Gregor Pavšič

Torek,
14. 5. 2013,
9.34

Osveženo pred

7 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 14. 5. 2013, 9.34

7 let, 7 mesecev

Kasko zavarovanje dirkalnikov – tveganje ne upraviči vrtoglavih zavarovalnin

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Pričakovali bi, da so pri dirkanju avtomobili, ki so namenjeni športni vožnji na meji, tudi kasko zavarovani. A to sploh ne drži, saj se preprosto ne izplača. Dirkači raje sprejmejo tveganje.

Dirkalniki so v športnem avtomobilizmu nenehno izpostavljeni tveganju. Dirkalni avtomobil ni namenjen le vožnji v prometu, temveč iskanju meja oprijema na zaprtih cestnih odsekih nekaj centimetrov mimo dreves in jarkov. Ločnica med uspehom, odpiranjem zmagovalnega šampanjca v zanosu po koncu uspešne dirke in jokom bridkih solz po trenutku nepazljivosti, ki se konča z zvito pločevino, je v dirkaškem športu izredno tanka.

Zmagovalec Saturnusa in legendarna lancia stratos brez kasko zavarovanja

Zato bi laično pričakovali, da je v športnem avtomobilizmu kasko zavarovanje nekaj vsakdanjega. Toda ne – zmagovalni renault clio R3, ki ga je do zmage na reliju Saturnus pripeljal Aleks Humar, takega zavarovanja nima. Če bi bil v lovu za zmago Humar malce nepazljiv, bi škodo plačal iz svojega žepa.

Kasko zavarovanja ni imel ne zmagovalni clio ne številni mitsubishiji in preostali dirkalniki nižjih kategorij. Izjema ni bila niti legendarna lancia stratos Švicarja Burgharda Brinka.

Dirkalnik z zaporedno številko 5, ki ga je uporabljala Lancijina poltovarniška ekipa, je pred sedmimi leti dobil na Madžarskem in ga nato v dveh letih obnovil do današnjega stanja. O vrednosti lancie s Ferrarijevim motorjem ni hotel govoriti, a take stratoske se na trgu prodajajo za od 300 do 400 tisoč evrov.

"Lancia ni zavarovana, saj bi me premija za vsako dirko stala vsaj štiri tisoč evrov. Pri številu mojih nastopov bi bil znesek preprosto previsok," je za Avtomoto povedal Brink.

Se kasko zavarovanje v reliju ne izplača?

O kasku zavarovanju dirkači govorijo s ciničnim nasmeškom, saj ga praktično ne poznajo. Na eni strani je nezanimanje slovenskih zavarovalnic oziroma v primeru teoretične sklenitve razmerja zelo visoke premije.

Kasko zavarovanja dejansko poznajo le ekipe, ki svoje dirkalnike oddajajo različnim voznikom. Dirkač, ki na drugi strani vozi svoj lasten dirkalnik, si kasko zavarovanja seveda ne more niti privoščiti.

"Za dirkalnik S2000, ki je nov vreden okrog 250 tisoč evrov, sem imel lani 15 tisoč evrov odbitne franšize. To je bila nekakšna kavcija, iz katere so se krili morebitni manjši stroški poškodb. To so recimo odbijači, luči in podobno. Toda to je bil najem, pri mojem letošnjem avtomobilu, ki ga imam v lasti, pa kasko zavarovanja ni. Edini kasko je moj tekoči račun na banki," je dejal Rok Turk, ki je lani najemal štirikolesno gnanega peugeota 207 S2000, letos pa je kupil peugeota 208 R2 s pogonom na en par koles.

Pri najemu odbitna franšiza

Pri najemu dirkalnikov kasko zavarovanje uredi ekipa, v lasti katere je avtomobil. Dirkač nato pred vsakim štartom zastavi potrebno kavcijo za odbitno franšizo. To je ustaljena praksa, najem dirkalnika brez te kavcije praktično ni mogoč.

Cene se razlikujejo od moštva do moštva, vpliv nanje pa imata tudi zgodovina dirkača in pogostost njegovih nesreč. Višina odbitne franšize lahko sega od 15 tisočakov za dirkalnik S2000 do okrog štiri tisoč evrov za dvokolesno gnane dirkalnike razreda R2. Njihova nakupna cena je okrog 60 tisoč evrov.

Kasko zavarovanje se dejansko izplača le velikim moštvom v tujini, ki svoje dirkalnike vsak konec tedna oddajajo v roke različnim voznikom. V slovenskem okolju je tako zavarovanje že vprašljivo.

"Najhuje je pri totalkah ali požarih. Treba je vedeti, da se večina poškodb sploh ne krije iz kasko zavarovanja. Na višino zavarovalnega zneska pa vpliva veliko dejavnikov, zato je tudi o cenah zelo težko objektivno govoriti. Iz mojih izkušenj lahko rečem, da bi za dirkalnik vrednosti 50 tisoč evrov morali plačati od tisoč do dva tisoč evrov zavarovalnine na vsako dirko, odbitna franšiza bi bila od 10- do 15-odstotna. A kot sem že dejal, so to zelo okvirne številke," je razložil Miran Kacin, ki z ekipo IK Sport oddaja škodo fabio R2.

