Petek,
19. 9. 2008,
11.50

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 19. 9. 2008, 11.50

7 let, 1 mesec

Zimske gume 2008/2009

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Površina stika pnevmatike s podlago je podobna velikosti človeške dlani. To pomeni, da se avtomobil ceste dotika zgolj s štirimi dlanmi, zato je pomembno, da so te "dlani" kar se da kakovostne.

Primerjalna tabela preizkušenih gum dimenzije 175/65 R14 Primerjalna tabela preizkušenih gum dimenzije 195/65 R15 PDF datoteki za prenos!

Širina bistveno ne vpliva na površino oprijema

Najprej razčistimo, širša guma se ceste ne dotika na dosti večji površini. Razlike so minimalne, pri zelo širokih pnevmatikah je prečnega oprijema resda več, je pa zato vzdolžni oprijem krajši. Nekako tako, kot bi dlan o kateri smo govorili, obrnili za devetdeset stopinj. Širša guma na suhi podlagi seveda ima določene prednosti. Ker se bočno manj zvija, je oprijem v zavoju boljši, ima pa tudi slabosti, ki se zlasti rade pokažejo pozimi oziroma na slabo oprijemljivih podlagah.

Kaj je pomembneje, starost ali globina profila?

Večina voznikov pri preverjanju pnevmatik pogleda le globino profila. Če je tega dovolj, je guma še dobra, torej je še ni potrebno zamenjati. Res ne? Globina profila nedvomno je pomemben faktor pri pnevmatiki, pravzaprav ena najbolj pomembnih lastnosti za varno vožnjo, nikakor pa ne najpomembnejša. Bolj kot globina profila je pomembna starost pnevmatike, nekaj, česar veliko ljudi ne preverja oziroma niti ne zna preveriti. Boljša bo namreč kombinacija dve leti stare gume s štirimi milimetri profila, kot pa deset let stare in neobrabljene.

Hm, kje pogledam podatek o starosti …

Ob boku ima vsaka pnevmatika cel kup simbolov, poiskati pa moramo oznako DOT. Ta je sestavljena iz kopice številk, zanimajo pa nas le zadnje štiri. Te nam povedo, kdaj je bila guma izdelana, pri čemer prvi dve številki pomenita teden in drugi dve leto. 1308 bi tako pomenilo trinajsti teden v letu 2008. Včasih so bile oznake trištevilčne, na koncu pa je bil postavljen poln oziroma prazen trikotnik. Teh oznak ne bomo razložili, saj so se uporabljale le do leta 2000, kar pomeni, da je v tem primeru guma stara že najmanj osem let, torej samo še za v smeti. Lahko se tudi zgodi, da oznake DOT na pnevmatiki ne boste našli, v tem primeru pojdite na drugo stran vozila (običajno bo prava desna), saj nekateri proizvajalci oznake dajejo le na eno stran gume.

… in kako naj vem, če je profila še dovolj?

Večina novih pnevmatik ima v kanalih profila posebne izbokline, imenovane TWI (trade wear indicator). Ko se profil obrabi do te mere, da je poravnan z omenjeno izboklino, je skrajni čas, da pnevmatiko zamenjamo. Ko je guma enkrat nameščena na vozilu, je težje najti, kje točno so v profilu izboklinice, zato najdemo na boku gume oznako TWI in na tistem mestu v profilu se potem nahaja indikator.

Količina profila in akvaplaning

Zakaj je globina profila sploh pomembna? Dejavnikov je več, lahko pa njeno pomembnost ponazorimo z rezultati preizkusa. Z enakim tipom pnevmatike in enakim vozilom so preizkušali, pri kateri hitrosti prihaja do splavitve. Na cesti je bilo osem milimetrov vode, kar je relativno malo, saj ima vsaka luža in tudi večina kolesnic večjo globino. Pri novi pnevmatiki, z osmimi milimetri profila, je do akvaplaninga prišlo pri 80 km/h. Ko so preizkus naredili s pnevmatiko, ki je imela le 3 milimetre profila, je do akvaplaninga prišlo že pri 69 km/h, pri le 1,6 milimetra profila (pri letnih pnevmatikah zakonsko še vedno dovolj profila) pa je bila hitrost še precej nižja, le 54 km/h.

