Sreda,
27. 10. 2010,
12.58

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 27. 10. 2010, 12.58

8 let, 9 mesecev

Spanje na strehi avtomobila

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Avtodomi vselej ponujajo postlano posteljo, šotori pa so odlični, ker ohranjajo okretnost avtomobila. S strešnim šotorom potujemo udobno kot z avtomobilom in "drnjohamo" udobno kot v avtodomu.

Enako mobilni kot z avtomobilom

Šotor na strehi je torej tokratna tema. Videti je kot malce širši strešni kovček, je tudi enako aerodinamično oblikovan. Vožnja tako ostaja podobna vožnji brez strešne obremenitve, pri supertestni laguni smo zaznali predvsem to, da pri športni vožnji ni bila več tako lahkotna. Hrup se bistveno poveča šele pri prepovedanih avtocestnih hitrostih, poraba pa zaradi šotora na strehi ni bistveno višja – našega testnega kroga s posteljo na strehi nismo odpeljali, a po občutku upamo zatrditi, da se poraba ni povečala niti za pol litra. Šotor je našo laguno povišal za slabega pol metra, zato nismo imeli nobenih težav s parkiranjem v garažah. Potovanje s strešnim šotorom torej prav nič ne pokvari udobja potovanja z avtomobilom za razliko od večjih avtodomov, ki zaradi svoje velikosti ne dopuščajo tako veliko svobode pri odkrivanju mestnih jeder, na primer.

Avtomobil + šotor je dobra kombinacija, a ...

Veliko avtomobilistov potuje s šotorom. Še zlasti popularni in praktični so tisti, ki jih preprosto vržemo v zrak in se postavijo sami. So udobni, a strešni šotor ponuja neodvisnost pri iskanju lokacije prenočevanja. Šotora ne moreš postaviti kjerkoli, tam, kjer je dovoljeno šotorjenje na prostem (recimo v Skandinaviji) pa je težko najti udobno podlago. Povrhu je pred spanjem treba napihniti blazino in zabiti kline, kar takrat, ko se oči zapirajo same od sebe, pač ni prijetno opravilo.

... ne tako udobna kot strešni šotor

Lažje je z vrtljivim vzvodom razpeti strešni šotor, zlesti po lestvi in smukniti v že postlano posteljo (postopek si oglejte zgoraj v videu). In to s pravo penasto vzmetnico, ne tako napihljivo, ki ponavadi spusti že prvo noč potovanja. Spanje na višini pomeni tudi odsotnost raznih žuželk, vlage pod šotorom in podobnih nevšečnosti. Seveda takšen šotor ne bo preprečil, da vas ne bi kje pregnali v kamp, a vsaj na počivališčih za avtodome ne bi smelo biti težav.

Neprimerno za družinska potovanja

Vseeno ima tudi strešni šotor svoje slabosti oziroma omejitve. Prva je recimo ta, da je velikost šotora odvisna od širine strehe avtomobila. Na supertestnega karavana smo lahko namestili le maggiolino grandtour srednje velikosti, torej takšno s francosko posteljo. Ta s svojimi 140 centimetri sprejme zakonski par in kvečjemu še enega nadebudneža – naša testna družinica si je torej morala pomagati z dodatnim klasičnim šotorom (kar je preizkus omejilo na zgolj dve selitvi). Pri znamki Autohome so sicer na voljo tudi šotori z vzmetnico širine 160 centimetrov, ki pridejo prav lastnikom kombijev, a kaj ko se v kombijih ponavadi vozi več ljudi oziroma večje družine. Strešne šotore torej priporočamo predvsem za potovanja parov.

In jasno, težave s kuhanjem in pospravljanjem ostajajo.

Motorizirani nomadi znamo potarnati nad pomanjkanjem prostora – prtljažnik je ponavadi takoj poln, prtljaga ponavadi zasede še zadnje sedeže (in vso prtljago je treba po vsaki rabi spet skrbno pospraviti v premajhen prtljažnik, kajne?). Tudi kuhalniki so redni spremljevalci, umivanje pa nas tako ali tako hitro "posrka" v kamp, spanje ob vsem tem še najmanj ovira vsakodnevno spreminjanje lokacije. Udobja avtodoma torej takšen strešni šotor nikakor ne more ponuditi.

Komu je torej takšen strešni šotor namenjen?

No, strešni šotor je prva izbira za avanturiste, recimo za navdušence nad terensko vožnjo (po Sahari na primer), torej za voznike po neobljudenih poteh, daleč stran od hotelov in kampov. Znamka autohome tovrstnim popotnikom služi že skoraj 40 let. Takšen strešni šotor je tudi sanjska izbira za "študentske popotnike", recimo za obisk koncerta v kakšnem Münchnu, da ni treba sredi noči voziti domov. Za potovanja, ko vsak večer obiščete kamp, so mnogo cenejša izbira klasični šotori – takšen strešni šotor namreč stane dva evrska tisočaka in pol. Je hkrati veliko in malo, odločitev pa je kot vedno odvisna od potovalnih navad in nivoja zaželenega udobja.