Pri zavarovanju v tujini je treba brati drobni tisk

V Sloveniji je kasko zavarovanje dejansko mogoče urediti le prek tujih zavarovalnic, ki so specializirane za avtomotošport. V Veliki Britaniji ponujajo zavarovanje, kjer je višina zneska, poleg vrednosti dirkalnika, še najbolj odločilna od kakovosti in zanesljivosti voznika.

Ob sklenitvi zavarovanja mora dirkač predložiti svojo celotno zgodovino dirkanja, število nesreč, kako hude so bile poškodbe, kakšno je njegovo psihofizično stanje.

"Svoj dirkalnik sem imel enkrat zavarovan v Veliki Britaniji. Letna premija je od 12 do 15 tisoč evrov. Zavarovanje za posamezno dirko za citroena C2-R2 max bi bilo 750 evrov. Zaplete pa se lahko pri izplačilu, kjer so Britanci izredno natančni. Med drugim je treba predložiti tudi policijski zapisnik testa alkoholiziranosti voznika. Če imaš torej nesrečo, je treba samodejno iti na policijo in opraviti test. Brez tega izplačila zavarovanja ni," svoje izkušnje podaja Alan Pajk, državni prvak divizije II. Zdaj svojega dirkalnika nima več zavarovanega.

Dirkači sprejmejo tveganje

To velja za skoraj vse udeležence preteklega relija Saturnus. Med sprehodom skozi servisno cono so dirkači priznali, da so se naučili sprejeti tveganje nesreče in plačila popravila iz lastnega žepa.

Po koncu dirke je bilo tudi nekaj takih dirkačev, ki so domov odpeljali razbit dirkalnik. Rajko Žakelj svojega mitsubishija lancerja EVO9 ni imel zavarovanega, ko mu je srečanje s skalo razbilo sprednji del avtomobila. Na eni izmed hitrostnih preizkušenj je sprednji odbijač izgubil Grega Premrl.

"Dirkalnik seveda ni kasko zavarovan. Pri MG-ju je težko dobiti odbijače, ki sicer stanejo okrog 600 evrov," je dejal Premrl.

Aleš Zrinski je povedal, da ima svojega BMW-ja M3 zavarovanega za primer nesreče ali kraje v vsakdanjem prometu, iz zavarovanja pa so izvzete hitrostne preizkušnje.

"Medtem ko so avtomobili namenjeni vožnji v prometu, kjer veljajo omejitve hitrosti, gre pri dirkanju ravno za športno vožnjo na sami meji. Tveganje je zato precejšnje tudi za zavarovalnice. Težava za dirkača je, da zavarovalnica pri plačilu upošteva vrednost serijskih komponent avtomobila," razlaga Zrinski, sicer tudi izvršni direktor nacionalne krovne zveze AŠ2005.

Boštjan Logar dodaja, da je kasko zavarovanje resnično primerno za moštva, ki dirkalnike nenehno oddajajo, saj jih imajo lahko le tako ves čas pripravljene za dirke. Zasebniki lahko v primeru nesreče tudi nekoliko počakajo in poškodbo popravijo postopno.

"Pred Saturnusom sem prošnjo za zavarovanje poslal na več slovenskih zavarovalnic. Z dveh je prišel takoj negativen odgovor, s tretje pa sem dobil ponudbo za zavarovalno premijo 2.700 evrov. Odbitna franšiza bi bila 10-odstotna," pravi Logar, voznik mitsubishija lancerja EVO9.

Eden redkih, ki je imel na Saturnusu urejeno zavarovanje, je bil drugi najhitrejši Slovenec Jani Trček. Ko je v devetdesetih s fordom escortom dirkal za Petrol, je bilo tako zavarovanje obvezno. Že takrat so ga urejali v tujini.

"Danes za mitsubishija plačam od pet do šest tisoč evrov letne zavarovalne premije. Vendarle pa je to tudi zasluga širšega sodelovanja mojega podjetja z zavarovalnico. Posameznik namreč težko dobi ustrezne sprejemljive pogoje," pravi Trček.

Tudi pri nesrečah nesebična pomoč prijateljev

Že ko smo pokukali v zakulisje lanskega relija Saturnus, smo izpostavili medsebojno nesebično pomoč dirkačev in njihovih prijateljev ter znancev, ki jim na dirki pomagajo za sendvič in stisk roke. Ker avtomobili niso zavarovani, tudi v tem primeru pa poškodbe pogosto ne presegajo odbitne franšize, ob nesreči vsi stopijo skupaj, poiščejo nove ali še pogosteje rabljene nadomestne dele in so že na prihodnji dirki spet na štartu.

Dirkači so si edini – kasko zavarovanje gor ali dol, na štartni črti hitrostne preizkušnje vsak med njimi to postavi na stran.