Torek, 14. 8. 2012, 11.57
9 let, 2 meseca
Ob delnem čelnem trku avtomobili ostajajo nevarni za potnike

Premalo zaščite za delno čelno trčenje
Ameriška organizacija IIHS (Insurance institute for highway safety) se je testiranja trkov tokrat lotila drugače. Namesto da bi avtomobile v oviro zapeljala neposredno čelno, so avtomobili vanje udarili z voznikovo polovico.
Ker so avtomobili prilagojeni obstoječim varnostnim testom, ki preverjajo le neposredno čelno trčenje, je konstrukcija teh narejena tako, da največ energije absorbira osrednji del sprednjega dela avtomobila. Test ameriške organizacije pa je simuliral vsakdanji primer, ko avtomobil v oviro največkrat trči s četrtino leve ali desne strani. Ko se zgodi trk pri hitrosti 64 kilometrov na uro, ovira zgreši vgrajene sisteme za absorbiranje energije.
Test je brez težav prestal le volvo S60
Zadovoljivo so trčenje prestali volvo S60 in acura TL. Najbolje se je odrezal volvo, pri katerem so zabeležili le manjše poškodbe notranjosti vozila.
Na robu zadovoljivega so bili BMW serije 3, novi lincoln MKZ in volkswagen passat CC. Oznako "slabo" so raziskovalci namenili audiju A4, lexusu ES in IS ter Mercedes-Benzovi seriji C.
Pri teh so opazili znatne poškodbe stebrička A in vdoru mehanskih delov vozila v voznikov prostor. Še posebej nevaren naj bi bil volanski mehanizem, ki ga je pri trku potisnilo nazaj proti vozniku.
Energija ob trku neposredno v kolesa in podvozje
"Taki trki poškodujejo stranske dele avtomobilov. Sila trka gre neposredno v kolesa, podvozje in protipožarno zaščito, kar lahko poškoduje voznika in druge potnike. Zato bi bilo v prihodnje smiselno razširiti zaščito avtomobila," je dejal Adrian Lund, predsednik IIHS-ja.
Lund je opozoril tudi na delovanje stranskih zračnih blazin, ki se pri tovrstnih trkih ne sprožijo vedno, tudi takrat pa ne pokrijejo dovolj prostora. Voznik se lahko z glavo udari v zviti stebriček A ali pa celo v zunanjo oviro.
Na naslednjem testu bo IIHS preizkusil varnost forda fusiona, honde accord in toyoto camry.