Gregor Pavšič

Ponedeljek,
13. 7. 2015,
22.11

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Terenski Avtomoto

Ponedeljek, 13. 7. 2015, 22.11

8 let, 8 mesecev

Pet najbolje prodajanih crossoverjev in malih SUV v Evropi

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Razred majhnih športnih terencev in crossoverjev nezadržno raste, do leta 2022 naj bi bila rast 70-odstotna. Letos na vrhu renault captur, opel mokka, peugeot 2008, dacia duster in nissan juke.

Se v Evropi poslavljajo klasične limuzine in kombilimuzine?

Po napovedih analitične družbe IHS Automotive se bo prodaja majhnih športnih terencev do leta 2018 na petih največjih evropskih trgih skoraj podvojila na več kot 930 tisoč prodanih vozil na leto, ves segment pa naj bi do leta 2022 zrasel kar za 70 odstotkov. To pomeni, da bomo Evropejci vsako leto kupili 1,3 milijona majhnih športnih terencev, ki naj bi tudi v Evropi – tak trend so že doživeli v ZDA – v nekaj letih izrinili klasične limuzine in kombilimuzine.

Lani so v Evropi prodali 761.087 majhnih športnih terencev in crossoverjev, kar je pomenilo rast razreda kar za 54 odstotkov. Če bi upoštevali športne terence in crossoverje vseh dimenzijskih razredov, so v Evropi lani prodali kar 2,5 milijona vozil. Povedano drugače, vsak peti Evropejec, ki je kupil nov avtomobil, je izbral vozilo SUV ali crossover.

Letos v Evropi razred zase pet športnih terencev in crossoverjev

V letošnjem prvem četrtletju so v Evropi med majhnimi športnimi terenci prodali največ renaultov capturjev, opplov mokk in peugeotov 2008. Nad mejo 30 tisoč prodanih vozil oziroma blizu nje sta bila še dacia duster in nissan juke, omenjena peterica pa je po prodaji opazno odstopala od tekmecev.

Za rastočo prodajo pomembno tudi nacionalno poistovetenje kupcev z vozili

Prodajo posameznih modelov močno spodbuja lokacija tovarn, kjer jih proizvajalci izdelujejo. Tako Francozi nadpovprečno kupujejo renaulta capturja in peugeota 2008, Angleži pa nissana juka, ki ga izdelujejo v Sunderlandu, in Vauxhallovo različico opel mokke. Analitiki že letos pričakujejo dvig prodaje tovrstnih vozil v Italiji, kjer naj bi se kupci poistovetili predvsem s fiatom 500 X in jeepom renegadom.

Iz podobnega razloga za zdaj prodaja športnih terencev in crossoverjev ni tako poskočila v Nemčiji, na največjem evropskem avtomobilskem trgu, a naj bi bilo kmalu drugače po začetku proizvodnje napovedanih audija Q1 in volkswagna taiguna. Prav Volkswagen med evropskimi znamkami počasi sprejema trend majhnih športnih terencev in crossoverjev. Med novostmi, ki v prodajne salone šele prihajajo, omenimo še hondo H-RV in mazdo CX-3.

Enako kot domača proizvodnja je za globalni uspeh modelov pomembna prilagoditev posameznim regijam. Tako se Fordov ecosport, ki so ga sprva izdelali predvsem kot vozilo za trge v razvoju, v Evropi še ni tako dobro prijel. Ford je na avtomobilskem salonu v Ženevi celo pokazal evropsko različico ecosporta, ki na zadnjih vratih nima več nameščenega rezervnega kolesa. Na drugi strani se s prilagodljivostjo odlično znajdejo pri Renaultu: capturja v Južni Koreji prodajajo kot samsunga QM3, dacio duster v Rusiji in Indiji prodajajo pod Renaultovim imenom, capturja naj bi že prihodnje leto ponudili tudi Kitajcem.