Gregor Pavšič

Sreda,
11. 2. 2015,
22.21

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Red Bull Air Race

Sreda, 11. 2. 2015, 22.21

8 let, 7 mesecev

Letalski boj fizike, aerodinamike in ure: Slovenec spet med elito pilotov

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Svetovno prvenstvo letalskih dirk je najhitrejša disciplina motošporta, kjer vladajo boji s sekundami in zakoni fizike ter aerodinamike. Med elito akrobatskih pilotov spet tudi Slovenec.

Letalsko iskanje sožitja med zakoni fizike in aerodinamike

Red Bull Air Race je tisto svetovno prvenstvo letalskih dirk, ki velja za najhitrejšo disciplino motošporta. Izjemno izenačeni in dih jemajoči dvoboji najboljših akrobatskih pilotov, ki na improvizirani progi med 25 metrov visokimi piloni lovijo najhitrejšo linijo, spoštujejo obvezne formacije letala in obenem skrbijo, da ne presežejo najvišje dovoljene vstopne hitrosti ter največje dovoljene obremenitve 10 G.

Tekmovalne proge so v povprečju dolge okrog pet kilometrov, pilot pa pri vstopu skozi štartna vrata ne sme preseči hitrosti 290 kilometrov na uro. Nato se začne njegova igra z zakoni fizike in aerodinamike. Od vratc do vratc mora prenašati in izkoriščati energijo, povečevati hitrost in paziti, da skozi vratca leti pravilno. To še posebej velja za predpisano višino in naklon letala, ki med vratci ne sme presegati 10 stopinj.

Razlike so bile lani izredno majhne, bolj kot kakovost najboljših treh ali štirih pilotov pa je odločala psihološka trdnost. Tako na finalni dirki v Avstriji ni zmagal favorizirani domačin Hannes Arch, objektivno bržkone najbolje pripravljeni pilot v konkurenci, temveč izkušeni Britanec Nigel Lamb. Oba sta med glavnimi kandidati za naslov prvaka tudi letos, enako velja za nekdanjega prvaka Paula Bonhomma in mladega kanadskega pilota Peta McLeoda. V razredu master bo letos letelo 14 pilotov, torej dva več kot lani.

Slovenski pilot Peter Podlunšek bo izpustil uvod v Abu Dabiju, nato pa bo letel na vseh dirkah

V konkurenci bo tudi letos nastopil najboljši slovenski akrobatski pilot Peter Podlunšek, ki letos prav tako ostaja v konkurenci razvrstitvi Challenger Cup. To je druga serija prvenstva, kjer se bo s tekmeci bojeval najprej za uvrstitev na finalno dirko, nato pa morda tudi za povabilo v razred master.

"Letos bodo dirke Challenger Cupa prav tako na nedeljo kot glavna dirka v master razredu, ne dan prej kot lani. Če smo imeli lani na progi v času dirke dva poskusa in je nato v končno razvrstitev štel boljši čas, bomo letos progo odpeljali le enkrat. V ključnem trenutku torej ne bodo dovoljene napake. Glavni cilj je unovčiti lanskoletne izkušnje, narediti korak naprej in se seveda uvrstiti med najboljšo šesterico ter v finale v Las Vegasu," je pred novo sezono dejal Prekmurec, ki bo ta konec tedna izpustil uvodno dejanje v Abu Dabiju, nato pa bo sodeloval na vseh prihodnjih dirkah.

Lani je imel Podlunšek največ navijačev na dirki v Rovinju na Hrvaškem, letos ga bodo Prekmurci lahko bodrili sredi Budimpešte.

Piloti v Challenger Cupu bodo leteli z enakimi letali extra E-330LX, v končni seštevek pa bodo šteli trije najboljši dosežki v vsej sezoni. Podlunšek je imel sicer na posebnem kampu v Madridu priložnost preizkusiti tudi letalo edge 540V2, s katerim letijo v razredu master, nad to pravo letalsko specialko je bil kajpak navdušen.