Petek,
14. 12. 2007,
15.25

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 14. 12. 2007, 15.25

8 let, 8 mesecev

Robert Sušanj o varnosti motoristov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Motoristična sezona je letos zaradi toplega vremena pohitela. Temperature so višje, snežnih padavin pa je malo. Vse to je že privabilo navdušene motoriste na ceste.

To je tudi čas, ko prometni strokovnjaki pripravljajo ukrepe, ki naj bi zagotovili boljšo varnost voznikov motornih koles. S tem področjem se ukvarja vodja sektorja prometne policije Robert Sušanj, ki je tudi ljubitelj vožnje z motornim kolesom. Z njim smo pripravili tale pogovor.

Aktivnosti za večjo varnost motoristov se usmerjajo tudi na ostale udeležence v prometu. Kaj je cilj takšne usmeritve?

Razlog za to je dokaj enostaven. Varnost voznikov motornih koles (seveda tudi voznikov drugih enoslednih vozil) ni odvisna zgolj od njih samih. Odvisna je tudi od ravnanja vseh ostalih udeležencev v prometu. Motoristi so v spomladanskem in jesenskem obdobju večkrat žrtve nesreč, medtem ko se v poletnem obdobju večkrat pojavljajo kot povzročitelji. Navedeno dokazuje tudi letošnje leto. Na slovenskih cestah sta za posledicami prometnih nesreč do danes umrla dva voznika motornih koles, oba domnevno zaradi izsiljevanja prednosti voznikov osebnih avtomobilov.

Ponavljam znana dejstva - avtomobili so v primerjavi z motornimi kolesi v očitni prednosti glede pasivne varnosti (varnostni pasovi, varnostne vreče, zaščitne kletke …). Ali se motoristi tega sploh dovolj zavedamo?

Po moji oceni se "pravi" motoristi tega še kako dobro zavedajo in svoje ravnanje v prometu temu prilagajajo. Problem so seveda tisti (za katere še vedno menim da so v manjšini), ki zmotno menijo, da motorno kolo v popolnosti obvladajo, da jim nihče nima več kaj novega svetovati, tisti, ki menijo, da je edino njihovo ravnanje v prometu pravilno in da se mu morajo prilagajati vsi drugi udeleženci. Največkrat se svoje zmote zavejo šele v prometni nesreči. Žal.

Aktivna varnost - tudi tu so motoristi na slabšem, čeprav tehnologija ponuja nove rešitve, se nekaterih manevrov z motorjem enostavno ne da izpeljati tako kot na štirih kolesih. Ali je rešitev v tečajih varne vožnje?

Za varno udeležbo v prometu mora motorist svoje znanje in spretnosti vseskozi nadgrajevati in izpopolnjevati. Prav vsak začetek motoristične sezone bi morali motoristi izkoristiti tudi za obdobje ponovnega prilagajanja vožnji z motornim kolesom in ponovnem pridobivanju spretnosti in "občutka" za upravljanje z motornim kolesom. Tudi s tem namenom v spomladanskem obdobju Policija, Motoristični aktivisti, AMZS, nekateri moto klubi itd, ponujajo različne oblike treningov varne vožnje in delavnic. Kdor se želi na sezono pripraviti pod budnim očesom prekaljenih motoristov, ima za to več kot dovolj priložnosti. Žal pa se na teh šolah varne vožnje vseskozi srečujemo eni in isti, tisti, ki smo že prepričani v nujnost dobrega treninga, visoke usposobljenosti in varne vožnje.

Ne gre zanemariti dejstva, da tudi vsak posamezni tip motornega kolesa (potovalni, enduro, cestni, chooper …) zahteva drugačno tehniko vožnje. Tukaj nedvomno pogrešam pogumnejše pobude prodajalcev motornih koles. Ponekod v tujini namreč skupaj z nakupom motornega kolesa prejmeš tudi kupon za šolo varne vožnje, na kateri te prodajalec usposobi za vožnjo oziroma "uporabo" konkretnega motornega kolesa, ki si ga pri njih kupil. Nekateri poskusi so pri nas že bili, vsekakor pa si želim, da bi jih bilo še več in da bi si prodajalci med seboj konkurirali tudi na področju "prodajanja varnosti". Konec koncev, tudi za motorno kolo bi moral ob nakupu dobiti "navodilo za varno uporabo", mar ne?

Ali pridejo kandidati za voznike motornih koles prehitro do izpita?

Policisti predvsem ugotavljamo, da vozniki motornih koles prvo obdobje po pridobitvi vozniškega dovoljenja kljub vsemu spoštujejo prometna pravila, vozijo previdno, oziroma če rečem drugače, imajo določeno spoštovanje do motornega kolesa in vožnje z njim. Po tem prvem obdobju prilagajanja pa postanejo pogumnejši agresivnejši, pretiravajo s hitrostjo, vse zaradi zmotnega prepričanja, da motorno kolo v popolnosti obvladajo. In prav v tem obdobju (do 34 leta starosti) so motoristi najpogosteje udeleženi v prometnih nesrečah.

