Petek,
5. 2. 2010,
12.29

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 5. 2. 2010, 12.29

8 let, 7 mesecev

Lahko zaupamo poceni alkotesterjem?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Merili smo natančnost različnih alkotesterjev iz prodaje in dobljene rezultate primerjali z referenčnim policijskim. Preverili smo tudi delovanje napravice alkolock, ki opitim preprečuje vžig vozila.

Dva alkotesterja iz redne prodaje, ena merilna cevka, policijski alkotester, šest prostovoljcev, za vsakega liter vina. Cilj preizkusa je bilo preverjanje, ali alkotesterji, ki so za zelo nizko ceno na voljo v prosti prodaji, ponujajo dovolj oprijemljive rezultate. Kot referenca je služil policijski alkotester.

Katere alkotesterje smo izbrali?

Uporabili smo deset evrov vreden model BB-DA1, pet evrov več pa znaša cena modela clatronic AT3260. Priskrbeli smo še merilne cevčice, naslednike nekdanjih policijskih "balončkov", v katerih so kristalčki, ki ob zadostni količini izpihanega alkohola reagirajo in spremenijo barvo. Dražjih alkotesterjev nismo preizkušali, saj smatramo, da smo ljudje s seboj na žurko pripravljeni vzeti le alkotester v velikosti obeska za ključe, velike škode pa posameznik ne utrpi niti, če tester izgubi ali se mu pokvari.

Poceni alkotesterji kažejo premalo

Rezultati (v tabelah spodaj) so pokazali, da alkotesterji pokažejo raje manj kot preveč, kar se nam zdi nekoliko nerazumno - merilniki hitrosti recimo so tovarniško nastavljeni, da lažejo, a v prid višji varnosti na cestah kažejo preveč. Krivdo za napačno prikazovanje alkoholiziranosti gre najbolj pripisati dejstvu, da za razliko od policijskega "drägerja" poceni alkotesterja nimata ustnika in gre zato določena količina izpihanega zraka mimo. Razlog za odstopanje se skriva tudi v času pihanja. Medtem ko je policijski alkotester "zadovoljen" že po treh ali štirih sekundah pihanja, druga dva za natančno meritev potrebujeta vsaj deset sekund. Pod vplivom večje količine alkohola noben od naših kandidatov ni zmogel ostati resen dovolj dolgo, v alkoholiziranem stanju pa tudi noben ni več pihal dovolj močno in enakomerno.

Torej, lahko zaupamo?

Lahko, kljub omenjenim napakam je lahko naprava koristna. A predlagamo, da poceni alkotesterjem zaupate predvsem v tistih primerih, ko naprava pove: "Si lahko pijan!" oziroma vsaj "lahko vinjen" ali "vinjen" (izrazi so odvisni od stopnje alkoholiziranosti). Ko alkotester pokaže vsebnost alkohola pod dovoljeno vrednostjo, predlagamo, da ste vsaj malo skeptični. Kot je pokazal naš preizkus, osebe v vinjenem stanju pogosto niso sposobne pravilno opraviti alkotesta.

Alkolock alkoholiziranemu vozniku preprečuje zagon motorja

Alkolock je naprava, ki ob previsoki stopnji alkohola prepreči vžig vozila. Preizkusili smo brezžično različico znamke Lion, prednost brezžične izvedbe pa je v tem, da jo ima lahko uporabnik ves čas s seboj v žepu (zaradi blokade je precej težje takšno vozilo tudi ukrasti, saj v vozilu vgrajena enota preprečuje vžig) in jo pred vožnjo uporabi ter vanjo pihne. Če je alkohola preveč, vžig motorja ni mogoč, v nasprotnem primeru pa se lahko brez kakršnekoli težave odpeljemo.

Smiselno za profesionalne voznike, primerno tudi za zasebne vožnje

Naprava je še zlasti primerna za opremo službenih vozil, recimo kombijev, ki do šol prevažajo otroke, ali pa za voznike tovornjakov, avtobusov ... Napravo sicer izdeluje tudi Dräger, ki z alkotesterji opremlja slovenske policiste, Drägerjeva naprava se imenuje Interlock. Tovrstni izdelki počasi prihajajo tudi v osebne avtomobile, namenjene privatni uporabi. Volvo na primer Lionovemu alcolocku pravi alcoguard, na voljo je recimo v modelu S80 (oblikovno se sicer izdelka nekoliko razlikujeta, tehnično pa ne). O podobnih napravicah so že govorili tudi pri Saabu in Lexusu, nikakor pa še ne o kakšnih konkretnih prodajnih številkah.