Ciril Komotar

Torek,
18. 11. 2014,
23.31

Osveženo pred

8 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 18. 11. 2014, 23.31

8 let, 12 mesecev

Volkswagen v prihodnost s superzmogljivim dizlom in 10-stopenjskim menjalnikom

Ciril Komotar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V zavetju največjega preizkusnega centra na svetu, kjer se je z več kot 400 kilometri na uro v avtomobilsko zgodovino katapultiral tudi bugatti veyron, smo pokukali v Volkswagnovo bližnjo prihodnost.

Milijon testnih kilometrov na leto

V okviru velikanskega večnamenskega centra, namenjenega preizkušanju najnovejših tehnologij in prototipov in drugih raznovrstnih vozil prihodnosti, tako ali drugače povezanih z avtomobili vseh znamk koncerna Volkswagen, dela več kot tisoč ljudi. Ti skupaj z inženirji iz razvojnih središč tu na leto opravijo okrogel milijon ur dela in prevozijo približno enako število testnih kilometrov. Da imajo tudi komore za izpostavljanje vozil 95-odstotni vlagi in temperaturam od minus 30 do plus 60 stopinj Celzija, je seveda zgolj formalnost.

Bugati veyron je tu podiral rekorde

Površina brezhibne asfaltne površine pred enim večjih poslopij meri 500 krat 500 metrov, najdaljša ravnina, kjer je bugatti veyron z nekdaj rekordno hitrostjo 407 kilometrov na uro v zlati knjigi avtomobilizma pustil večni pečat, je dolga skoraj devet kilometrov.

Če vprašate mene, ki sem zaradi zanesenjaškega zanosa in brezsramne zaljubljenosti v vse, kar je avtomobilskega, absolutno pristranski, takšen center spada med največja tehnološka čudesa sveta.

Ne vprašajte, kako smo novinarji zastrigli z ušesi, ko smo nekje v daljavi vsakih nekaj minut slišali rezek kovinski zvok, bržkone posledico priganjanja katerega od Volkswagnovih prototipov.

Vsakodnevna realnost je seveda bistveno manj glamurozna od nepredstavljivih hitrosti in bleščeče zloščene pločevine. Veliko več je "dolgočasnih" testiranj v obliki neskončnega piljenja najmanjših podrobnosti bodisi povezanih z voznimi lastnostmi, nastavitvami elektronskih pomagal, ...

Volkswagnov cilj - do leta 2018 internet v vsak avtomobil

Tu smo se srečali s Volkswagnovo vizijo bližnje, tehnološko izpopolnjene prihodnosti, ki jo v sklopu zahtevno zastavljenega načrta uresničuje od leta 2010. Cilj: v sodelovanju s spletno povezljivostjo izboljšati in temeljito nadgraditi informacijske sisteme, povečati uslužnost elektronskih pomagal in rešitev, ter (ta del je najtežji) raven škodljivih izpustov do leta 2018 zmanjšati za debelo četrtino.

Ker štejeta vsak gram škodljivih izpustov in vsaka kaplja goriva, se napoved Martina Winterkorna, prvega moža znamke Volkswagen, o optimistični, za 25 odstotkov izboljšani učinkovitosti zdi dosegljiva.

Dognanja in rešitve bodo nedvomno, v ustrezno spremenjenem grafičnem in menijsko prestrukturiranem načinu, bolj ali manj deležne tudi druge znamke koncerna. Dobri družinski odnosi so vendarle pomembni.

Volkswagen v osrčju poligona napovedal superzmogljivega dizla in dvosklopčni 10-stopenjski menjalnik

Da bo napovedan dvolitrski dizelski motor z 200 kilovati oziroma 272 "konji" svojevrstni mejnik avtomobilske zgodovine, ki bo v hitro pozabo pahnil še pred kratkim aktualna hvaljenja s 100 "konji" na liter, je jasno.

Hiter napredek tehnologije prisilnega polnjenja, združenega s pristopom downsizinga, najbrž pomeni, da bodo s sto ali več kilovati na liter sledili tudi dizli drugih znamk, ki s Volkswagnom tekmujejo na prvi bojni liniji tehnološkega napredka.

Dobro poznano zasnovo tvori dvolitrski motor s pomočjo prisilnega polnjenja, tehnologije skupnega voda (kako pa drugače) in neposrednega vbrizga, v primerjavi z dizelskim bratom, pred kratkim predstavljenim in na prvi vožnji preizkušenim, s 176 kilovati pa namesto dveh turbo puhal uporablja le eno – tako imenovani električni turbopolnilnik z uradno oznako e-boost.

Vetrnica se v jeklenem polžku vrti po načelu dvostopenjskega polnjenja – električni "booster" jo vrti v nižjem režimu motornega delovanja, izpušni plini pa prevzamejo delo v višjem.

Motor obljublja odlične lastnosti ...

... ki naj bi v vsakem pogledu pomenile nadgradnjo v tem trenutku najzmogljivejšega dvolitrskega dizla v koncernu, starejšega brata z "le" 176 kilovati. Med prvo vožnjo nove generacije passata na Sardiniji je prepričal z atletskimi zmogljivostmi (do sto pospeši v 6,1 sekunde), prožnostjo, če lahko verjamemo uradnim podatkom o porabi, pa naj ne bi zahteval več kot 5,3 litra dizla na sto kilometrov. Volkswagen uradnih podatkov, številk o porabi in navoru še ni razkril.

Zmogljiv motor zahteva zmogljiv menjalnik. Na primer 10-stopenjski DSG.

Nov menjalnik s suhoparnim uradnim imenom DQ511 se po tehnični plati od prejšnjega razlikuje komaj kaj. Eno ohišje gosti dve sklopki, prva je namenjena lihim, druga sodim prestavam, obe pa sestavljata homogeno delujočo celoto.

Glavna lastnost novega izdelka je kajpak število stopenj. Kar deset jih je, in ko je ponosni inženir predstavljal svojo kreacijo, je bil najbolj ponosen videti ob omembi velikosti in teže. Novinec namreč pri merah ni posegel čez meje gabaritov predhodnika, od katerega je težji le pet kilogramov.

Zaradi kompaktnosti bo bi se lahko znašel tako v polu kot v phaetonu

Rešitev je relativno preprosta, prednosti je veliko. Prestavna razmerja so podrejena varčnosti in učinkovitosti. Prva prestava je izredno kratka, namenjena izključno speljevanju, druga se zaključi tam, kjer se je včasih šele začela, ostale se, z izjemo zadnje, zelo dolge, ki jo je Volkswagen imenoval super overdrive in je namenjena skoraj izključno varčevanju, razvrstijo v že videnem, klasično odmerjenem zaporedju.

Nov menjalnik naj bi dvignil raven akustičnega udobja, povečal ekonomičnost pri višjih hitrostih ter prenesel obremenitev do 550 njutonmetrov navora. Motorni vrtljaji med prestavljanjem padejo manj kot pri predhodnikih, Volkswagen pa je posebej za nov menjalnik in v prid manjših vrednosti trenja razvil novo olje.