Simetričen ali asimetričen profil?

Vsaka od omenjenih dveh oblik profila ima svoje prednosti in slabosti, spet pa se bomo vrnili k akvaplaningu. Usmerjen oziroma "smrekast" profil ima po vsej svoji podlagi enako široke odvodne kanale. Zaradi tega je načeloma manj občutljiv na splavitev, saj voda lahko hitro odteka. Pri nesimetričnem profilu je namreč težava v tem, da so vzdolžni kanali široki in lahko sprejmejo veliko količino vode, zaplete pa se potem, ko omenjeno vodo želimo čim hitreje spraviti iz njih. Ker so odvodni kanali mnogo ožji od tistih vzdolžnih, pa to ne gre tako hitro.

Kdaj ste nazadnje preverili pritisk?

Le redko se vozniki odločimo, da bi preverili tlak v pnevmatikah, običajno nam to dvakrat letno naredi vulkanizer, ko menjamo zimske za letne gume in obratno. To je premalo, priporočljivo bi bilo namreč tlak preverjati vsaj enkrat na dva meseca, če smo veliko na cesti, pa še pogosteje. Tudi kdaj preverjamo tlak je pomembno. Guma mora biti hladna, saj drugače ne bomo dobili pravih podatkov. To ne pomeni, da je treba vstati sredi noči, brez težav se lahko zapeljete do prve bencinske črpalke in tam preverite tlak. Ne bo pa dobro, če se boste na poti na dopust ustavili na Ravbarkomandi in poleg kave želeli preveriti še pritisk v gumah.

Plin za enakomeren tlak

Ob uporabi posebnega plina bo tlak ostal enak tudi takrat, ko se bo pnevmatika segrela. Plin nima dodanih nobenih primesi, zato se med vožnjo tudi ne razteza, tlak pa tako ostaja vedno enak. Je pa res, da premalo napolnjene pnevmatike ne boste "dofilali" na bencinski črpalki z zrakom, ampak po potrebi dodali enak plin, kot ga že uporabljate.

Nevarne notranje poškodbe

Prenizek ali previsok pritisk lahko pripeljeta do višje porabe goriva in neenakomerne obrabe profila, do slednje lahko pride tudi zaradi napačno nastavljene optike ali hitrejše vožnje skozi ovinke. Najbolj nevarne pa so poškodbe, ki nastanejo na pnevmatiki zaradi vožnje preko robnikov in ostalih ovir. Nevarne so zlasti zato, ker se pogosto navzven poškodbe ne opazi, saj ta nastane na notranjem delu karkase, pri čemer lahko guma (ko se segreje) tudi eksplodira. Če že moramo zapeljati na pločnik, bomo to storili s čim nižjo hitrostjo in pod pravim kotom, da se bo nastala sila čim bolj porazdelila po profilu, tudi ta manever pa odsvetujemo tistim z večjim premerom pnevmatik. Te so zaradi običajno nižjega profila bolj občutljive in tudi aluminijasta platišča pri tem manevru lahko hitro poškodujete.

Pozimi z zimskimi gumami

Varčevalni ukrepi včasih povzročijo, da ljudje tudi pozimi uporabljajo letne ali celoletne pnevmatike (v prtljažniku pa verige). Povedati je treba, da takšna guma v mrzlih zimskih dneh tudi nova ne ponuja tako dobrega oprijema, kot zimska, zato bo zavorna pot nedvomno daljša, vodljivost pa slabša. Koliko daljša? Na suhi podlagi ne prav dosti, na zasneženi cesti pa je pri 60 km/h razlika lahko že dvajset metrov.