Ponedeljek, 30. 6. 2014, 17.12
9 let, 2 meseca
Ford focus ST – osvežen in po novem tudi z dizelskim motorjem

V družbi superšportnikov in dirkalnikov z milijonskimi cenami
Premiera focusa ST, ki v svojem razredu že drugo generacijo zapored velja za enega od najboljših kompromisov med športnostjo, udobjem in cenovno dostopnostjo, je bila razburljiva.
Ne le, da se je Ford novinca odločil predstaviti pred očmi poznavalskih britanskih množic, neposredna primerjava ST-ja s superšportniki in legendarnimi dirkalniki, ki so pred njim in za njim v asfalt goodwoodske improvizirane steze grizli s suvereno odločnostjo, je bila glede na okoliščine celo predrzna.
ST in poklicni dirkač za volanom sta zavoje jemala s samozavestjo dirkalnikov Le Mansa. Že ob vstopu v prvi zavoj je ST-jev zadek igrivo zaneslo, vse do konca vožnje pa v primerjavi s številnimi drugimi serijskimi avtomobili, superšportniki ali dirkalniki ni neizkoriščen ostal niti en kvadratni centimeter vozne površine.
Kaj je novega?
Karoserijo je doletelo kup manjših, na prvi pogled težko opaznih sprememb. Ford je na novo oblikoval spodnji del sprednjega in zadnjega odbijača, zamenjal sprednji meglenki in njihovo ohišje.
Pokrov motorja je po novem zaradi poudarjanja športnega značaja na sredini izbočen, sprednji žarometi s črno podlogo so ožji, s krajšima LED-črtama, zadnje luči pa so manjše. Oblikovalci so jim "odrezali" spodnji del.
Novosti so blage in razkrite šele ob podrobni primerjavi med predhodnikom in osveženim modelom.
V kabini nov volan in večji zaslon z vmesnikom SYNC2
Volanski obroč je po novem spodaj modno prisekan, v vrh sredinske konzole pa je zdaj umeščen večji, osempalčni zaslon, občutljiv na dotik, z drugo generacijo Fordovega informacijskega vmesnika SYNC2 in možnostjo glasovnega upravljanja. O kakovostnejših materialih ne bomo sodili, dokler avtomobila ne preizkusimo sami.
Strokovnjaki za podvozje so imeli več dela
tudi izboljšave podvozja. Sprednje vzmeti so nove, blažilniki na novo nastavljeni in odzivnost zadnje večvodilne preme optimizirana.
Fordovi strokovnjaki so se lotili tudi elektronike. Krmiljenje, na prvi vožnji pred dvema letoma smo mu zamerili medlo odzivnost v hitrejših zavojih, naj bi bilo zdaj natančnejše in bolj odzivno (kot pri fiesti ST?).
Ford je na novo kalibriral delovanje elektronske zapore diferenciala (njeno delovanje smo hvalili že pri testu karavana), ki naj bi skrbela za večjo učinkovitost, lotili pa so se tudi stabilnostnih sistemov.
ST dizel kot odgovor golfu GTD?
Prvič bo ST na voljo z dizelskim motorjem. Ford je iz svojega dvolitrskega dizelskega štirivaljnika s 150 "konji" s pomočjo posegov v elektronsko krmilno enoto motorja, spremembami sistema za vsesavanja zraka in prilagoditvami izpušnega sistema iztisnil 185 "konjev" ter na sprednji kolesni par med 2.000 in 2.750 motornimi vrtljaji prenesel 400 njutonmetrov največjega navora.
Pogonski agregat, ki bo, tako kot uveljavljeni turbobencinar, na voljo le v kombinaciji s šeststopenjskim ročnim menjalnikom, naj bi v povprečju zahteval 4,4 litra goriva na sto kilometrov in v zrak izpustil 114 gramov škodljivih izpustov na kilometer.