Gregor Pavšič

Sreda,
13. 10. 2010,
14.25

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 13. 10. 2010, 14.25

8 let, 8 mesecev

Evropski dan prometne varnosti

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Na Slovenski cesti v središču Ljubljane so bile izpeljane preventivne prireditve za izboljšanje varnosti v cestnem prometu. Bile so del tretjega evropskega dneva prometne varnosti.

V Evropski uniji je lani umrlo 35 tisoč ljudi

Čeprav se pasivna in aktivna prometna varnost ves čas izboljšujeta, je že ena sama žrtev prometne nesreče preveč. V državah Evropske unije je lani na cestah umrlo 35 tisoč ljudi, milijon in pol pa jih je bilo poškodovanih. Stroške v Uniji ocenjujejo na okrog 130 milijard evrov. Tudi zato je letos že tretjič potekal evropski dan prometne varnosti, ki so ga pripravili v različnih evropskih mestih. V Ljubljani sta dogodek pripravila Javna agencija Republike Slovenije za varnost v prometu in Svet za preventivo in varnost v prometu.

Skoraj dva tisoč otrok poskrbelo za nazoren prikaz

Za osrednji dogodek je na Slovenski cesti poskrbelo skoraj dva tisoč otrok. Leta 1989 je na istem mestu na cesto leglo 1818 otrok. Toliko jih je leto prej v prometnih nesrečah umrlo in se poškodovalo. Žrtev med otroci do 18 let je bilo takrat 64. Letos so se organizatorji odločili za nov simbolični prikaz. Lani je bilo žrtev med otroci le še šest, število poškodovanih pa se je v dvajsetih letih zmanjšalo le za tretjino. Razlika v prikazu je bila očitna, a kot so povedali organizatorji in sodelujoči, varnost v prometu še ni dovolj izboljšana.

Preventivne akcije že septembra, finale v Ljubljani

Po otroškem prikazu je v središču Ljubljane za največ zanimanja poskrbela preventivna akcija Zapelji me varno. Septembra je bila izpeljana v štirih slovenskih mestih, poleg voznika relija Andreja Jereba pa je bil njen pobudnik tudi Viktor Zinrajh iz policijske uprave Koper. "Lani smo akcijo pripravili le v Kopru, letos pa tudi v Celju, Novemu mestu in Kranju. Uspelo nam smo je prikazati različne spretnosti in obenem ljudi opozoriti na nevarnosti v prometu," je povedal Jereb.

Od "zaletavčka" do zaviranja

Prisotni so s pomočjo simulatorja trka, imenovanega "zaletavček", na lastni koži občutili silo pri trku s hitrostjo 15 kilometrov na uro. Masa telesa, težkega slabih 80 kilogramov, že pri tej hitrosti naraste na 250 kilogramov. Tako maso je brez varnostnega pasu nemogoče zadržati. Z dvema avtomobiloma so prikazali tudi razliko pri zaviranju s sistemom ABS in brez njega ter težavnost obvladovanja avtomobila med zaviranjem na mešani podlagi.