Gregor Pavšič

Četrtek,
1. 3. 2012,
12.11

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Četrtek, 1. 3. 2012, 12.11

8 let

Letne gume 2012

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
Test letnih avtomobilskih gum, ki ga je v sodelovanju z drugimi evropskimi klubi objavila AMZS, razkriva podatke treh dimenzij gum, med njimi prvič tudi tistih za športne terence.

Čas za letne gume, če le ne bo nepričakovanega snega …

Petnajstega marca se konča zakonsko določeno obdobje uporabe zimskih gum. Čeprav bi v primeru nepričakovanih snežnih padavin še vedno potrebovali ustrezno zimsko opremo, bo počasi le napočil čas za letne gume. Pri teh je najmanjši dovoljeni profil 1,6 milimetrov. Pogoji na cesti so poleti manj raznovrstni kot pozimi, zato so tudi razlike med najboljšimi gumami dokaj majhne. Eden najpomembnejših podatkov je ustreznost oprijema na mokrem cestišču, ki največkrat tudi sodi o zmagovalnih gumah v posamezni kategoriji.

Ponovimo še na kaj moramo biti vozniki pozorni. Starost pnevmatik je pomembnejša od globine profila. V praksi se poskušajte izogibati uporabi pnevmatik, ki imajo manj kot štiri milimetre profila ali so starejše od štirih let. Tlak preverjajte enkrat na dva meseca, neustrezno napolnjene pnevmatike namreč ponujajo manj oprijema, se obrabljajo neenakomerno, pa tudi poraba goriva je višja. Pri shranjevanju upoštevajte, da naj gume ležijo in niso postavljene navpično ter, da so pospravljene v temnejšem in hladnejšem prostoru.

Izenačen vrh med gumami spodnjega razreda

V spodnjem razredu je v dimenziji 165/70 R 14T pet gum dobilo oceno zelo dobro oziroma zelo prepričljivo. Te gume so znamk Continental, Michelin, Pirelli, Apollo in Barum. Čehi spadajo v Continentalov koncern, Apollo pa je indijska znamka, ki je znanje za kakovostne gume dobila z nakupom nizozemskega Vredesteina.

Skupno najboljšo oceno je dobila Continentalova guma conti eco contact 5, ki se je odlično izkazala na suhi cesti in pri porabi goriva, na mokri podlagi pa so jo prehitele gume michelin energy saver, pirelli cinturato P1 in apollo amazer 3G maxx. Medtem ko omenjene gume skupaj z Barumovo brillantis 2 niso dobile negativnih oznak, so preizkuševalci pri indijski Apollovi gumi izpostavili njeno glasnost. Med petnajstimi gumami je le infinity INF-030 dobila oznako nepriporočljivo. Ta guma ima sicer najmanjšo obrabo, a zato veliko daljšo zavorno pot. Ta je 13 metrov daljša kot pri Pirellijevi gumi. Ko bi se avtomobil z italijanskimi gumami že ustavil, bi avtomobil z Infinityjevimi vozil še s hitrostjo 45 kilometrov na uro! Pri porabi goriva je razlika med najboljšo in najslabšo 0,4 litra na sto prevoženih kilometrov.

Oprijem na mokri podlagi ali dobra obraba?

Nobena od testiranih gum dimenzij 205/55 R 16V spodnjega nižjega razreda ni dobila ocene nepriporočljivo, z oznako zelo priporočljivo pa so tudi tu označili pet gum. Na prvih pet mest so se uvrstile gume uveljavljenih znamk Continental, Goodyear, Dunlop, Bridgestone in Semperit. Deset gum je dobilo oceno priporočljivo le zato, ker imajo eno slabšo lastnost. Tudi pri tej dimenziji gum je razlika v porabi 0,4 litra na sto prevoženih kilometrov.

Gume očitno postajajo mehkejše, saj poskušajo proizvajalci s tem na račun večje obrabe skrajšati zavorno pot na mokri podlagi. Ta podatek bo od novembra naprej napisan na novih nalepkah, s katerimi bodo gume zakonsko opremljene. Ugoden podatek pa bo dobro prodajno orodje.

Prvič tudi testiranje gum za športne terence

Med sedmimi gumami za športne terence dimenzije 215/65 R 16 H sta dve dobili oceno zelo priporočljivo. To sta gumi continental cross contact UHP in pirelli scorpion verde, ki sta bili med vsemi najbolj uravnoteženi. Vse gume so bile zelo dobre na suhi, drugačni pa so bili rezultati na mokri podlagi. Tam se je najbolje izkazala Vredesteinova guma sportrac 3, najslabše pa Savina intensa SUV. Gume za športne terence so preizkusili tudi na mokri travi. Tam sta bili najboljši Savina in Hankookova guma. Savina guma je imela med vsemi tudi najmanjšo porabo goriva in obrabo. To pa je spet ciljno nasprotje med obrabo in lastnostmi na mokri podlagi.

Od jeseni nove nalepke za gume

Že jeseni bodo torej gume prvič opremljene s posebnimi nalepkami, ki bodo posredovale podatke o kakovosti na mokri podlagi, porabi goriva in glasnosti. Te tri lastnosti bodo kupcu posredovale tudi kakovostno oznako od A do G. Pomislek pri omenjenih treh lastnostih govori o dejstvu, da le en parameter neposredno vpliva na vožnjo avtomobila. Zato sta temeljit vpogled v testne podatke in prilagoditev potrebam posameznika še toliko pomembnejša.