Jure Gregorčič

Četrtek,
1. 9. 2011,
15.21

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 1. 9. 2011, 15.21

8 let, 8 mesecev

Bivalni starodobniki – manj udobja, a več romantike

Jure Gregorčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Dandanes hiše na kolesih nudijo praktično vse, kar si človek lahko zaželi. Popolno energijsko neodvisnost, keramično kopalnico, celo savno … Začetki te branže pa so bili, jasno, skromnejši.

Nekoč in danes: pločevina namesto poliestrskega laminata in sveča namesto "ledic"

Organizatorji salona v Düsseldorfu so svojega abrahama počastili tudi z razstavo nekaj odlično ohranjenih in obnovljenih primerkov starodobnih bivalnikov in prikolic. Pred petimi desetletji so tovrstna vozila, jasno, nudila veliko manj udobja zlasti z vidika energijske neodvisnosti, klimatizacije in vožnje, a hkrati bistveno večji stik z naravo. Ravno to pa je bistvo karavaninga, kajne? Res je, da je udobje modernih materialov, izolacije, multimedije, antialergijskih vzmetnic, elektrike … na dolgem potovanju res zlata vredno. Res pa je tudi, da so rahel dež na pločevinasti strehi ali pa sveča na majavi mizici v platnenem preddverju simpatične "brake"ali pa so trije bulliji s surfi na strehi in rožnatimi vzorci zaves imeli romantično moč, ki jo je v modernem karavaningu žal povsem izpodrinila brezčutna tehnologija. To so mi zaupali lastniki spodaj predstavljenih starodobnikov.

Več svobode na poti?

Starejši ljubitelji karavaninga vam bodo znali povedati, da je bilo pred nekaj desetletji potovanje z bivalno prikolico in avtodomom res precej počasnejše in manj udobno, a hkrati tudi veliko svobodnejše. Danes je, recimo, spanje na poti večinoma strogo vezano na urejena PZA parkirišča in kampe, včasih pa se je brez posebnih težav prenočevalo tudi na plažah, gozdnih jasah, gorskih prelazih … Ironično je torej dejstvo, da je energijska neodvisnost bivalnih vozil vedno večja, pravila karavaning potovanja pa vedno bolj toga.

Z razvojem so rasli tudi kilogrami

Pomembna razlika med karavansko zgodovino in sedanjostjo se skriva tudi v teži bivalnikov. Še pred dobrim desetletjem je tako kar nekaj proizvajalcev ponujalo prave bivalne prikolice, katerih skupna teža ni presegala 750 kilogramov in so bile vozne s tretjo tablico. Danes razen šotorskih prikolic in nekaj redkih izjem brez kopalnice takih modelov skorajda ni več.

Keramika in avtomobilska garaža zahtevajo odločnejšo šasijo

Tudi v segmentu avtodomov arhitekti in inženirji bijejo nenehni boj s kilogrami, da avtodom skupaj s potniki in prtljago ostane znotraj mase, ki jo določa vozniški izpit B-kategorije. Vedno več sodobnih prestižnih avtodomov zato zraste na tovornjakarski in avtobusni osnovi, saj avtomobil v garaži, pa keramična kopalnica, prostorna kuhinja … žal močno dvignejo ceno in tudi kilograme skupne teže.