Četrtek,
5. 6. 2008,
8.09

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 5. 6. 2008, 8.09

8 let, 8 mesecev

Citroen C2 VTS

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Pri Citroenovih kraticah ki označujejo nekatere modele C2 in C3 je VTS tista ta prava, ki označuje športnika.

VTR in TRX, ki se nanašajo na določeno opremo, namreč samo zvenijo kot nekaj zmogljivega, morda celo strupenega. Učinkujeta podobno kot svarilne barve pri navadnih nenevarnih žuželkah, ki bi bile rade ose ali sršeni. Ampak C2 z oznako VTS piči zares.

Zunanjost, notranjost

Črna barva se bubastemu športniku lepo poda, čeprav mora zato C2 bolj redno na kopanje. Kakšne posebne razlike z ostalimi C2-ji ni. Prednji odbijač je na spodnjem robu spojlersko zavihan naprej, pragova sta bolj napihnjena, bočnega napisa VTS pa se tako ali tako ne da prebrati, kadar C2 švigne mimo. Notranjost je po eni strani črno-plastična in kljub živo rdečim dodatkom deluje na prvi pogled špartansko, vendar se hitro izkaže, da je VTS dobro opremljen avtomobil.

Vozne lastnosti

VTS nudi dobro namestitev predvsem na prednjih, športno oblikovanih sedežih, kjer bi edina pripomba veljala vzglavnikoma, ki sta pomaknjena preveč nazaj. Športni namen malega avtomobilčka ni dosežen samo z oblikovanjem, ampak predvsem z uporabnostjo. Mislimo na direktni volan, ki pri večji hitrosti deluje trdo, na aluminijaste stopalke in na pregledne merilnike oziroma zaslone. Kovinska glava prestavne ročice zahteva pozimi rokavice, tudi sicer je menjalnik pri kakšnem drugem športniku (ampak dražjem) malce bolj natančen. Podvozje? Lega na cesti je res super! Trše vzmeti, ojačana stabilizatorja in gume 195/45 R16, vse to daje občutek, da z malim VTS-om lahko počneš kar hočeš. Če pa počneš tudi to kar nočeš, je na vrsti serijski ESP. Aja, kot je pri malih Citroenih v navadi, lahko namesto sopotnice, ki vedno kaj negoduje, piska tudi vgrajeni opozorilnik za prekoračeno hitrost.

Zmogljivosti, poraba

Običajni 1,6-litrski Citroenov motor daje 110 KM, v VTS-u pa zmore še dodatnih 15. Spremenjen je izpušni sistem, sesalni kolektor in vbrizgavanje, poleg tega pa novi odmični gredi določata spremenjen čas odpiranja ventilov. Menjalnik lahko kljub "samo" petim prestavam označimo kot "kratek", saj motor tudi v peti prestavi skoraj doseže najvišje vrtljaje (6392 vrtljajev pri končni hitrosti 202 km/h). To seveda pomeni polna ušesa tudi pri običajnih oziroma predpisanih avtocestnih hitrostih, Citroen pa je pri tem poskrbel za primerno športno ozvočenje. Poraba goriva je glede na zmogljivosti in glede na način preizkušanja zelo solidna. Le malo čez 10 l/100 km znaša med priganjanjem motorja, na testu pa smo porabili povprečno 9,02 na sto.

Cena, tekmeci

C2 VTS je cenovno zelo ugodno športno vozilce. Kar nekaj adutov lahko pomoli pod nos konkurentom, ki cenovno večinoma segajo višje. Na spisku najbolj udarnih kosov opreme ponuja ESP, športno podvozje in športno notranjost, nizkopresečne 16-palčne gume, avtomatsko klimatsko napravo in to še zdaleč ni vse. Krog konkurentov se zoži ob dejsvtvu, da tako opremljen avto stane "samo" okrogle 3 milijone in pol. Pri tem se morajo tekmeci soočiti s 125 konji, ki poženejo malčka čez dvesto in krepko pod devetimi sekundami do sto. Če se vanj lahko stlačijo samo štirje, ni to noben minus. Tudi pri dveh v avtu ima športne vožnje ponavadi eden hitro čez glavo, kaj šele, če se jih notri tišči pet. Pa še lažje gre vse skupaj v jarek, kadar je športnik polno naložen.