Nedelja,
6. 12. 2015,
14.37

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 6. 12. 2015, 14.37

8 let, 8 mesecev

BMW 320d efficient dynamics

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Dvolitrska dizelska trojka efficient dynamics predstavlja piko na i BMW-jevim prizadevanjem za doseganje največjih zmogljivosti ob najmanjši porabi goriva in najmanjšem onesnaževanju okolja.

Modern line

Od treh značajskih stopenj, ki sicer odstopajo od BMW-jeve strategije o standardni opremi, smo preizkusili izvedbo modern line. Gre za svetlo bež notranjost z enako obarvanimi sedeži iz kakovostnega blaga, armaturno ploščo, volanskim obročem in varnostnimi pasovi. Približevanje petki prekinja vzvod ročne zavore, ki sporoča, kateri model je v osnovi usmerjen k športni dinamiki in kateri spada med udobne limuzine.

Nova trojka je z 10 centimetri pridobila nekaj prostora na zadnji klopi, nekaj pa v prtljažniku. Če smo za petico zapisali, da je namenjena štirim potnikom, to še bolj velja za trojko. Športna sedeža s pomikom po dolžini sta odlična tudi za dvometraše.

Zadnji par vrat se odpira skoraj za pravi kot, namestitev zadaj pa ni za največje postave. Prostora zmanjka za glavo, pa tudi za stopala. No, zanje obstaja rešitev, saj sta sprednja sedeža nastavljiva po višini.

Ročnih šest ali samodejnih osem?

K varčnosti naravnana izvedba trojke deluje tako zmogljivo, da bi ji po občutkih prisodili več kot 120 kilovatov. O dinamičnih lastnostih v položaju sport (tokrat brez plus) ne bomo izgubljali besed, odlične so!

Udobno in celo mehko vožnjo omogoča položaj comfort, ki za razliko od nedavno preizkušene petice ni nastavljiv še z dodatnim plusom. Pri petki je pač več poudarka na udobju, vendar ponavljamo, da ga v trojki prav nič ne manjka.

Na šeststopenjski ročni menjalnik nimamo pripomb, čeprav nas je BMW večinoma razvajal z osemstopenjsko avtomatiko, ki podraži trojko za 2.300 evrov.

S porabo 3,9 litra do Maribora! Zlahka.

Med preizkušanjem izvedbe efficient dynamics smo se poigrali z nastavitvijo eco pro. Uporabili smo najvarčnejšo nastavitev in se s tempomatom na 110 kilometrov na uro zapeljali po avtocesti do Maribora.

Po 120 kilometrih vožnje, med katero smo prehitevali večinoma le tovornjake in avtobuse, je potovalni računalnik naračunal povprečje 3,9 litra na sto kilometrov! Odlično!

Celo pot nazaj v Ljubljano s 130 km/h ni bila potratna: povprečna poraba je bila 4,3 litra. Če razmišljate o upočasnitvi svoje avtocestne vožnje, naj vam povemo, da je bila razlika v času vožnje desetminutna.

Naj dodamo, da je računalnik med točenji goriva prikazoval za 0,1 litra manjšo porabo od dejanske, bolj pa je "kiksal" merilnik hitrosti. Ta je dejansko znašala 105 kilometrov na uro, podobno odstopanje je bilo tudi pri testu 328i.

320d ali 320d efficient dynamics?

Prvo: zakaj naj izberem 320d efficient dynamics, če pri samo sto evrov dražjem 320d dobim 15 kilovatov več, pol sekunde prej dosežem stotico, lahko drvim z 235 km/h, porabim pa le 0,3 litra goriva več na sto kilometrov? Za pičlih sto evrov noben "chip tuning" ne poveča moč motorja za dvajset "konjev".

Drugo: zakaj pa naj izberem 320d, če s sto evrov cenejšim in 15 kilovatov šibkejšim efficient dynamics pospešujem samo pol sekunde več do sto in lahko drvim z 230 kilometri na uro, porabim pa 0,3 litra goriva manj na sto kilometrov?

Ugibamo, kaj vse lahko vpliva na izbiro.

Cena zavarovanja, ki pri nas z prirastkom kilovatov s 120 na 135 naraste za dva razreda in se prišteva k višji ceni vozila?

Ekološka osveščenost, čeprav 109 gramov CO2 proti 120 še vedno pomeni onesnaževanje okolja?

Številčnost konjenice, ki pri kupcih bavarcev ni nepomembna?

Kakorkoli že, v našem uredništvu bi izbrali 320d efficient dynamics.

Kaj pomeni efficient dynamics?

Gre za posege v zgradbo motorja in sistem vbrizgavanja ter izpuha, ki nekoliko zmanjšajo moč, obenem pa le minimalno vplivajo na zmogljivosti. Na manjšo porabo goriva vplivajo tudi že uveljavljeni sistemi, kot so regeneracija zavorne energije, električni servo ojačevalnik, elektronsko vodeno prezračevanje, ki zmanjšuje zračni upor, indikator prestavljanja in gume z manjšim kotalnim uporom. Od vseh ukrepov efficientdynamics je najbolj otipljivo zaznaven sistem start-stop, za katerega lahko rečemo, da v trojki deluje nekoliko grobo pri zagonu motorja.

520d namesto 320d?

Pa še ena dilema? Naj se odpovem nekaterim kosom opreme in za približno enako vsoto izberem kar 520d? Večjega, uglednejšega, težjega in za poldrugi liter bolj potratnega beemveja?

A pri tem racionalnem tuhanju se osredotočite samo na običajno petico 520d, pozabite na tisto s paketom M performance, ki vam jo prikazujemo na spodnjih fotografijah. Ta je namreč na našem testem krogu porabila še poldrugi liter več kot običajna 520d.