Torek, 2. 11. 2010, 12.55
8 let, 8 mesecev
Samodejni sistem eCall bomo imeli tudi v Sloveniji
Človeški klic na 113 ne bo več potreben
Če so v prometni nesreči prisotni očividci, lahko relativno hitro na prizorišče pokličejo reševalce. Ko pa smo v nesreči udeleženi sami, ali pa ni nikogar, ki bi poklical na pomoč, lahko ločnico med življenjem in smrtjo določi vsaka minuta. Avtomobilski sistem ecall zato odpravlja prav ta človeški faktor, saj na kraj nesreče reševalce napoti samodejno. Izgube časa ni.
Sistem eCall deluje samodejno
Citroën, Peugeot in BMW so za vgrajene sisteme ecall nedavno dobili priznanje organizacije Euro NCAP advanced. Prek vgrajenega oddajnika sistem GPS, sistem pošlje sporočilo v standardiziranem evropskem formatu o lokaciji nesreče v državni intervencijski center. Tam nato organizirajo reševanje.
BMW sporoča tudi telemetrijo avtomobila
BMW-jev sistem je še bolj napreden. Tam podatke o nesreči, ki pa vključujejo tudi informacije o jakosti trka, številu sproženih varnostnih blazin, stanju varnostnih pasov in morebitnem prevračanju prek sporočila SMS pošljejo v BMW-jev nadzorni center. Sistem z uporabo algoritma, ki vključuje vse zbrane podatke, določi stopnjo nujnosti in zahtevnosti reševanja. Med intervencijskim središčem in avtomobilom je samodejno vzpostavljena tudi zvočna povezava.
Sistemi so v Evropi še redki
Lastniki BMW-jev (izjema so modeli serije 7, X3 in Z4) lahko sistem eCall advanced že dobijo kot dodatno opremo v Avstriji, Franciji, Nemčiji in Italiji. Sistem naj bi deloval tudi v drugih državah, če je pokritost s signalom mobilnega telefona zadostna. Citroën funkcijo v Sloveniji nudi, a deluje le kot povezava z njihovim asistenčnim središčem. V slovenskih peugeotih funkcija ecall prav tako še ni dosegljiva, ker v Sloveniji ni centra, kamor bi se informacije prenašale.
Evropska unija veleva uporabo sistema ecall
Že petindvajset članic Evropske unije, med njimi tudi Slovenija, je oktobra leta 2005 podpisalo sporazum za uvedbo sistema ecall za klic v sili v vse nove avtomobile. Po dogovoru vrha EU in avtomobilskih proizvajalcev bi moral biti ta sistem vgrajen v nove avtomobile že lani. Vgradnja sistema, ki bi deloval podobno kot omenjena sistema koncerna PSA, bi po predvidevanjih stala od 150 do 250 evrov. S pritiskom na gumb bi se vzpostavila povezava, ob sprostitvi ene varnostne blazine pa bi do stika z reševalnim centrom prišlo samodejno. Kljub vedno večji podpori, sistem v Evropski uniji še ni popolnoma zaživel. Številka 112 je v Sloveniji od leta 1997 standardizirana za klic v sili, toda le redki reševalni centri so že opremljeni za delo s sistemom ecall.
Sistem bi v Sloveniji že moral delovati
"Centri za obveščanje so v večji meri pripravljeni na uvedbo aplikacije eCall, čakamo pa na končno standardizacijo določenih tehničnih rešitev. V sodelovanju z mobilnimi operaterji bo potrebno zagotoviti ustrezen prenos eCall klica do pristojnega centra za obveščanje," pravi Bojan Kuntarič, vodja uprave RS za zaščito in reševanje pri Ministrstvu za obrambo. "Vozniki pri nas bodo lahko sistem za eCall uporabljali, ko bo dokončno standardiziran prenos informacije o lokaciji kličočega in znana aplikativna rešitev prenosa eCall flag. Večji del opreme v centrih za obveščanje že omogoča uvedbo aplikacije eCall. Predvidevamo, da bo vse skupaj narejeno v enem do dveh letih."