Četrtek, 5. 6. 2008, 11.44
8 let, 8 mesecev
Citroen C3 1,6 HDi
Torej sploh ni slabo, da se C3 vozi skozi svoje šesto leto. Od leta 2005 naprej je polepšan, na testu pa smo ga preizkusili z 1,6-litrskim turbodizlom.
Zunanjost, notranjost
Znana silhueta citroena C3 je v glavnem sestavljena iz dveh krivulj, ena gre čez "haubo", druga preko vetrobrana čez ostrešje. Le-ta je tudi od znotraj prav odločno poudarjena in na obeh bočnih straneh spredaj deluje kot del varnostnega loka. Ampak to poznamo že od prejšnjih testnih "C3-jev", ki se jih je doslej nabralo pet. Šesti je doplačilno razsvetljen z uglednim dvodelnim panoramskim strešnim oknom. Prednja polovica je pomična in dovolj razsežna, da se lahko tudi bolj krepki sovozniki med vožnjo stoje nastavljajo prepihu. Dvobarvna notranjost s prevladujočo svetlo modrino deluje prijazno in živahno obenem. Je prostorna, tudi če sta med potniki dva dolgina, vendar morata sedeti zadaj. Za štiri zelo velike pa C3 res ni.
Vozne lastnosti
Kot smo pri citroenih C3 navajeni, je avto dobro vodljiv in zanesljiv na cesti. Je srednje trdo oziroma ne premehko vzmeten, vsekakor pa bližje udobju kot športnosti. Tej trditvi ustreza volan s sorazmerno širokim obročem, ki je sicer neposreden, ampak iz plastike. Tudi prednja sedeža nista oblikovana športno, vendar sta potovalno povsem na nivoju, ki ga pričakujemo od citroenov. Vozniku v pomoč je pregledna armaturna plošča, ki digitalno poudarja hitrost, je pa malce preoblikovana in ne prikazuje več podatka za temperaturo hladilne tekočine. Zanimivo, čeprav ne izvirno rešitev predstavlja namestitev okenskih stikal na vmesni konzoli. So vozniku dosegljiva, čeprav jih ponavadi iščemo na levih vratih.
Zmogljivosti, poraba
1,6-litrski HDi je bolj znan po stodesetih konjih, v citroenu C3 pa jih spravi skupaj dvaindevetdeset. To je natančno toliko kot v 1,4-litrskem HDi-ju, vendar je v zmogljivosti nekaj razlik. Navor (240 Nm) je za 40 Nm večji, do sto pospešuje za dve sekundi hitreje, zato nam je na testu porabil povprečno pol litra več. To pomeni še vedno ugodnih 6,4 l/100 km. Končna hitrost je pri obeh "kubaturah" enaka, se pravi 180 km/h. Ne prve in ne druge nismo preverjali, prav gotovo pa povsem zadoščata oziroma ustrezata namenu vozila.
Cena, tekmeci
Tekmecev je že šesto leto za en večji trop pa še novi oziroma prenovljeni prihajajo. Kljub tej starosti se C3 ne odreže prav nič slabše kot na primer novinca clio in punto, povsem primerljiv je tudi z micro, s katero ga druži določeno oblikovno izstopanje. Množica konkurentov se zemljepisno sicer pregledno deli na francosko, nemško in italijansko, nakar preskoči na vzhod. Dizelska ponudba je po moči zelo raznolika, še več dela povzroča izbiranje glede na ceno in stopnjo opremljenosti. S slabimi štirimi milijoni tolarjev je testna različica zanimiva, vendar po našem mnenju na izbiro najbolj vpliva všečnost oblike.