Gregor Pavšič

Sobota,
11. 7. 2015,
0.01

Osveženo pred

8 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 11. 7. 2015, 0.01

8 let, 12 mesecev

Avtomobile bomo parkirali z mobilnim telefonom: je varno in komu to koristi?

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Novi mercedes-benzi bodo kmalu znali parkirati samodejno, voznik pa bo lahko stal zraven avtomobila in njegovo premikanje nadzoroval prek mobilnega telefona. Kje so meje telefonskega nadzora vozil?

Parkiranje avtomobila ne da bi sedeli za volanom

Povezljivost s pametnimi telefoni je postala nepogrešljiv del sodobnih avtomobilov vseh cenovnih in dimenzijskih razredov. Telefoni pa niso le večpredstavnostni vmesnik za poslušanje glasbe, sprejemanje sporočil SMS in stik s socialnimi omrežji, temveč prevzemajo tudi kontrolne funkcije nad avtomobilom. BMW je na primer pri novi seriji 7 predstavil daljinsko parkiranje s pomočjo ključa, Mercedes-Benz pa za novi razred E (in prenovljeni razred S) napoveduje sistem za pomoč pri parkiranju s podporo telefona.

Njihove avtomobile boste namreč parkirali ne da bi sedeli za volanom. Namesto da bi vrteli volanski obroč in mrzlično gledali okrog sebe, koliko imate za manevriranje še prostora, boste stali blizu avtomobila in ga nadzorovali prek aplikacije. Avtomobil bo parkiral samodejno.

Ko voznik s prstom po telefonu dela namišljene kroge, se avtomobil premika s hitrostjo do dva kilometra na uro

Potrebna aplikacija je na voljo tako za operacijski sistem Android kot za iOS. Voznik mora povezati telefon z avtomobilom. Podobno kot pri sistemih za samodejno parkiranje danes poznamo že iz različnih avtomobilov, z njim počasi vozimo mimo parkirnih mest. Ko avtomobil s pomočjo senzorjev (pri mercedes-benzu razred E jih bo pomagalo parkirati dvanajst) poišče prosto mesto, se odloči za tip parkiranja. Voznik mora medtem, ko še sedi v vozilu, potrditi začetek samodejnega parkiranja.

Nato izstopi iz vozila, odpre aplikacijo, začne proces parkiranja in s prstom vleče po narisanem krogu v aplikaciji. Če s prstom dela namišljene kroge, se avtomobil premika. Najvišja hitrost je približno dva kilometra na uro, hitrost gest s prstom pa ne vpliva na hitrost premikanja avtomobila. Sistem samodejno zazna, kdaj se mora avtomobil premikati naprej in kdaj nazaj, smer pa je mogoče spremeniti tudi prek enega izmed ukaznih gumbov v aplikaciji.

"Voznik mora nadzorovati premikanje avtomobila, saj je zanj odgovoren sam"

Avtomobil se po parkirišču premika na podlagi podatkov iz senzorjev, povezavo med telefonom in mercedesom pa omogoča bluetooth. Predpogoj za delovanje sistema je doplačljivi sistem samodejnega parkiranja parking pilot, 360-stopinjska kamera in mercedes s samodejnim menjalnikom.

"V povprečju so ti premiki dolgi okrog deset metrov in pri tej hitrosti znašajo okrog dvajset sekund. Voznik mora ves čas spremljati premikanje avtomobila, saj je zanj odgovoren. To smo dosegli prav z zahtevanim vrtenjem prsta po namišljenem krogu. Med manevrom mora stati največ tri do štiri metre stran od vozila. Ker ima torej voznik nadzor, je tak sistem trenutno dovoljen tudi v Evropi," nam je povedal Ulrich Pressel, ki je pri Mercedes-Benzu odgovoren za sistem asistenčnega parkiranja.

Kdo naj bi bili ciljni uporabniki daljinskega parkiranja z mobilnim telefonom?

Novi mercedes razred E bo omogočal tudi enostavno parkiranje v ozko garažo. Če bo pri iskanju parkirnega mesta zahteval dodatnih 40 centimetrov širine na obeh straneh vozila, bo pred garažo oziroma ob vklopljenem načinu parkiranja explore mode bolj prizanesljiv. Takrat bo namreč voznika vprašal, ali lahko parkira v ožji prostor. Pri Mercedes-Benzu so nam priznali, da lahko voznik tudi pred ožjim parkirnim mestom simulira garažna vrata in parkira mercedesa tudi tja, kjer je zahtevnega varnostnega prostora manj. V primeru prask je kriv sam in kajpak ne Mercedes-Benzovi inženirji.

Komu lahko ta novost najbolj koristi? V Stuttgartu so omenjali predvsem voznike z omejeno možnostjo gibanja, ki lahko v avtomobil vstopijo in izstopijo še preden ga zaparkirajo med druge avtomobile. Enako velja tudi za starše z otroki. Družina lahko na primer stoji skupaj, medtem pa vozilo samodejno parkira v ozko prosto mesto.

In kje so meje telefonskega nadzora naših avtomobilov? Danes jim je dovoljeno parkirati, ne da bi kdorkoli sedel v vozilu, kaj se bo zgodilo jutri? Bodo vozila omogočala telefonsko manevriranje tudi na cesti in pri drugih prometnih situacijah? Na to vprašanje se za zdaj tudi pri Mercedes-Benzu le nasmihajo in skomigajo z rameni.