Ponedeljek, 14. 4. 2014, 14.29
8 let, 7 mesecev
Poškodovanemu motoristu čelado snamemo, če ne diha ali če bruha
Tečaj prve pomoči večina Slovencev opravi le enkrat
V sklopu celjskega sejma gospodarskih vozil, vzdrževanja in motociklizma so se dotaknili tudi tematike prve pomoči ob prometnih nesrečah. Usmerili so se predvsem na motoriste, ki so ob prihodu pomladi na cesti najbolj ranljivi. Ko je treba ob nesreči pomagati, se marsikdo znajde tudi v dvomih o svoji usposobljenosti. Tečaj prve pomoči v Sloveniji opravimo le enkrat ob opravljanju vozniškega izpita, zato marsikdo ni vešč ukrepanja v kritičnih sekundah.
Vsak je dolžan sočloveku pomagati po svojih najboljših močeh
"Včasih je dovolj, da pokličemo na 112, kjer so dispečerji, ki klicatelja vodijo čez postopek. Mit o tem, da nas poškodovani lahko toži, če mu bomo pomagali, so si izmislili ljudje, ki nočejo pomagati. S tem ko damo nekoga na bok ali mu sprostimo dihalno pot, lahko rešimo življenje," pravi Dorijan Zabukovšek, magister zdravstvene nege.
Zakon o nudenju prve pomoči namreč govori o tem, da je vsak dolžan pomagati sočloveku po svojih najboljših močeh.
"Nemogoče je torej, da te nekdo toži za nepravilno ravnanje. Nasprotno, kazenski zakonik predvideva kazen le, če mu ne pomagaš, da torej vidiš nekoga, ki bi mu bilo treba pomagati, pa se obrneš stran in greš," dodaja Zabukovšek.
Kdaj motoristu sneti čelado?
Še posebej kočljivo je lahko ukrepanje pri poškodovanih motoristih, saj laik težko oceni resnost poškodb voznika, ki je oblečen v kombinezon in ima na glavi čelado.
Zabukovšek pravi, da čelade praviloma nikoli ne snamemo. Izjema sta le situaciji, ko motorist ne diha ali pa ko bruha.