Sobota,
17. 5. 2008,
11.54

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 17. 5. 2008, 11.54

8 let, 8 mesecev

Primerjava: mazda CX-7, lexus RX 400h

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Med pripravo testov in med skupno potjo od Tomišlja do Cerkniškega jezera smo ugotavljali skupne točke in različnosti mazde ter lexusa. Pa ne zato, da bi na koncu priporočali tega ali onega.

Obe vozili si še kako zaslužita vsak svojo pozornost in spoštovanje, čeprav ne moremo reči, da gre za znamki, ki bi jih prav množično častili avtomobilski fani. To ju sicer morda še čaka, saj glede tega sploh nista na slabi poti.

Ne da bi katerega od obeh favorizirali, bomo v nadaljevanju navajali podatke v vrstnem redu mazda, lexus. Kot rečeno gre za SUV vozili podobne dožine (4640 mm, 4755 mm) s podobno močnim motorjem (260 KM, 272 KM). Njuni končni hitrosti znašata 210 in 200 km/h, do 100 km/h pa pospešujeta v času 8 sekund oziroma 7,6 sekunde. Pri obeh gre za pogon vseh koles dimenzije 235/60 R18 oziroma 235/55 R18. Obe vozili sta serijsko opremljeni z elektroniko, ki krmili zaviranje, preprečuje spodrsavanje pogonskih koles in uravnava stabilnost vozila.

Sorodni so tudi podatki o količniku zračnega upora (0,34, 0,33), obe vozili sta postavljeni na MacPhrsonovih prednjih premah. Tudi med prostorninami bencinskih rezervoarjev in prtljažnikov ni velikih razlik (69 l in 65 l ter 455 l in 439 l). V notranjosti obeh se sedi na usnju, pred voznikom so trije okrogli merilniki, volanska obroča sta trikraka s 2,9 zavrtljaja z ene na drugo stran. Čeprav bi lahko našteli še množico podobnodti, zaključimo z jamstvom, ki je pri obeh 3-letno oziroma do 100.000 kilometrov.

Cena

Ta razlika je najbolj udarna, saj mazda CX-7, takšna kot smo jo vozili na testu, velja 35.100 evrov, lexus RX 400h pa 70.350. Pri tem je bila pri mazdi druga stopnja opreme (od treh) nadgrajena samo s kovinsko barvo (600 evrov), lexus pa je preko najvišje (executive) stopnje opreme pogledal za 5.850 evrov.

Tehnika

Medtem ko mazda uporablja že dolgo uveljavljeni bencinski turbomotor, poganja lexusa hibridna povezava med bencinskim motorjem in elektromotorjema. Tudi izvedba menjalnika je pri mazdi klasična, čeprav so bili 6-stopenjski menjalniki še ne dolgo nazaj redkost. Lexusov CVT je sicer po osnovni zamisli podoben Dafovemu variomatiku iz druge polovice 20. stoletja, seveda pa je, kot se reče, mnogo bolj sofisticiran. Pri mazdi odloča o prenosu preko kardana na zadnjo os sklopka, pri leksusu pa gre ukaz o vklopu zadnjega elektromotorja preko kabla.

Lexus nima klasičnega zaganjača. To vlogo opravi prednji elektromotor integriran v ohišju menjalnika. Pretok električne energije poteka v obe smeri med elektromotorjema in 288-voltno baterijo. Elektronska kontrolna enota nadzira in izbira način pogona glede na trenutno situacijo. Kadar je potrebna velika moč, delujeta hkrati bencinski motor in oba elektromotorja. Pri mestnih zastojih se vozilo premika zgolj na elektriko, med zaviranji in vožnjo navzdol pa se baterija polni preko obeh pogonskih elektromotorjev.

Vozne lastnosti

Podvozje mazde je trše, bolj športno, z dvostransko delujočimi blažilniki. Osnovna razlika je v zadnji premi (večtočkovno vpetje, MacPherson), kar pa konstrukcijsko ne pomeni nikakršne prednosti. Bolj stabilizirani premi pri mazdi ne dovoljujeta pretiranega nagibanja, trša nastavitev ni moteča, vožnja pa ni tako udobna kot pri mehkejšem lexusu. Vklop zadnjega pogona je med vožnjo neopazen, začuti se ga med speljevanjem v strminah na slabi podlagi, pri lexusu pa se zadevo lahko spremlja preko barvnega zaslona.

Varnost

Glede zračnih blazin je lexus v prednosti za vozniško kolensko zaščito, ksenonski žarometi se usmerjajo glede na zavijanje, zatemnitev notranjega ogledala je samodejna, vožnjo vzvratno se spremlja preko kamere in zaslona. Obe vozili nista preizkušeni na NCAP testu.

Opremljenost

Lexus ima na sredini armaturne ploščen nameščen barvni LCD zaslon za univerzalno spremljanje dogajanja, za nastavitve in sploh za osebno uporabo. Klimatska naprava je pri mazdi enopodročna, lexus ima dvopodročno z regulacijo zračenja zadaj. V testnem RX-u smo se tudi sončili skozi strešno okno. Pomik volanskega obroča gre pri mazdi le po višini, pri lexusu pa električno tudi po osi.

Sopotnik v mazdi mora biti zadovoljen z ročnim vzdolžnim pomikom sedeža in po naklonu, v leksusu pa gre to električno, tudi dvojno po višini in še v ledvenem delu. Tudi ogrevanje prednjih sedežev ima lexus urejeno večstopenjsko. Le odklepanje in zaklepanje, ter zagon motorja z nezložljivim ključem pri lexusu ni preveč "premium", še posebno, ker se mazda ponaša s smart kartico.

Dva nivoja

Razlik med voziloma je očitno precej več kot njunih skupnih lastnosti, kar je najbolj razvidno iz cene. Na drugem mestu je tehnološki pristop k doseganju pogonske moči. Na tretjem mestu pa so pričakovane kakovostne razlike v notranjosti, ki jih uveljavlja lexus, kot "premium" vozilo.