Četrtek,
20. 9. 2012,
17.07

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 20. 9. 2012, 17.07

8 let, 10 mesecev

Kateri veliki terenski motocikel je najboljši?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Pogledali smo vse velike potovalne terenske motocikle in ugotovili, da je med njimi več podobnosti kot razlik. Vse družijo predvsem velika moč in sodobna elektronska pomagala.

To so sodobni določevalci trendov

Nekoč so bili zastavonoše proizvajalcev, s katerimi so ti dokazovali tehnične zmogljivosti, litrski superšportni motocikli. Danes so ob vse ostrejših hitrostnih omejitvah in vse bolj nevarnem prometu ti motocikli, ki so že zdavnaj presegli civilno obvladljivo moč, v zatonu.

To vlogo, se zdi, prevzemajo terenski potovalniki, ki so današnji določevalec trendov, torej tega, kaj je na motociklu mogoče in potrebno. Zato ne preseneča, da je prav eden izmed njih sploh najbolj prodajan model (velikega) motocikla na svetu.

Veliki terenci so postali superzmogljivi in supernapredni

Če je bilo nekoč za potovalni terenec pomembno le, da je imel veliko nosilnost in vzdržljivost, so to postali danes razmeroma udobni potovalniki z elektronsko prilagodljivim in po novem celo aktivnim vzmetenjem, nadzorom zdrsa pogonskega kolesa in močjo, ki se počasi že približuje litrskim superšportnikom.

Podobno kot pri avtomobilih je seveda tudi pri motociklih jasno, da se v razvitem svetu, kjer se prodajajo, načeloma vozijo po asfaltnih cestah, zato postajajo vse bolj cestno naravnani, a obenem dovolj robustni, da ob zamenjavi gume zmorejo (glede na svojo maso) tudi resen teren.

Podobnosti med različnimi proizvajalci

Z novim KTM adventure 1190 so skoraj vsi (razen kawasakija versysa in benellija tre-k 1130, ki pa tako malo odstopata) dosegli 1.200 kubičnih centimetrov in večina (razen moto guzzija in benellija) dobili elektronski nadzor zdrsa pogonskega kolesa.

Med 1.200-kubičnimi imajo vsi razen prihajajočega KTM adventure 1190 in multistrade 1200 kardanski prenos in s tem jasno nakazujejo svojo potovalno usmerjenost. Podobni so si celo v ceni! Še največja razlika med njimi je v tipu pogonskega agregata.

Bistvena razlika je v pogonskem agregatu:

benelli tre-k 1130: tekočinsko hlajen trivaljnik

BMW R 1200 GS: zračno-tekočinsko hlajen dvovaljnik boxer

ducati multistrada 1200: tekočinsko hlajen dvovaljnik L-zasnove

honda VFR 1200 X crosstourer: tekočinsko hlajen V4-motor

kawasaki versys 1000: tekočinsko hlajen vrstni štirivaljnik

KTM adventure 1190: tekočinsko hlajen dvovaljnik V-zasnove

moto guzzi stelvio 1200: tekočinsko hlajen dvovaljnik V90

triumph tiger 1200 explorer: tekočinsko hlajen trivaljnik

yamaha supertenere: tekočinsko hlajen vrstni dvovaljnik

Kdo je najboljši in najcenejši?

Izbrati najboljšega je nemogoče, saj ima vsak voznik svoje želje, pričakovanja, predvsem pa namene uporabe in telesne mere, zaradi česar je nemogoče absolutno določiti zmagovalca. Nekaterim je na primer veliko elektronike všeč, drugim ne, nekateri so za modno oblikovanje, drugi za povsem drugačno zasnovo, eni prisegajo na moč, spet drugi na cenovno prijaznost in robustnost, nekateri bi radi bolj terensko naravnanost, drugi bolj cestno ... Poglejmo.

Po moči izstopata multistrada in novi adventure s 150 konjiči, le malo zaostajata explorer in crosstourer, pa tudi novi GS 2013 se je zdaj prebil v bližino stotih kilovatov.

GS nima tekmeca pri pripomočkih in imidžu, multistrada in novi adventure izstopata po moči, a sta manj terensko naravnana. Crossrunner se ponaša z možnostjo samodejnega menjalnika z dvojno sklopko, explorer z najprožnejšim motorjem in najdaljšim servisnim intervalom. Stelvio in super-tenere pa ponujata oblikovalsko in cenovno alternativo. Versys in tre-k sta v primerjavi z drugimi iz manjše kategorije.

Osnovne cene 1.200-kubičnih se gibljejo tik pod 14.000 evri, moto guzzi je najcenejši, ducati pa je v svojem svetu onkraj 15.000 evrov. Manjša benelli in kawasaki staneta pod 12.000. Med velikimi terenci tako bistvene cenovne razlike ni, je pa treba priznati, da vsi za ta denar ne ponujajo enake količine opreme. BMW tukaj zaostaja, a po drugi strani prednjači po tem, kaj vse si je na njem sploh mogoče omisliti.