Četrtek, 9. 4. 2015, 9.48
8 let, 7 mesecev
Ste med tistimi, ki brez pasu tvegate življenje na zadnjih sedežih?
Ne tvegajte: varnostni pas je tudi zadaj enako pomemben kot spredaj
Verjetno ni treba posebej poudarjati, da je varnostni pas v primeru prometne nesreče eden ključnih elementov zaščite. Samo sekundo ali dve je potrebno, da se potnik z njim pripne, to opravilo pa lahko pomeni razliko med življenjem in smrtjo, ko na cesti poči.
Na to dejstvo pa opozarja tudi Jim Graham, vodja programa Ford Driving Skills for Life (obvladovanje vožnje za življenje). Ford je ta program uvedel pred 12 leti in z njim zagotovili praktično usposabljanje več kot pol milijona mladim voznikom po vsem svetu. Jim Graham poudarja vlogo uporabe varnostnega pasu ne glede na to, na katerem sedežu v avtomobilu potnik sedi:
"Učenje vožnje se ne konča z opravljenim vozniškim izpitom. Uporaba varnostnega pasu lahko pomeni ločnico med življenjem in smrtjo ne glede na to, ali sedite na sprednjih ali zadnjih sedežih, in ne glede na vašo starost."
Aidan Reid, predsednik Evropske zveze prometnih policij (TIPSOL), pa voznike opozarja, da morajo prevzeti odgovornost za varnost vseh potnikov, kar pomeni, da mora voznik sopotnike opozoriti na uporabo varnostnega pasu:
"Če ne uporabljate varnostnega pasu na zadnjem sedežu, ogrožate sebe in osebo, ki sedi pred vami. Ker so lahko poškodbe v primeru trčenja zelo hude ali celo smrtne, spodbujamo voznike, da prevzamejo odgovornost za varnost vseh potnikov v vozilu, zato naj vztrajajo pri uporabi varnostnih pasov na vseh sedežih in pri vsaki vožnji."
Več kot tretjina Evropejcev krši zakon ter ogroža svoja in druga življenja
Nova Fordova raziskava razkriva, da več kot tretjina Evropejcev krši že več let veljavno evropsko zakonodajo in se na zadnjih sedežih vozila ne pripne z varnostnim pasom.
Raziskava je potekala na cestah Belgije, Francije, Nemčije, Italije, Romunije, Španije in Velike Britanije, po njenih ugotovitvah pa se na zakone o obvezni uporabi varnostnih pasov na zadnjih sedežih najpogosteje požvižgajo v Romuniji (84 odstotkov), Italiji (56 odstotkov) in Španiji (39 odstotkov).
Romunski vozniki so tudi najmanj vztrajni glede uporabe zadnjih varnostnih pasov pri sopotnikih (to vedno zahteva samo 39 odstotkov voznikov), sledijo jim vozniki v Italiji (53 odstotkov) in Belgiji (85 odstotkov).
Med sodelujočimi, starimi 24 let in manj – ti so odraščali v času, ko so starši že vztrajneje zahtevali pripenjanje z zadnjim varnostnim pasom in uporabljali otroške varnostne sedeže –, jih je samo 21 odstotkov povedalo, da se v zadnjem delu vozila ne pripnejo. O realnosti ozaveščenosti pomena pasu zadaj žal precej zgovorno priča tudi podatek, da več kot 40 let stari vozniki zelo verjetno ne bodo vztrajali, naj se potniki na zadnjih sedežih pripnejo.
Najbolj dosledni so Nemci, v Srbiji se privežejo le trije odstotki potnikov na zadnjih sedežih
Mednarodna organizacija za varnost v prometu (IRTAD) zbira globalne podatke o uporabi zadnjih varnostnih pasov.
Po njihovih ugotovitvah varnostne pasove na zadnjih sedežih najpogosteje uporabljajo potniki v Nemčiji (97 odstotkov), na repu lestvice pa so uporabniki v Grčiji (23 odstotkov), Italiji (10 odstotkov) in Srbiji (3 odstotki).
Pri tem velja poudariti, da je v večini evropskih držav uporaba varnostnih pasov zakonsko obvezna tudi na zadnjih sedežih avtomobila.
Ford je tudi na slovenski trg pripeljal novo generacijo mondea, ki je opremljen z napihljivimi varnostni pasovi na zadnjih sedežih. Nova generacija teh varnostnih pasov v primerjavi z običajnim varnostnim pasom v primeru trka učinkoviteje razporeja zatezne sile. Napihljivi pas namreč pri trčenju te sile porazdeli na do petkrat večje območje trupa potnika, ki je z njim pripet. Obremenitve in možnosti nastanka poškodbe so tako bistveno manjše.
"Težko bi preveč poudarili pomen uporabe varnostnih pasov. Tehnologije, ki lahko rešijo življenje, kot so napihljivi zadnji varnostni pasovi, so učinkovite le, če jih uporabljamo," pomen nove tehnologije realno oriše Jim Graham, Fordov varnostni strokovnjak.