Torek,
6. 1. 2015,
17.32

Osveženo pred

8 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 6. 1. 2015, 17.32

8 let, 12 mesecev

Kako pri Lamborghiniju razumejo hibridni pogon: motor V10 in trije elektromotrji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Zgodba je podobna tisti o (turbo)puhalih: tudi hibridni pogon izkorišča energijo, ki jo sicer pri avtomobilu mečemo proč, in jo spremeni v pogon. Lamborghini: bencin plus trije električni motorji.

Štirikolesni pogon – za večjo varnost in več športnosti

Lamborghiniji so že nekaj časa lahko tudi štirikolesno gnani. V osnovi sredinsko vzdolžno postavljen motor žene zadnji kolesi, delček navora, ki se v odvisnosti od razmer spreminja, pa je speljan k sprednjemu kolesnemu paru. S tem ni le povečana varnost, saj je tako boljša trakcija predvsem v poslabšanih razmerah pod kolesi. To pa seveda superšportni avtomobili krvavo potrebujejo.

Hibridizacija: namesto mehanskega pogona spredaj električen

Takšno pogonsko zasnovo so pri Lamborghiniju vzeli za vzor, ko so načrtovali svoj prvi hibrid, le da so si pogon sprednjih koles zamislili drugače – z elektromotorjem. To pomeni, da zdaj bencinski motor znova žene le zadnji kolesi, sprednji pa na sprednjo os nameščen elektromotor.

To pomeni, da sta pogona mehansko ločena, kar spet pomeni, da ju je lažje usklajevati bolj učinkovito. Poleg tega lahko v tem primeru avtomobil poganja tudi samo elektrika.

Sprednji (električni) pogon deluje na brezplačno (ali vsaj zelo poceni) energijo

Ne glede na to, za kakšen namen bo hibridni pogon uporabljen, ima eno pomembno prednost: del pogona koles nase prevzame elektromotor, ki ga napaja baterija, to pa polni bencinski motor, najraje takrat, ko ni (polno) obremenjen, kar pomeni, da elektromotor po večini napaja energija, ki bi šla sicer v nič.

Hkrati pa ima v splošnem iz istih razlogov tudi slabost: ko je baterija prazna, ni električnega pogona.

Dva načina pogona: hibridni ali samo električni

Hibridni del pogona, torej elektromotorji, baterija in pripadajoča krmilna elektronika, tehta 250 kilogramov in je v celoti razvita pri Lamborghiniju. Sistem deluje na dva načina: kot hibridni pogon, ko sodelujejo elektromotorji in bencinski motor, ter kot čisti električni pogon, ko avtomobil ženejo le elektromotorji.

Sistem je zasnovan kot priključni hibrid, kar pomeni, da je baterijo mogoče polniti prek vtičnice. Samo z elektriko ima asterion domet 50 kilometrov, najhitreje pa se na ta način lahko pelje 125 kilometrov na uro.

Hibridizacija v (super)športne namene

Kot rečeno, je hibridizacija pri asterionu namenjena športnim lastnostim in zmogljivostim, kar dobro ilustrirajo številke: z mesta do sto kilometrov pospeši v le treh sekundah, največja hitrost pa znaša 320 kilometrov na uro.

Pri tem je pomembno tudi, da normna poraba asteriona znaša zgolj 4,12 litra bencina na sto kilometrov, kar ustreza 98 gramom izpuščenega ogljikovega dioksida na kilometer.

V praksi pa to pomeni, da lahko po zaslugi povečanega dometa (priključni hibrid!) asterion pretežni del mestnih voženj opravi le s pomočjo elektrike, hkrati pa ohranja vse značilnosti superšportnega avtomobila.

O številkah

Bencinski V10 zmore 449 kilovatov (610 "konjev") in 560 njutonmetrov, paket elektromotorjev zmore 220 kilovatov (300 "konjev"), celotna sistemska moč pa znaša 669 kilovatov ali po domače 910 "konjev".

Več podrobnosti ni znanih, saj je Lamborghini svoj asterion LPI 910-4 na salonu avtomobilov v Parizu predstavil kot tehnološki demonstrator ali po domače kot konceptno vozilo, s pripombo, da je razvit do te mere, da je razvit do serijskega izdelka.