Gregor Pavšič

Torek,
5. 10. 2010,
11.30

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 5. 10. 2010, 11.30

8 let, 8 mesecev

Reli dirkalniki razreda R

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
FIA uspešno vpeljuje tekmovalni razred R, v katerega se s svojimi avtomobili s pogonom na en par koles vključuje vse več proizvajalcev. Sodijo v isti razred, a razlike med avtomobili so zelo velike.

Kdo sodi v generacijo R?

Mednarodna avtomobilistična zveza FIA vsakih nekaj deset let zamenja oznake svojih tekmovalnih razredov. Razred R ni nič drugega kot nekdanja skupina A in današnji novi modeli so v reli namene lahko homologirani le še pod črko R. Znotraj skupine so štirje prostorninski razredi, od tega trije za avtomobile s pogonom na en par koles. Toda ker v večini nacionalnih prvenstev, prav tako pa tudi v mladinskem svetovnem prvenstvu JWRC, ti avtomobili sodijo v isto konkurenco, so si dejansko neposredni tekmeci.

Različni pristopi

Čeprav gre za medsebojno primerljive avtomobile, v njihovih dirkaških preoblekah vidimo velike razlike. Do zdaj so bili povezani z atmosferskimi motorji, zdaj pa sta oba člana koncerna PSA v svoja športnika vgradila 1,6-litrski THP motor s turbinskim polnilnikom. Medtem ko ima peugeot 207 R3T petstopenjski menjalnik klasične zasnove H, je pri drugih dirkalnikih "serijska" oprema sekvenčni menjalnik. Citroën je v DS3 R3T kot prvi vgradil celo prestavne ročice ob volanskem obroču. Premik nazaj pomeni prestavo višje in obratno.

Razred R ni poceni

Dirkalniki generacije R so načeloma namenjeni zasebnim voznikom. Zato naj bi bili tudi finančno dostopni in ugodni za vzdrževanje. A to ni povsem tako. Vsak dirkalnik, ki pride na trg, ceno dvigne. Med cenejše danes spada ford fiesta R2, ki ima 1,6-litrski motor s sekvenčnim menjalnikom. Pri M-Sportu vsakega kupca osnovni kit stane dobrih 23 tisoč evrov. Temu je seveda treba prišteti še civilno fiesto in mehanično delo, tako da se cena končanega dirkalnika približa 40 tisočakom. Pri Renaultu za clia R3 ponujajo dva vstopna modela. Kit za cenejšega accessa stane 32.600 evrov, za kit močnejše različice maxi pa bi bilo treba odšteti kar 52.000 evrov. Najnovejši je citroën DS3 R3T, za katerega zgolj kit stane 65 tisoč evrov. Ceni DS3-ja in clia maxi sta pri končanem avtomobilu primerljivi. In še to, vse cene so brez davka!

Clio v cenejši in dražji različici

Renault je tudi edini, ki dirkalnik ponuja v dveh cenovnih in tehničnih različicah. Vstopni clio access je primeren za začetek, clio R3 maxi pa omogoča boj za najvišja mesta v razredu. V primerjavi z accessom ima boljše sprednje in zadnje polosi, podvozje, zavore in motor. Access pri 7.600 vrtljajih v minuti zmore 149 kilovatov, pri maxiju pa zmore dvolitrski motor potegniti še dvesto vrtljajev višje in doseči moč 170 kilovatov. Pri Renaultu ocenjujejo, da stane lastnika vsak prevoženi kilometer s cliom R3 maxi 23 evrov. Moč motorja se pri obeh različicah na kolesa prenaša prek šeststopenjskega sekvenčnega menjalnika.

Moč motorja proti navoru

Zmogljivosti avtomobilov razreda R so zelo različne. Motor najboljšega clia zmore 170 kilovatov, v Renaultovi družini pa najdemo še twinga R2 z 118 kilovati moči in petstopenjskim sekvenčnim menjalnikom. Ker so pri twingu uporabili le 1,6-litrski atmosferski motor, tudi navora ni veliko, le za 160 njutonmetrov. Veliko več navora imata že omenjena peugeotov in citroënov dirkalnik s turbinskim polnilnikom. DS3 R3T ima 350, 207 R3T pa 240 njutonmetrov navora. Peugeot ima 28-, citroën pa 29-milimetrski omejevalnik turbinskega polnilnika. Realno je naštete dirkalnike težko primerjati, a ker vozijo v isti konkurenci, se primerjalni sodbi ni mogoče izogniti.

Vtisi Roka Turka

Generacijo R lahko zasledimo tudi v slovenskem državnem prvenstvu. Najuspešnejši voznik je Rok Turk, ki je letos že drugič zapored postal državni prvak tega razreda. Turk vozi peugeota 207 R3T, v prvenstvu pa lahko srečamo tudi citroëna C2-R2 in renaulta clia R3. »Avtomobile razreda R zagotovo podpiram, žal pa FIA ponavlja napako izpred desetih let. Cenovne razlike so prevelike. Kit za mojega peugeota je skoraj trikrat cenejši od novega citroëna. Odstopanja so prevelika, toda resnici na ljubo je bil dirkaški šport narejen za tiste, ki imajo več pod palcem,« razmišlja Turk.

Je to smiseln nakup?

Čeprav bi morali zanju odšteti okrog 100 tisoč evrov, sta renault clio R3 in citroën DS3 R3T še vedno le dirkalnika z dvokolesnim pogonom in omejenim športnim dosegom. Za vrh se lahko borita le v svojem razredu. Že na nacionalnem nivoju se težko kosata s štirikolesno gnanimi mitsubishiji in subaruji, ki jih je na trgu mogoče dobiti za podobno ceno. Drugače je s cenejšimi predstavniki, predvsem peugeotom 207 R3T in fordom fiesto R2, ki sta namenjena prav množičnemu dirkanju. A po zaslugi francoskih proizvajalcev in FIA bo generacija R očitno (spet) namenjena le eliti dirkačev.