Ponedeljek,
28. 3. 2016,
9.35

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 28. 3. 2016, 9.35

7 let, 1 mesec

Motoristi se moramo zavedati svoje ranljivosti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Foto: Klemen Korenjak

Opozorila policistov pred prvim letošnjim motorističnim toplim vikendom žal niso zalegla. Uvod v motoristično sezono je že zahteval življenje. Zavedajte se ranljivosti.

Nesreča kot opozorilo  

Motoristi radi trdimo, da smo za krmilom motorja ali skuterja svobodni, uživamo v bolj neposrednem stiku s cesto, povezani smo z naravo, okolico … in sploh ne nazadnje s sopotnico. K svoji zavestno izbrani svobodi pa moramo prišteti tudi manj prijetne, a pomembne dejavnike, ki lahko postanejo usodni, ne glede na to, ali smo se na cesti zaplezali po svoji krivdi ali so nas v težave pahnili drugi udeleženci v prometu.

Hendikepiranost  

Po vrsti: na motorjih nismo privezani s pasovi, ne prestrežejo nas varnostne blazine, ne ščiti nas kabina s programirano zmečkljivimi conami, ki ublažijo energijo trčenja, za nami se ne posvetijo tri 21-vatne rdeče lučke, kadar zaviramo, manjše so naše možnosti nenadnega izogibanja in sočasnega ostrega zaviranja, elektronska aktivno-varnostna pomoč, vgrajena v motorna kolesa, še zdaleč ni tako učinkovita kot na štirih kolesih ...

 

  Policisti so letos žal že obravnavali tragično trčenje med motoristom in voznikom osebnega avtomobila. Njihove končne ugotovitve o nesreči ne bodo obudile mladega življenja, lahko bodo le opozorilo nam, ki ta hip še živimo in uživamo za krmilom motocikla (fotografija je simbolična). | Foto: Klemen Korenjak Policisti so letos žal že obravnavali tragično trčenje med motoristom in voznikom osebnega avtomobila. Njihove končne ugotovitve o nesreči ne bodo obudile mladega življenja, lahko bodo le opozorilo nam, ki ta hip še živimo in uživamo za krmilom motocikla (fotografija je simbolična). Foto: Klemen Korenjak

Pomen dobre forme  

S prihodom toplejših mesecev se pokaže še ena pomembna razlika med vozniki avtomobilov in motorjev. Po športno izraženo, motoristi spomladi nismo kar takoj  v dobri formi  , zato potrebujemo določeno obdobje prilagajanja, treninga. In ko smo pri športu, mnogi motoristi na slovenskih cestah radi posnemajo vožnjo svojih dirkaških idolov, čeprav varnostni standardi v prometu niti približno ne ustrezajo tistim na dirkališčih.  

Namesto izletnih con so v prometu robniki, bankine, drevesa, objekti, vozila. Padec v levih ovinkih se lahko konča pod nevarno odbojno ograjo, po padcu v d    esnih ovinkih lahko  zdrsnemo pod vozilo na nasprotnem smernem vozišču  …  

Stanje cestnih površin  

Verjamemo, da se večina motoristov spomni, da so bile naše ceste že zadnje poletje in jeseni v obupnem stanju, pa naj vas samo še spomnimo, da se čez zimo niso prav nič izboljšale. Od zimskega posipanja so na cestah še ostanki peska in tudi asfalt zaradi nižjih temperatur še ni tako oprijemljiv kot ob koncu lanske sezone.

Trening na poligonu  

Denar za obisk poligona varne vožnje ni vržen stran. Zlasti spomladi pomeni ogrevanje, obnavljanje spretnosti in vozniških veščin pa tudi obnovo teoretičnega znanja. Prav vsak motorist lahko od usposobljenih inštruktorjev pridobi novo znanje in kakšno koristno izkušnjo.

 

  Varnost motoristov lahko izboljšamo že s tem, da v ovinkih ne trosimo peska po asfaltu z vožnjo prek bankin. | Foto: Klemen Korenjak Varnost motoristov lahko izboljšamo že s tem, da v ovinkih ne trosimo peska po asfaltu z vožnjo prek bankin. Foto: Klemen Korenjak

 

Trening na poligonu  

Denar za obisk poligona varne vožnje ni vržen stran. Zlasti spomladi pomeni ogrevanje, obnavljanje spretnosti in vozniških veščin pa tudi obnovo teoretičnega znanja. Prav vsak motorist lahko od usposobljenih inštruktorjev pridobi novo znanje in kakšno koristno izkušnjo.  

Kaj lahko storimo avtomobilisti za varnost motoristov?  

Dovolj je že to, da jih opazimo. Motorista lahko spregledamo celo pred seboj skozi vetrobransko steklo, kaj šele v notranjem vzvratnem ogledalu ali v enem od zunanjih dveh, kjer nam jo zagode še mrtvi kot. Ponovna prisotnost motoristov na cestah  zahteva od avtomobilistov več pozornosti, za vsak primer, da česa ne spregledamo, se moramo večkrat obrniti prek rame.  

Varnost motoristov lahko izboljšamo že s tem, da v ovinkih ne trosimo peska po asfaltu z vožnjo prek bankin. Kadar se vključujemo na prednostno cesto, ne verjemimo vsakemu smernemu kazalcu, saj ga je motorist morda pozabil izključiti. Bodimo pozorni v križiščih: tik pred zavijanjem levo še enkrat poglejmo za seboj. Mnogi motoristi še vedno z veliko hitrostjo prehitevajo kolone oziroma vozijo mimo stoječih kolon, čeprav nekaterih ni več prav zaradi takšnega ravnanja.  

Če komu med vožnjo pokapljamo vizir na čeladi, medtem ko peremo svoje vetrobransko steklo, nam je za varnost motoristov res prav malo mar. Varnost v prometu je stvar sobivanja, kulture in strpnosti, tega se je treba zavedati v vsakem zavoju, ne glede na to, ali si peš, na dveh ali štirih kolesih …

 

BMW K1300 GT motocikel in motorist | Foto: Ciril Komotar Foto: Ciril Komotar

Javna agencija za varnost prometa: previdno, strpno in s prilagojeno hitrostjo

Medtem ko javna agencija za varnost prometa poziva k upoštevanju osnovnih pravil, ki ne veljajo le ob uradnem začetku motociklistične sezone, ampak vse leto (stanje motocikla, predvidevanje kočljivih prometnih situacij, nošenje svetlih odsevnih oblačil, varnostna razdalja in prižgane luči), ne pozabite tudi, da je asfalt kljub toplim temperaturah ozračja še vedno bistveno hladnejši kot poleti. Oprijem gum je zato slabši, dodatnih uslug pa motoristom ne delajo niti ostanki peska od zimskega posipanja, še manj nove rane asfaltnih podlag, ki marsikje že pred zimo niso bile idealne.

Direktor agencije Igor Velov: "Pazite na pesek, ki je ostal na vozišču od zimskega posipa, ter na udarne jame, poleg tega spomladi asfaltna površina še ne omogoča optimalne oprijemljivosti pnevmatik, pa tudi sposobnost obvladovanja motorja v nekaj mesecih upade, zato je priporočljivo pred daljšimi vožnjami opraviti tudi t. i. kondicijsko vožnjo."

Torej, motoristi, upoštevajte svojo fizično in psihično pripravljenost (koncentracija!), ki utegneta znatno vplivati na vzdržljivost med daljšimi vožnjami. Nujno preverite tudi vse ključne komponente motocikla ter ne pozabite na količino olja v pogonskem sklopu, tlak v gumah in stanje verige.