Ponedeljek,
22. 9. 2008,
9.21

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 22. 9. 2008, 9.21

8 let, 8 mesecev

Požar v predoru

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ko bo v Sloveniji dograjen tako imenovani cestni križ, bo skupna kilometraža avtocestnih predorov znašala okoli 17 kilometrov in pol.

To je prav gotovo razdalja, na kateri se lahko marsikaj zgodi, še posebej če upoštevamo, da smo praktično vsi vozniki pri vožnji skozi predore prehitri. Pri tem se ne zavedamo, da v predorih zaradi navidez nepomembnih malenkosti lahko pride do težkih prometnih nesreč, pri katerih so običajni reševalni ukrepi otežkočeni ali celo neizvedljivi. Pred kratkim je imel težave med vožnjo skozi predor slovenski politik in evropski poslanec Borut Pahor. V pogovoru z njegovo sopotnico Simono Dimic opisujemo dogajanje med požarom, ki ju je presenetil na povratku s službene poti.

Do požara v vozilu oziroma do nezgode je prišlo med vožnjo od Kopra proti Ljubljani. Kdaj oziroma kje ste opazili, da nekaj ni v redu?

Simona Dimic: Nekje na sredini predora Dekani sva zaznala vonj po zažganem. Takoj za tem se je iz prednjega dela avtomobila začelo kaditi in avtomobil je začel izgubljati na moči/hitrosti in prav na izhodu predora se je popolnoma zaustavil. Kakšen je bil vajin prvi odziv?

Simona Dimic: Prepričana sva bila, da se je avtomobil pokvaril, zato sem že med vožnjo, ko je avtomobil izgubljal na hitrosti poklicala vlečno službo. Torej sta se odločila, da na vsak način nadaljujeta vožnjo do izhoda iz predora?

Simona Dimic: Seveda. To je bil najin cilj, saj sva vedela, da je bistvenega pomena, da prideva na odprt prostor. Kako dolgo je po vaši oceni trajala vožnja na prosto?

Simona Dimic: Morda nekaj minut, težko natančno presodim koliko je trajala vožnja približno zadnjo polovico tunela.

Ali je na izhodu iz predora na desni strani odstavni pas?

Simona Dimic: Da. Takoj po izhodu iz tunela sva lahko ustavila avto, ne da bi kogarkoli, ki je vozil za nama ogrožala ali ovirala. Ali se je dalo zunaj na prostem na kakšen način umiriti ogenj?

Simona Dimic: Avto se je takoj po ustavitvi vnel. Stekla sva stran, kolikor se je dalo, saj se je ogenj hitro razširil nad celotno vozilo. Bala sva se, da ne bi vozilo eksplodiralo. V avtu najbrž niste imeli gasilnega aparata?

Simona Dimic: Avto se je vnel v trenutku, ko se je ustavilo in požar se je neznansko hitro razširil in zajel celotno vozilo, celo travo ob cesti. V tistem trenutku sva se zbala le za svoji življenji in nisva razmišljala, da bi gasila avto z gasilnim aparatom. Katero telefonsko številko ste najprej poklicali in kakšen je bil odziv?

Simona Dimic: Takoj sva poklicala policiste, ki so se skupaj z gasilci nemudoma odzvali. Akcija obeh je bila zares hitra, korektna in profesionalna.

Ali so se drugi vozniki ustavili in vam skušali nuditi pomoč?

Simona Dimic: Vozilo, ki je vozilo za nama se je ustavilo in nama nudilo pomoč. Zares so se izkazali. Ker pa je detektor v tunelu zaznal dim iz najinega vozila je semafor na vhodu v tunel, tako na eni kot na drugi strani avtoceste zablokiral vhod in promet se je ustavil. Ste uspeli pobrati iz avta vse svoje stvari?

Simona Dimic: Nekatere osebne stvari, ki sva jih imela pri roki sva uspela vzeti s seboj. Ste počakali na prihod gasilcev?

