Sobota,
1. 3. 2008,
15.16

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Sobota, 1. 3. 2008, 15.16

8 let

Avto-salon Ženeva 2009 - trendi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Letošnja Ženeva je postregla z mešanimi občutki. Z vonjem po pomanjkanju, s strahom, negotovostjo, idejami po rešitvah, pa tudi z brezbrižnostjo.

Majhne firme izkoriščajo težave velikih

Izgleda, da se v tej krizi bolje znajdejo majhne firme, verjetno zato, ker se jim ni treba ubadati s sindikati in odpuščanji delavcev. Zdi se, da majhne firme s svojim znanjem izkoriščajo situacijo, ko politika in s smogom prepojena ter zeleno prepričana javnost stresa gnev na avtomobilske gigante, ki izdelujejo avte na klasične motorje z notranjim izgorevanjem. Če se je še pred leti zdelo uveljavljanje novih avtomobilskih znamk povsem utopično opravilo, je danes drugače.

Uspele bodo le znamke z znanjem

Seveda zgornja trditev ne velja tudi za razne nove znamke, ki prihajajo iz Kitajske, ampak samo za podjetja (pretežno iz Evrope) z visoko tehnološkim znanjem. Lep primer je znamka Fisker, ki je našla svojo priložnost v sodelovanju z "električno" Teslo. Produkt teh dveh podjetij, prestižni štirivratni kupe na elektriko, po uspehu v ZDA prihaja tudi v Evropo. S ceno 80.000 EUR menda ima "šanse" tudi na našem kontinentu.

Majhne firme so "kreativci"

Seveda je tudi tokratni ženevski salon postregel s številnimi futurističnimi koncepti. Predstavljajo ideje, ki bi jih lahko že kmalu uporabljali, in ideje, ki so daleč od resničnosti. Zelo smelo idejo predstavlja švicarski Rinspeed - na primeru športnega abartha 500 je pokazal, da bi lahko avtomobili delovali dvorežimsko in to samo s pomočjo domiselnega računalniškega nadzora delovanja motorja. Tako lahko njihov "e na kvadrat" po mestu vozi z le majhno močjo (44 kW), na ovinkih pa dal vse od sebe, torej 118 kW.

OLED zasloni na karoseriji

Tudi nemško podjetje Edag je v Ženevi navdušilo z računalniško opremo. Menda je vse v tem avtomobilu računalniško in to z odprto kodo. V teoriji bi si torej lastnik lahko avto prilagodil povsem po svojih željah. A bolj kot s tem "softverjem" je Edag zanimiv zaradi (O)LED zaslonov na karoseriji, preko katerih na primer voznik sporoči zadaj vozečemu vozniku ne samo, da zavira, ampak tudi, da zavira zaradi kolone. Sporočila bi sicer lahko bila kakršnakoli.

Ampera oznanja novo dobo v svetu avtomobilizma

Kakorkoli že, vse ideje vendarle niso zrasle na zelniku majhnih ekip. Glavna atrakcija salona je bil pač Oplov električni avtomobil ampera. Na trge pride leta 2011, vsekakor pa gre pri tem avtu pravzaprav za pred pol leta predstavljenega chevrolet volt. Zadeva je resna, veliko bolj kot na primer Mitsubishijeve "štrom-študije" ali pa Subarujev malček, pa še bi se jih našlo. Precej resen glede prihoda z električnim avtomobilom na trg je tudi Ford, s tourneom, obljubo o proizvodnji električnih motorjev je dal tudi Renault. S konceptom električnega enoprostorca je v Ženevi nase močno opozorila tudi avstrijska Magna Steyr, kar morda vliva upanje tudi za slovensko avtomobilsko industrijo.

Petvratni kupeji?

Morda nove karoserijske oblike ... Štirivratni kupeji niso več najbolj moderna zadeva, na trgu jih je vse več, za povrh pa tudi običajne limuzine skušajo ponujati nekaj kupejevskih občutkov - samo poglejte napoved volva S60. Tako si je BMW izmislil petvratnega kupeja - takega s sistemom dvojnega odpiranja prtljažnih vrat (nekako tako kot pri škodi superb). Zadeva niti ne bi bila omembe vredna, če ne bi pred mesecema v Detroitu Audi pokazal sportbacka, ki ima ravno tako povsem položen zadek. Kdo ve, ali bosta znamki nadaljevali razvoj, ali pa bo kriza "pogoltnila" projekta.

Varčevalni ukrepi in brezbrižnost

Seveda je tudi ta salon postregel z raznimi sistemi optimizacije motorjev z notranjim izgorevanjem. Ne le dizli, Fiat, Renault, Peugeot in drugi vabijo k okoljevarstvu z bencinskimi motorji, seveda ob pomoči turbo polnilnikov. K očiščenju ozračja vabijo celo izdelovalci superšportnikov. Koenigsegg je recimo pokazal študijo s pogonom na (s soncem) pridobljeno elektriko. In letošnja študija italijanskega Giugiara, ki se praviloma ubada s hitrimi športnimi, je letos zeleno obarvana (ne dobesedno, samo zaradi gorivnih celic). A po drugi strani lahko najdemo znamke ultra-dragih avtov, ki se povsem požvižgajo na ekologijo in na varčevalne ukrepe zaradi recesije. Na primer Bugatti, ki je v Ženevo brezbrižno pripeljal še močnejšega veyrona, močnega kar 1350 KM!