Sreda,
30. 1. 2008,
20.25

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 30. 1. 2008, 20.25

8 let, 8 mesecev

BMW 320d

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
To je res avto, v katerem znova začutiš "veselje do vožnje". Vsak hitro odpeljan ovinek kaže, da je trojka izjemno uravnotežena, avto zato še v skrajnih primerih ne odtava po svoje.

Če odmislimo maloserijske izdelovalce športnih kupejev, ki so že na pol dirkalniki, večina prestižnih znamk izdeluje predvsem prestižne limuzine. Limuzina pač v mnogih očeh pomeni nekaj več, prav zato je na trgu na voljo celo nekaj malih limuzin, ki sicer s prestižem nimajo prav nič skupnega. Bavarski BMW pa je znan, da so njegove limuzine tudi zelo športne - ponujajo tako športne vozne lastnosti kot "pravi" kupeji. Tako je tudi z zadnjo trojko - tudi ta je pravi športni avtomobil.

Zunanjost, notranjost

Trojka ni več najmanjši beemve, ampak samo najmanjša limuzina. Če torej za najmanjšo enico rečemo, da je namenjena predvsem individualistom, pa je trojka že lahko pravi družinski avto. Seveda, že mora biti tako, saj so zunanje mere tolikšne kot pri avtomobilih srednjega razreda. Je pa res, da zunanje velikosti znotraj ni čutiti. Veliki se utegnejo (zlasti na sovoznikovem in na zadnjih sedežih) počutiti nekoliko utesnjeno, in to kljub dejstvu, da je to največja trojka doslej (gre za peto generacijo). In to je vsekakor razumljivo, saj prevozu štirih "velikanov" BMW ponuja petico in sedmico - trojka je pač za mlade pare in njihove nadebudneže. In v tem pogledu je zadaj več kot dovolj prostora, pohvalimo tudi udobno oblikovane sedeže. In, ko smo ravno pri sedežih: mi bi namesto serijskega rajši izbrali kak športnejši voznikov sedež z boljšim bočnim oprijemom in z daljšo oziroma nastavljivo dolžino sedala.

Ja, pri beemveju je tako, da si lahko avto poljubno opremite oziroma, da z doplačevanjem za opremo trojko skoraj povsem prilagodite svojim navadam in okusu. Mi bi na primer doplačali še za naslon za roko na zadnji klopi, omislili bi si recimo tudi kako sončno streho, namesto brušenega aluminija bi izbrali les ... Avdio sistem pa se nam je zdel "ta prav" - špila res uravnoteženo, naj gre za radio, glasbene zgoščenke ali pa mp3 datoteke. Pa prtljažnik? Ni za povečat, v primerjavi s konkurenco se zdi celo nekam majhen, toda interesenti, ki zahtevajo večji prtljažnik, bodo rade volje počakali na trojko touring.

Vozne lastnosti

Beemveja ne moreš kupiti tako, da greš v salon, se vanj vsedeš in podpišeš pogodbo. Dajte no, lično oblikovano notranjost imajo tudi marsikateri tekmeci, ki za povrh ponujajo tudi več "centimov". Pa tudi od zunaj novejši beemveji niso več tako "nabildani", da bi športne vožnje željni kupci avte naročali kar brez testne vožnje. Ne prepriča niti test vožnje po mestnih ulicah ... Ne, beemveja moraš nujno zapodit čez ovinke in zdrvet po avtocesti s prepovedanimi hitrostmi - potem te zasvoji! Naj oblikovalec Chris Bangle riše kar hoče, v dinamični vožnji se pokažejo vrline tega izdelka. To je res avto, v katerem znova začutiš "veselje do vožnje". Vsak hitro odpeljan ovinek kaže, da je trojka izjemno uravnotežena, avto zato še v skrajnih primerih ne odtava po svoje. Lahko celo izklopite nadzor zdrsa pogonskih koles, pa zadek ne bo za vsako figo zaplesal. Zabave željni se morajo torej posluževati kakih trikov (na primer popustitvi plina v ovinku), vsi ostali pa bodo navdušeni nad kakovostjo elektronskih pomagal, ki na spolzkem avtu res ne pustijo, da bi zdrsnil preko z volanom začrtane linije. Zato sneg in dež za ta avto z zadnjim pogonom nista več vremenski "nevšečnosti". Kdor pa od beemveja zahteva udobje, naj nikar ne doplača za športno trdo podvozje - že s serijskim zmore voznik sopotnike kar močno pretresti.

Zmogljivosti, poraba

Pravijo, da se mora v beemveju vrteti vrstni šestvaljnik, a te trditve nikoli nisem podpiral. Že dalj časa sem prepričan tudi v kakovost Beemevejevih štirivaljnih bencincev, zdaj me je več kot navdušil tudi ta dizelski štirivaljnik. Odlikuje se z odličnim pospeševanjem skozi vse območje vrtljajev, v nizkih vrtljajih ne zataji. Poraba je s povprečjem 8,3 litra na sto kilometrov ugodna, še posebej, če pomislimo na 163 KM in na režim vožnje, ki pristoji pravemu športnemu avtu.

Cena, tekmeci

Iskanje tekmecev v prej omenjenemu srednjemu razredu bi bilo na nek način nesmiselno. Kajti najmanjša Beemvejeva limuzina je po zunanjih dimenzijah tudi za petnajst centimetrov manjša od nekaterih najnovejših predstavnikov (passata, štiristosedmice, C5 ...). Še bolj kot zunanjimi merami pa ti avti trojko nadvladajo s prostornostjo. Toda športnega prestiža željni se vendar ne ozirajo na te prostorne limuzine, čeprav tudi te ponujajo precej športne vozne lastnosti (izpostavljamo šestico, accorda, vectro, mondea ...). Kdor torej zmore odšteti približno deset milijonov tolarjev za spodobno opremljenega 320d, bo ob bok novi trojki postavil kvečjemu tekmece iz znamk, ki slovijo po prestižnih avtih. Tekmeci so torej le mercedes razreda C, audi A4, alfa 156, saab 9-3 in volvu S60. Če torej trojko primerjamo s temi avti, potem se trojka sploh ne zdi več tako majhna in neprostorna, pač pa vrhunsko zasnovan športni avto.