za kratko mestno turo bo. Seveda je potrebno poudariti, da so Fiatovci ubrali drugačen pristop kot snovalci twinga in ostalih malčkov, kjer se na vso silo išče dodatne litre prostornine in ostale enoprostorske vrline. To je avto namenjen eni osebi.
Vozne lastnosti
Fiata 500 lahko spravimo v vsako malo luknjico, vendar smo za mestni avtomobilček pričakovali nekoliko več okretnosti. Razlog se skriva v (pre)velikem rajdnem krogu (10,6 m), ki je za tako majhen avtomobil preobsežen. Velik obračalni obseg se nanaša le na različico sport, ki smo jo testirali mi. Osnovna "petstotka" pa vse skupaj naredi v 9,2 metra. Kdor rad pelje hitreje, bo presenečen nad odličnim oprijemom avtomobila ("šestnajstke", široke gume). Potrebno pa je poudariti, da neodzivni volan takšne vožnje ne nagrajuje niti takrat, ko je vklopljena tipka sport, ki sicer poveča njegovo odzivnost.
Zmogljivosti, poraba
Sto "konjev" je zaenkrat največ, kar lahko ponudi fiat 500. Če jih uporabnik želi najti, mora pobrskati visoko po merilniku vrtljajev. Zanimivo je, da je enak motor v 45 kilogramov težji pandi 100 HP dal od sebe nekaj več. Panda je bila na splošno nekoliko bolj živahna, tudi stotico je videla kar sekundo hitreje. Povprečna poraba testnega kroga se je ustavila na relativno skromnih 7,7 litra. Potrebno pa je poudariti, da bodo pretežno mestni vozniki z občasno težko desno nogo gledali za dober liter višjo številko.
Cena, tekmeci
V tem trenutku je fiat 500 verjetno najbolj "vroč" avtomobil. Njegova oblika in šarm ga oddaljita od ostalih klasičnih malčkov. Še najbliže mu seže mini, ki pa je tudi v najbolj osnovni in oskubljeni obliki krepko dražji. Za primerjavo. Za osnovnega fiata 500 je potrebno odšteti 10.500 evrov, za spodobno opremljenega pa dva do štiri tisočake več, medtem ko se svet minija začne odpirati šele pri 17.500 evrih. Res pa je, da je bil testni fiat 500 še izdatno založen s kupom dodatkov, kar je njegovo ceno potisnilo na skoraj nesramnih 16.128 evrov. Na drugi strani brega pa najdemo kup ostalih malčkov, ki v tem trenutku lahko konkurirajo s prostornostjo in modernim dizajnom. A kdor razmišlja o nakupu malčka in hoče biti vsaj na pol "kul", mora razmisliti tudi o fiatu 500. Največja težava, s katero se bo kupec srečal, pa je dolga vrsta. Novopečena lastnica je dejala, da je nanj čakala pet mesecev. Torej reklo, da je za lepoto potrebno potrpeti, drži.