Jure Gregorčič

Ponedeljek,
4. 11. 2013,
20.08

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Terenski Avtomoto

Ponedeljek, 4. 11. 2013, 20.08

8 let, 8 mesecev

Nemška puma – oklepnik z močjo Bugattijevega veyrona

Jure Gregorčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Nemška vojska bo v svojih bojnih enotah uporabljala nov, visokozmogljiv oklepni transporter za prevoz pehote. AIFV-pumo poganja MTU-dizelski motor z močjo 1.088 konjev.

Na sodobnem bojišču odločata tudi hitrost in agilnost

Puma je nemški oklepni bojni transporter za hitro posredovanje na bojišču. V njem se poleg poveljnika vozila, voznika in strelca lahko pelje še šest polno opremljenih vojakov.

Bistvo tega bojnega vozila, ki bo ob oklepnem kralju nemške vojske, sodobnem tanku leopardu 2, jedro transportnih oklepnih enot z možnostjo ognjene podpore pehoti, so velika agilnost in izjemne vozne zmogljivosti.

Nemška vojska je namreč želela oklepnik, ki bo na sodobnih bojiščih dovolj hiter in neviden ter ognjeno močan.

Najmočnejši oklepni transporter na svetu ima pol več moči od naše patrie

Puma je trenutno s svojimi 800-kilovatnim 10 valjnim MTU-dizelskim motorjem pogonsko najmočnejši oklepni transporter na svetu. Če je moč tega dizelskega stroja primerljiva z močjo ekskluzivnega superšportnega avtomobila bugattija veyrona, pa je veliko bolj impresiven navor, ki se prenaša na pumine gosenice. Tega je pri 3.000 vrtljajih za kar 2.400 njutonmetrov.

Ta sedem milijonov evrov vreden vojaški stroj ima torej za polovico močnejši motor kot slovenski oklepnik svarun oziroma patria.

Njegov navor je v primerjavi z najsodobnejšim slovenskim oklepnikom večji za 320 njutonmetrov, loči pa ju tudi dobrih osem ton razlike, toliko je patria lažja, v skupni masi.

Osem let razvoja za večjo varnost posadke in boljšo učinkovitost vozila

Pumo so razvijali in preizkušali kar osem let. Rezultat tega sta nižja silhueta in zunanja oblika, ki zmanjšuje opaznost tega oklepnika pri digitalnem skeniranju bojišča. Nizka silhueta, večplastni modularno sestavljen oklep in najnovejši sistemi komunikacijsko-optičnega pregleda bojišča pumo postavljajo v sam vrh tovrstnih bojnih oklepnih vozil.

Velika nosilnost, okoli 12 ton, pumi omogoča tudi širok nabor različnih oborožitvenih sistemov in s tem seveda tudi visoko stopnjo prilagodljivosti za podporo različnim enotam.