Petek, 28. 10. 2011, 10.57
8 let, 8 mesecev
Pomen pravilnega tlaka v pnevmatikah
Neenakomeren tlak
Inštruktorji varne vožnje so nam pripravili golfa z novimi zimskimi gumami, vendar z močno zmanjšanim tlakom na eni strani. Nižji tlak od predpisanega povzroča večji kotalni upor, zaradi tega vozilo vleče na tisto stran, kjer je nameščena guma z nižjim tlakom, naj bo na sprednji ali pa zadnji strani.
Primerjava zavornih razdalj
Med zaviranjem se je golf ustavil le kakšen meter dlje od passata, katerega gume so bile predpisano polnjene. ABS je različno razporejal zavorno silo na posamezna kolesa, zato je bilo opazno poseganje ESP-ja. Elektronika je delovala tako, da je volan rahlo nihal levo in desno, s čemer se je med močnim zaviranjem ohranjala smer vožnje naravnost.
Primerjava na hidravlični plošči
Na drseči površini za pomično ploščo se je bolj pokazalo, kaj pomeni razlika v tlaku v pnevmatikah. Reli voznik Andrej Jereb je sicer takoj umiril bočno drsenje golfa, vendar je prišlo do očitnega odklona v levo.
Primerjava med slalom vožnjo
Slalom med stožci po drsečem klancu navzdol je pričakovano povzročal enostranske težave pri zavijanju. Na strani pravilno polnjenih gum je bil oprijem sprva še optimalen, na pol prazne gume pa so bile zaradi zvijanja bokov občutno manj vodljive. Vijuganja je bilo hitro konec.
Kaj pomeni redno preverjanje tlaka?
Časovne intervale, med katerimi naj preverjamo tlak v gumah, upošteva bolj malo voznikov, pa naj bodo povezani s točenjem goriva ali pa s koledarskimi enotami. Določen red, ki se ga pri tem držimo, neposredno vpliva na varnost naše vožnje, sploh pa pozimi.
Prevečkrat tudi pozabljamo na tisto tabelo, ki predpisuje tlake za neobremenjeno in polno naloženo vozilo. Kdor je na vozilu, naloženem z dopustniško kramo poskrbel za pravilen tlak, je pa po povratku pozabil, da mora nekaj zraka v gumah tudi spustiti. Predpisan tlak sicer usklajeno določijo proizvajalci vozil in pnevmatik.