Sreda,
11. 5. 2011,
12.51

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 11. 5. 2011, 12.51

8 let, 8 mesecev

Po mariborskem pasu v Novo mesto!

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Na ljubljanskem cestnem obroču je več razcepov, kjer se "dogaja". Najbolj očitno na severnem delu, kjer je levi krak usmerjen proti Celju in Mariboru, desni pa proti Novemu mestu in Kopru.

Vsaj pol kilometra za razvrščanje

Na tem odseku skrajno desno poteka večstometrski prometni pas za vožnjo proti Novemu mestu, Kopru …. Ima dvojno funkcijo: sprva je to pospeševalni pas za vozila, ki prihajajo iz smeri BTC-ja, nato pa brez prekinitve preide v zaviralni pas za vozila, ki se usmerjajo proti Novemu mestu in Kopru. Od levih dveh pasov je ločen s širokimi prekinjenimi črtami, katere si vozniki razlagajo po svoje. Razpasla se je namreč navada, da zavijajo desno s srednjega od treh prometnih pasov, pri tem pa mnogi celo mislijo, da s tem ne delajo nikakršnega prekrška.

Padalci in mestni hitrostni dirkači

Razcep je zasnovan tako, da se za vožnjo proti Novemu mestu vozniki pravočasno razvrstijo na desni, zaviralni prometni pas, kjer ustrezno zmanjšajo hitrost, preostala dva pasova pa se uporabljata za smer Maribor. Kadar se na desnem pasu nahaja več vozil, se najdejo padalci, ki se s srednjega prometnega pasu zadnji hip pred razcepom usmerijo na desno. Tik pred razcepom se zaviralni pas razširi v dva prometna pasova, tako da MHD-jevci nadaljujejo vožnjo po levem pasu na videz varno in brez težav. "Zakaj pa ne, pravzaprav, saj so bele vzdolžne označbe prekinjene?", tako meni kar mnogo voznikov, ki razpredajo takole: "Če odebeljene prekinjene označbe omogočajo vožnjo prek njih vsaj na razdalji zadnjih 500 metrov, zakaj torej ne pred samim razcepom?"

Samo malo več bele barve ...

Mnenje ministrstva za promet je jasno, saj je (vsak) zaviralni pas namenjen zmanjšanju hitrosti, nanj pa se je treba razvrstiti takoj, ko se odpre. Pa vendar naš konkretni primer ni povsem "čist". Desni pas je hkrati pospeševalni in zaviralni, zato ni določeno, kje se zaviralni pas dejansko začne. Ministrstvo za promet v tretjem odgovoru sicer pravi, da ni potrebno vleči neprekinjene linije še malo nazaj, pa vendar je na drugih odcepih drugače. Prekinjene označbe zaviralnih pasov drugod vsaj na razdalji zadnjih nekaj metrov preidejo v neprekinjene. Z gotovostjo lahko trdimo, da mnogim voznikom ni jasno (smo preverili), zakaj vožnja v smeri rdeče puščice ni dovoljena. Vsekakor upamo, da ne bo kdaj počilo, če pa bo, želimo udeleženima voznikoma, da bi se lahko nepoškodovana pričkala o tem, kdo od njiju je kriv.

Kljub tretjemu odgovoru ministrstva predlagamo, da zadnjih šest pravokotnih označb nadomesti neprekinjena polna linija. Vse bo v skladu s predpisi, stroški bodo minimalni, vsem voznikom bo vse jasno in "padalec" bo vedel, da je "padalec".