Sreda,
30. 1. 2008,
17.42

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 30. 1. 2008, 17.42

8 let, 8 mesecev

Alfa Romeo 156 1,8

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Vsi sopotniki, vsi ogledovalci, vsi so si bili edini: "ta alfa je lepota na kolesih". Oblika pa jasno izraža tudi značaj: alfa je športna.

Zunanjost, notranjost

Ko gre alfo kupovati kak racionalist s centimetrom v roki, bo verjetno izbral kak drug, bolj konfekcijski izdelek. Kajti prestižni primerki srednjega razreda ne razvajajo s prostornostjo, primerni so kvečjemu družino z majhnimi otroci. Ej, ampak kakšna zmota bi bilo odnehati na tem mestu. Namreč, ni vse v centimetrih, na sedeže se je treba vsesti, potem uvidiš, da so izvrstno oblikovani, tako spredaj kot tudi zadaj, razlog je verjetno v visokih naslonjalih. Po drugi strani mora kupec znati ceniti prefinjeno italijansko oblikovanje, naprimer ločene merilnike (ki ženi na desnem sedežu onemogočajo, da bi se pritožila zaradi prehitre vožnje) - ko je alfa leta 1997 prišla na trg, je bila glede tega pionirska, zdaj pa so se že našli posnemovalci, naprimer pri Mazdi. Domiselna je tudi celotna sredinska konzola z okroglimi stikali, ko pa upoštevamo še obloge vrat, tkanino sedežev in druge materiale, zaključimo, da so alfo snovali "ljudje s stilom" za "ljudi s stilom".

Vozne lastnosti

"Cuore sportivo" se mora dobro peljat'. In tudi se ... Lega je izvrstna, alfa je izredno vodljiva, tudi ko ugotovimo, da smo pretiravali. Pri tem je tudi dovolj udobna. Sicer zelo dober vtis pa pokvari alfino obnašanje na luknjičastih cestah, na slabem asfaltu. Luknje alfa slabše požira, to pa se čuti tako pri neudobju kot tudi pri pokvarjeni legi na cesti, saj alfo bolj premetava kot nekatere druge športne limuzine. Naš Aleš Črnivec, ki zaradi dirkaških izkušenj vedno vleče smernice z dirkanjem, je torej takole pametoval: "Alfa je vedno zmagovala na pistah, torej na dobrem asfaltu ... ni pa se še izkazala na rallyjih."

Zmogljivosti, poraba

Bencinski motorji me osebno še vedno bolj privlačijo kot dizli, pa čeprav sem bil že neštetokrat navdušen tudi nad dizlom (med drugim tudi alfinim JTD-jem, ki bi ga po tehtnem premisleku skoraj gotovo tudi izbral). Pa vendar dizelski motor ne nudi občutkov, ki jih vzbuja rohnenje bencinca pri visokih vrtljajih. In ta štirivaljnik je narejen zato, da ga rohni ... To je stroj, ki mu je dolgčas v spodnjem območju, veseli se visokih vrtljajev. Še ena dobra stran tega je, da je tudi pri "tišanju" razmeroma varčen - kljub težki nogi poraba ni presegla desetih litrov!

Cena, tekmeci

Edini pomislek, ki ga imam, izhaja iz zmogljivosti motorja: že 1,6-litrski stroj v praksi nudi bolj ali manj toliko kot 1,8 TS. Toda razlčica, kot smo jo preizkusili je na nek način "akcijska" - najcenejša v ponudbi. Tako se je treba odpovedati naprimer potovalnemu računalniku, meglenkam in še čemu ... a imate alfo in to za komaj 4,5 milijona tolarjev. To je cena, ki je nižja tudi, če v ozir vzamete bolj konfekcijske tekmece srednjega razreda, naprimer mondea, laguno, mazdo6, avensisa, vectro ..., ki so vsi po vrsti bolj prostorni od alfe. Toda alfa želi biti prestižen izdelek, primerjati se hoče z beemvejem serije 3, mercedesom razreda C, audijem A4, saabom 9-3, volvom S40 ... ti tekmeci pa so prostorsko bolj enaki, a tudi mnogo, mnogo dražji. Pri odločanju za prestižnoi limuzino tega razreda pa se je vendarle treba izogniti vprašanju: "Ali je opremsko oskubljen prestižni avtomobil sploh še "prestižni"?"