Simona Dimic: Da. Prišli so skupaj s policijo in nama iz avta vrnili še nekaj svari, ki so jih rešili iz pogašenega zadnjega dela avtomobila. Sprednji del je bil namreč popolnoma uničen. Požar v avtu ste najbrž doživeli prvič, kakšni so občutki po takšnem dogodku?

Simona Dimic: Prav nič prijetni. Takojšnja ljubezniva pomoč dveh ljudi iz avtomobila za nama in zares hiter prihod policistov in gasilcev nama je olajšal neprijetne občutke in začetno negotovost. Ali bi po takšni izkušnji prihodnjič ravnali drugače?

Simona Dimic: Nič drugače. Ravnala sva trezno in učinkovito. Kaj lahko svetujete drugim voznikom?

Simona Dimic: Predvsem je pomembno, da se ne ustrašimo kakršnekoli nepredvidljive situacije v tunelu in poskušamo čimpreje priti iz njega. Upoštevati je potrebno svetlobne znake, kar je bilo predvsem pomembno za avtomobile, ki so vozili za nama. Semafor na vhodu v tunel je takoj zasvetil z rdečo lučjo kar je pomenilo, da je vožnja v tunelu prepovedana. Vozniki so to upoštevali.

Izkušnja za nasvet

Vsebino pogovora lahko uporabimo kot koristen nasvet za prisebno in učinkovito reševanje kakršnekoli nepredvidene situacije, do katere lahko pride med vožnjo skozi predor. Vemo, da so se v predorih že dogajale prometne nesreče in tudi vnaprej se bodo dogajale. Pri tem so nam lahko izkušnje drugih (ki so preživeli) tako v opozorilo kot v pomoč.

DARS-ova zgibanka

Družba za avtoceste Republike Slovenije je pred časom izdala zgibanko "Varno skozi predore". Voznikom so jih delili na cestninskih postajah na odsekih, kjer avtocesta vodi skozi predore. V zloženki je nekaj koristnih nasvetov, ki jih moramo vozniki upoštevati preden zapeljemo v predor oziroma med samo vožnjo skozi predor.

Radijska frekvenca

DARS svetuje, naj vozniki poslušajo prometna poročila na nacionalnem radiu (frekvence 88,5; 90,0; 90,5; 91,8; 92,9; 94,1 in 96,4 FM). Oprema v predorih omogoča slišnost nacionalnega radia, delovanje frekvenc policije, gasilcev, prve pomoči in vzdrževalne avtocestne službe. Najbolj slišne frekvence radia Slovenija in Vala 202 so izpisane na znakih pred predorom.

Pravilna vožnja v predoru

Povzemamo najbolj udarne zapovedi: v rezervoarju naj bo dovolj goriva; snemite sončna očala; opazujte semaforje; vzdržujte varnostno razdaljo. V primeru zastojev v predoru Vklopite varnostne utripalke; če se je kolona ustavila, zapeljite skrajno desno in ugasnite motor; poslušajte prometna poročila na Radiu Slovenija in na Valu 202 ter obvestila operaterja iz nadzornega centra.

V primeru okvare vašega vozila Vklopite varnostne utripalke; umaknite vozilo v odstavno nišo, če to ni mogoče pa ob skrajni desni rob vozišča; ugasnite motor, ključ pa naj ostane v kontaktni ključavnici; previdno zapustite vozilo; pomoč pokličite preko telefona za SOS - klic v sili in ne preko mobilnega telefona. V primeru požara na vašem vozilu Če je možno z vozilom zapustite predor. Če ni možno, zapeljite ob skrajni desni rob vozišča, ugasnite motor, pustite ključ v ključavnici in zapustite vozilo. Če je možno, pogasite požar z vašim gasilnim aparatom ali z aparatom, ki je nameščen v predoru. Pokličite pomoč preko telefona za SOS - klic v sili in ne preko mobilnega telefona. Rešujmo življenje, ne vozila! Podobno kot je opisano zgoraj je potrebno ravnati v primerih, ko zagori drugo vozilo in v primeru razlitja nevarne snovi. Med požarom se moramo zavedati, da v predoru lahko ogenj in dim ubijata. Zato znotraj predora rešujmo svoje življenje in ne vozila!