Zavedanje o ranljivosti, nezaščitenosti voznikov na dveh kolesih - tudi kolesarjev. O tem bi lahko začeli prepričevati že v dobi osnovnega šolanja.

Absolutno. Ne gre za to, da bi mlade strašili pred vožnjo, koles, koles z motorjem in motornih koles. Treba bi jih bilo zgolj seznaniti s posebnostmi vožnje, z načinom upravljanja, ravnanja z njimi ter seveda z nevarnostmi, ki so jim ob tem izpostavljeni. Že ob pripravah na vožnjo kolesa bi mlade morali vzgajati v odgovorne udeležence v prometu. Že takrat so dolžni prevzeti določeno odgovornost za lastno varnost in varnost drugih, zato bi bili dodatni ukrepi na tudi na tem področju nujni.

Opozori prijatelja je bil eden od predlogov za nekakšen moto. Ideja v to smer, kako naj bi se motoristi med seboj vzpodbujali. Pa zadeva nekako noče zaživet. Zakaj?

Še sam ne vem zakaj. Zadevo smo oblikovali v Policiji in jo že novembra lani predstavili na skupnem sestanku s različnimi društvi, mediji in združenji, ki tako ali drugače predstavljajo motoriste. Ideja se je udeležencem sicer zdela zanimiva, vendar pa pravega odziva kako jo izpeljati ni bilo. Mogoče, bi zadevo ponovno poskušali izpeljati naslednje leto, pri čemer se mi zdi pomembno, da je ne bi vodila policija, temveč kdo od predstavnikov motoristov.

Kakšne so letošnje konkretne aktivnosti policije za izboljšanje varnosti prometa motociklov?

Policija je bila po sklepu Vlade, v okviru akcijskega programa, zadolžena za koordinacijo aktivnosti namenjenih večji varnosti voznikov enoslednih vozil. V ta namen smo pripravili številne aktivnosti. Posebej me veseli, da smo pod okriljem teh aktivnosti uspeli združiti različna motoristična društva, zveze, medije ter ostale, ki so povezani z motoristi.

Policija se bo osredotočila na nadzor voznikov enoslednih vozil v mestnih središčih, kjer bomo predvsem nadzirali uporabo zaščitnih čelad, predelave vseh enoslednih vozil, njihovo registracijo in podobno. Posebej opozarjam, da bomo dosledno izvajali tudi ukrep zasega vseh enoslednih vozil, v kolikor bodo za to izpolnjeni zakonski pogoji. Na cestah izven naselij bomo nadzor usmerili predvsem na motoristom znane relacije, ki bi jih nekateri želeli spremeniti v dirkališča. Tam bomo nadzirali predvsem hitrost, prehitevanja, agresivno vožnjo in podobno.

Policija bo pomemben del svojih aktivnosti namenila tudi preventivnim dejavnostim. Tako bomo organizirali številne šole varne vožnje pod imenom "Policijska izkušnja kot nasvet", kjer bodo policijski inštruktorji za vožnjo motornih koles, svoje znanje prenašali na vse, ki bodo za to izrazili interes.

Kot sem omenil, pa bodo v aktivnostih sodelovali tudi drugi. Tako bodo Motoristični aktivisti organizirali lastne brezplačne šole varne vožnje, 28. aprila bodo pripravili počivališče "Stop & Go", kjer bodo motoriste opozarjali na nujnost previdne vožnje, Zveza motoklubov istega dne pripravlja "Prvi motoristični dan", s katerim želijo vse udeležence v prometu ponovno opozoriti na povečano udeležbo voznikov motornih koles v prometu, Mednarodna policijska organizacija IPA in njen moto klub sta že pripravila okroglo mizo za večjo varnost motorostov in predstavitev šole varne vožnje v BTC, svoje so dodali tudi SPV, DRSC, AMZS … Gre za res številne in obsežne aktivnosti, ki bodo kontinuirano potekale preko celotne motoristične sezone.

Kaj menite o akcijah v smislu "minister za zdravje oziroma minister za promet opozarja ob nakupu motorja ..."?

Seveda bi bilo vsebino takšne ali podobne akcije podrobneje vsebinsko pripraviti. Načeloma pa lahko rečemo, da v policiji podpiramo vse aktivnosti, ki bi lahko pripomogle k temu, da bi se tudi motoristi na slovenskih cestah počutili varneje.

Ali lahko po uvodnih mesecih ocenjujete letošnjo motoristično prometno varnost?

Glede na dokaj zgodnji začetek motoristične sezone lahko ocenim, da je motoristov na naših cestah bistveno več kot lani. Za kakšno konkretnejšo oceno pa je ta trenutek še vedno prezgodaj. Vsekakor upam, da bodo vse omenjene aktivnosti ter številna opozorila obrodila sadove in da bomo konec leta varnost voznikov enoslednih vozil ocenili kot bistveno boljšo kot lani.