Ponedeljek, 28. 1. 2008, 17.09
8 let, 8 mesecev
Citroen C1 5v 1,4 HDi
Še enkrat smo preizkusili malega citroena C1, to pot z dizelskim 1,4-litrskim motorjem. Kdor pri tem pomisli na petdeset kilovatov (C2 1,4 HDi) ali celo šestinšestdeset (C3 XTR 1,4 HDi), je v zmoti. Dizelski trojčki citroen C1, peugeot 107 in toyota aygo so opremljeni z "zadušenimi" HDi-ji s štiridesetimi kilovati (54 KM). Pa vendar je ta dizel presenetljivo živahen in ni nobene potrebe, da bi iskali zmogljivejši čip.
Zunanjost, notranjost
Glede zunanjosti, notranjosti in glede opreme ni kaj dodati k našemu testu bencinskega modela, ki je tudi nosil oznako SX in je bil podobno dodatno opremljen. Po tem ko smo trojčke preizkusili z obema motorjema, ki sta na razpolago in z obema vrstama menjalnikov, nam pravzaprav manjka samo še primerek s tremi vrati (seveda če tistemu steklu zadaj pravimo vrata). Takrat bo treba dodati kakšno svežo besedo, zlasti o notranjosti.
Vozne lastnosti
C1 tudi z dizelskim motorjem ostaja dobro vodljiv in stabilen avtomobil(ček). Kot smo poudarili v testu bencinskega C1 je vozilo idealno za mestne premike, ozke ulice in garažne hiše. Z dolžino 3,5 metra se tudi lažje poišče parkirni prostor. Pri tovrstnih manevrih se izkaže dizel, ki "prime" takoj in kljub pomajkanju konj omogoča različne vozniške spretnosti. Še tole: Zaradi občutno nižjega števila vrtljajev se vožnja po avtocesti ne zdi tako zelo hitra kot pri bencinski različici. Pri 130 km/h se motor v peti vrti z 2750 vrtljaji, sicer pa so prestavna razmerja pri dizlu krajša.
Zmogljivosti, poraba
Od motorčka, ki zmore petinpetdeset konj, takole na hitro nihče ne pričakuje kaj posebnega. Zlasti tisti ne, ki se dobro spomnimo kragujevskih stoenk z enako močjo. Pa vendar je dizelček živahen in komaj verjamemo, da spravi skupaj hitrost 154 km/h in da pospešuje v 15,6 sekunde do sto. Ti podatki, posebno glede končne hitrosti, ne zaostajajo mnogo za zmogljivostmi 1,0-litrskega bencinarja, ki premore oseminšestdeset konj. S povprečno testno porabo 5,1 smo samo za en liter zaostali za tovarniškimi podatki, smo pa porabili 1,4 litre manj goriva na sto kilometrov v primerjavi z bencinsko različico.
Cena, tekmeci
Za citroena "ceena" je cena 2.440.000 tolarjev, če govorimo o HDi-ju. To je 350 tisočakov več, kot bi jih odšteli za bencinsko različico z enako opremo. Nadaljnjih 360.000 tolarjev velja dodatna oprema, ki vključuje stranski varnostni blazini, klimatsko napravo, radio s CD predvajalnikom in merilnik vrtljajev. Cena testnega vozila se ob izbiri kovinske barve tako povzpne na 2,8 milijona. Trojčki med seboj cenovno niso povsem poravnani, kar pa verjetno ne vpliva na izbiro. Pri citroenih, peugeotih in toyotah je pač odločilna pripadnost znamki. Vsi trije pa uveljavljajo svojo igrivo oblikovano majhnost in prikupno okretnost ter tako kljubujejo vozilom, ki za podoben denar ponudijo kaj več avta.