Gregor Pavšič

Četrtek,
14. 10. 2010,
12.00

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 14. 10. 2010, 12.00

7 let, 3 mesece

Zimske gume 2010/2011

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V prometu nastopi 15. novembra zakonsko določeno zimsko obdobje. AMZS je testirala 28 zimskih gum dveh različnih dimenzij.


Primerjalna tabela - 185/65 R15 Primerjalna tabela - 225/45 R17 PDF datoteki za prenos!


Ustrezne zimske gume za večjo prometno varnost

Gume predstavljajo osnoven stik avtomobila in podlage. Ker so vozne lastnosti pozimi še bistveno zahtevnejše od poletnih, ko na pogoje vpliva manj spreminjajočih se vremenskih dejavnikov, ustrezna izbira gum vpliva na večjo prometno varnost. Zakonsko določen datum za začetek uporabe zimskih gum je 15. november, ko bodo vrste pred vulkanizerji ponovno dolge. AMZS je v sodelovanju z drugimi avtomobilskimi klubi pripravil obsežen test zimskih gum v dveh dimenzijah.

Pri gumah je pogosto potreben kompromis

Razlike med gumami so še vedno velike, pogosto pa pri nakupu ne gre brez sklepanja kompromisa med lastnostmi gume na različnih podlagah, njihovo obrabo in ceno. Popolne gume pač ni. Pri dimenziji 15-palčnih gum so oceno zelo priporočljivo dobile tri gume – dunlop SP wintersport 3D MO, goodyear ultragrip 7+ in ESA tecar super grip 7. Pri tem je bila Goodyearjeva guma najbolj uravnotežena v vseh pogojih, saj se je višje ocenjena Dunlopova guma slabše odrezala na ledu.

Nekatere uravnotežene, druge odlične le v določenih pogojih

Zelo uravnoteženo gumo predstavlja Esa-Tecar, ki je namenjena predvsem članom združenja švicarskih avtodelavnic, a so njihovi izdelki dosegljivi tudi prek internetne prodaje. Za najboljšo gumo za zasneženo podlago je bila izbrana Continentalova contiwinter contact TS830, ki se ponaša tudi z majhno obrabo. Na tem področju se je na testu najbolje odrezala guma kleber krisalp HP2, ki pa je slabša na spolzkih podlagah in je obenem tudi najglasnejša guma te dimenzije.

Pri "sedemnajstkah" je na vrhu Michelin

Pri 17-palčnih gumah se je za najbolj celovito gumo izkazala Michelinova alpine A4. To je uravnotežena guma z najmanjšo obrabo, ki je zelo dobra na mokri podlagi. Na snegu se je najbolj izkazala najtišja guma te dimenzije continental contiwintercontact TS830P. Ob bok obema se je s svojo uravnoteženostjo uvrstila še guma dunlop SP winter sport 3D. Uniroyalova guma MS plus 66 se je slabše odrezala na snegu in pri porabi goriva, guma nokian WR G2, ki je med vsemi dobila najboljšo oceno na ledu, pa je bila najglasnejša in slabša na mokri ter zasneženi podlagi.

Najslabše gume na testu so bile kitajske

Najslabše sta se pri obeh dimenzijah odrezali dve kitajski gumi. 15-palčna guma star perfomer winter ima za osem metrov daljšo pot kot najboljša Dunlopova. Ko bi se s to že ustavili, bi s kitajsko še vedno vozili s hitrostjo 35 kilometrov na uro. Pri porabi goriva so razlike manj občutne – razlika med najboljšo in najslabšo se odraža v dveh decilitrih večji porabi na sto prevoženih kilometrov. Tudi pri 17-palčnih gumah sta najslabšo oceno dobili dve kitajski gumi.